Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezůstal nám jediný obyvatelný dům, běduje starosta italské Accumoli

  15:37aktualizováno  25. srpna 0:05
Zemětřesení v Itálii si vyžádalo nejméně 159 obětí a tisíce lidí zůstaly po něm bez střechy nad hlavou. Podle starosty nejhůře postiženého městečka Accumoli není nyní v obci jediný obyvatelný dům. V zasažených obcích se nadále pohřešují stovky lidí, které hledají záchranáři i vojáci.

Aktuální počet obětí zveřejnila kolem půlnoci ze středy na čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na úřad civilní ochrany. Stovky lidí utrpěly zranění. Úřady se obávají, že se počet obětí středečního zemětřesení ještě zvýší, neboť pod troskami ve vnitrozemské oblasti je stále neupřesněný počet lidí. Pátrání po přeživších má pokračovat i během noci, uvedly italské úřady.

„Musíme postavit pro všechny obyvatele stanové město,“ plánuje podle agentury DPA starosta městečka Stefano Petrucci. „Ačkoli máme srpen, v noci zde teploty klesají k deseti stupňům Celsia,“ dodal. Zkáza tvrdě dolehla i na nedaleké městečko Amatrice. Tamní starosta Sergio Pirozzi nejdříve hovořil o zničené polovině města, po rozednění a obhlídce odhadl, že zkáza postihla tři čtvrtiny Amatrice.

Agentura AP o Amatrice napsala, že se městečko změnilo v ruiny. „Na ulicích jsou rozvaliny z kamenů a kovu, obyvatelé se uchýlili na náměstí,“ uvedla AP. Pirozzi uvedl webu Sky News Italy, že jen v jeho obci zemřelo pod troskami 35 lidí. Celkový počet obětí neustále roste. Podle nové bilance oznámené italským premiérem Renzim si zemětřesení vyžádalo 120 mrtvých a 368 zraněných.

Starosta města Aquila, které se stalo symbolem předchozího ničivého zemětřesení v roce 2009, slíbil zasaženým obcím pomoc. Město dá k dispozici 250 přechodných obydlí. Před sedmi lety zasáhlo Aquilu ničivé zemětřesení o síle 6,3, při kterém zahynulo více než 300 lidí (psali jsme zde).

Fotogalerie

Nikdo nezůstane bez pomoci, slíbil premiér

Italský deník La Stampa uvádí, že v zasažených městech se nadále pohřešují stovky lidí. Po přeživších pátrají tisíce záchranářů a vojáků. Italská lesní stráž uvedla, že ve vesnici Pescara del Tronto, která rovněž patří k nejpostiženějším, z trosek vytáhla desítky přeživších.

Sdělila ale, že se stále nepodařilo proniknout do odlehlé osady Peracchia. O problémech s přístupem do některých oblastí hovořil na tiskové konferenci i úřad civilní ochrany.

Oblast, kde v noci udeřilo zemětřesení, zasáhly odpoledne ještě následné otřesy o síle 4,9 stupně. Nové záchvěvy vyvolaly mezi obyvatelstvem paniku.

Svědectví Češky z Assisi

Blogerka Karla Šimonovská-Slezáková popisuje otřesy v Itálii

Bylo 3:36 ráno, když se mi začala klepat postel. Šest dveří skříně tancovalo ode zdi ke zdi a podkrovní pokoj v domě u mé kamarádky Simony, kde už tři týdny bydlím, vypadal jak kajuta na lodi. Všechno se houpalo a klepalo.

Seděla jsem na posteli a srdce mi bušilo jako zvon: „Už je to tu zas, jak já to zemětřesení nenávidím."

Okamžitě jsem si zapnula telefon, abych viděla, kde bylo epicentrum a v jaké hloubce. Po těch letech v Itálii už vím, co je důležité vědět, jak se zachovat, kam jít.

Celý příspěvek čtěte na blogu autorky ZDE

Italský premiér Matteo Renzi slíbil zasaženým oblastem pomoc a poděkoval všem, kteří pomáhají zavalené hledat. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří s holýma rukama v troskách hledají přeživší. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se dobrovolně přidali,“ řekl Renzi a dodal, že země se musí připravit na nouzový stav nejen v příštích hodinách, ale i v příštích dnech a týdnech.

Renzi slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci. „Nikdo nezůstane sám. Žádná rodina, žádná obec. Je to chvíle emocí a skutků,“ cituje Renziho televize RAI. K jednotě vyzval i italský prezident Sergio Mattarella. „Země jako celek musí zůstat s postiženými obyvateli solidární,“ uvedl.

Renzi mezitím plánuje navštívit oblast spolu s představiteli civilní ochrany a také s ministrem pro infrastrukturu. „V těžkých dobách Itálie ví, co dělat,“ řekl premiér. Slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci.

Do Říma se sbíhají kondolence

Záchranářům a dobrovolníkům poděkoval i papež František. „Jsem v myšlenkách se všemi, které postihlo zemětřesení, kteří ztratili své milované a kteří jsou stále otřeseni strachem,“ uvedl papež. Podle televize RAI zároveň vyzval ostatní, aby se k němu v modlitbách za oběti připojili.

Evropská unie mezitím přislíbila Římu pomoc. „Sdílíme účast s obyvateli Itálii a jsme připraveni pomoci se vším, co je v našich silách,“ napsal v dopise Renzimu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Naše myšlenky patří rodinám a známým obětí,“ dodal.

Otřesy v Itálii

Itálii kondolovali i další státníci z Francie, Ruska, Německa či Izraele. Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že francouzský lid stojí za Italy. Německá kancléřka Angela Merkelová poslala do Říma kondolenční telegram, ve kterém premiéru Matteu Renzimu vyjádřila jménem obyvatel Německa hlubokou soustrast. Lítost nad mrtvými vyslovil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který Itálii nabídl pomoc se záchrannými pracemi.

Italská biskupská konference ohlásila, že jako pomoc vyčlenila milion eur (27 milionů korun). Biskupové rovněž vyzvali k uspořádání celostátní finanční sbírky ve všech kostelích, jejíž výtěžek by putoval postiženým oblastem.

Otřesy v Accumoli poničily také policejní stanici:

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz