Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie se loučila s oběťmi milánské tragédie

  17:05aktualizováno  17:05
Řím, Miláno - Itálie se pomalu otřepává z ktastrofy. Malé letdlo narazilo ve čvrtek do mrakodrapu Pirelli v Miláně. Tisíce lidí se přišly do milánské katedrály rozloučit se dvěma ženami, které v budově zahynuly. Smuteční mše za oběti neštěstí se po boku jejich příbuzných a kolegů zúčastnil také prezident Carlo Azeglio Ciampi. Mezitím pokračuje vyšetřování příčin tragédie.

Hořelo v pilotní kabině? ptají se vyšetřovatelé
Itálie věří, že malé letadlo narazilo do mrakodrapu v Miláně náhodou. V těle pilota, který minulý čtvrtek náraz nepřežil, našli experti množství oxidu uhelnatého. To by mohlo ukazovat na požár v pilotní kabině.

Neštěstí nepřežili dohromady tři lidé - pilot a dvě úřednice, které v budově pracovaly. Z 90 raněných bylo 70 ošetřeno na místě, 20 skončilo v nemocnicích. Neštěstí připomnělo New York z 11. září. Podobně jako newyorské mrakodrapy byla i tato výšková stavba symbolem bohatsví a prosperity velké části Itálie.

Podle informací agentury ANSA, která se odvolává na neoficiální zdroje, neexistují prý u pilota žádné náznaky srdečního infarktu nebo záchvatu mrtvice.

Po nárazu zemřeli tři lidé
Sedmašedesátiletý pilot Luigi Fasulo původem ze Švýcarska narazil minulý čtvrtek se svým malým sportovním letadlem do mrakodrapu Pirelli v Miláně.

Krátce před havárií hlásil pilot kontrolní věži technické problémy při řízení stroje. Příčinu tragédie se zatím nepodařilo uspokojivě objasnit, podle některých zpráv měl pilot údajně finanční těžkosti, a proto spáchal sebevraždu. Lidé zpočátku nevěděli, zda se nejedná o atentát podobný tomu z loňského září.

Kanceláře byly naštěstí prázdné
Nehoda se stala ve čtvrtek 18. dubna v 17 hodin 50 minut středoevropského času. Horní patra budovy, kam letoun narazil, procházejí právě stavební rekonstrukcí, takže kanceláře uvnitř byly prázdné.

Letadlo Rockwell Commander 112 narazilo do prostoru mezi 24. a 25. poschodím mrakodrapu, ale poškozeno bylo minimálně osm pater. Z pater nad místem zásahu šlehaly plameny, okolí halil dým.

Zaměstnanci prchali z budovy
Zaměstnanec oblastní vlády Marco Sala byl ve chvíli, kdy letadlo narazilo do budovy, v 21. patře: "Uslyšel jsem velkou ránu a viděl jsem, jak podél oken letěly kusy skla, betonu a železa. Pochopil jsem, že se něco děje a tak jsem okamžitě se svými kolegy seběhl dolů. Musím říci, že jsme neměli žádné obtíže."

Očitým svědkem byl i poslanec Antonio Verro, který svým autem projížděl nedaleko sídla oblastní vlády. "Uslyšel jsem výbuch a viděl jsem, jak z budovy Pirelli vychází kouř. Zavolal jsem okamžitě hasičům."

Krátce před sestupem hlásil pilot technické potíže s přistávacím zařízením. Stroj nemohl dostat do správné pozice pro přistávací manévr. Kontrolní věž s ním však ztratila spojení. Opětný rádiový kontakt se nepodařilo navázat ani věži, ani pilotovi poblíž letícího jiného malého letadla.

Italská televize v pátek ráno s odvoláním na letecké kruhy informovala, že v rozporu s prvními zprávami nevysílal pilot žádné nouzové volání o pomoc.

Budova Pirelli - symbol bohatství
Havárii způsobil pilot švýcarsko-italského původu Luigi Fasulo, který řídil malé turistické letadlo typu Piper. Stroj vyletěl půl hodiny předtím ze švýcarského městečka Locarno.

Budova, do níž narazil, byla postavena v 60. letech světoznámou továrnou na pneumatiky Pirelli. Od konce 70. let v budově sídlí oblastní vláda regionu Lombardie. Je to symbol nejbohatší a nejlidnatější oblasti Itálie.

Podobnost s útokem z 11. září vedla okamžitě k obavám z atentátu, které podpořila i současná neklidná politická situace v Itálii.

Byla to nehoda, tvrdí Itálie
Ministr vnitra Claudio Scajola však později potvrdil, že šlo o leteckou nehodu, a velitel milánských hasičů oznámil, že "stabilita budovy není ohrožena, i když letadlo zůstalo vklíněno uvnitř mrakodrapu. Požár byl ale definitivně uhašen."

Rockwell Commander 112
má výkon 210 koní, dosahuje nejvyšší rychlosti 315 km/h, má dolet 1600 kilomterů ve výšce 4,5 km.  

Událost se dotkla Italů na citlivém místě - mrakodrap Pirelli je symbolem italského kapitalismu a Milán je symbolem blahobytu, kterého dosáhla část země. A z Milána pochází i televizní a tiskový magnát Silvio Berlusconi, současný premiér země.

To patrně vysvětluje nervózní reakci úřadů. Předseda italského senátu Marcello Pera v prvním okamžiku přerušil práci sněmovny a prohlásil: „Existuje podezření z teroristického útoku.“ Vláda okamžitě svolala bezpečnostní radu země.

"Ministr vnitra sice prohlásil, že nejde o atentát, ale já se dost bojím," říkala ve čtvrtek večer v televizi zaměstnankyně oblastní vlády Maria Sensiová, která v okamžiku výbuchu pracovala v 10. poschodí.

Největší italská pojišťovna Assicurazioni Generali bude muset v rámci plnění pojistné události vynaložit tři až čtyři miliony eur. "Maximální čisté plnění, tedy po odečtení zajištění, je tři až čtyři miliony eur," řekl jeden ze zdrojů. Italský ekonomický list Il Sole 24 Ore napsal, že plnit budou muset také pojišťovny Munich Re a Swiss Re, které jsou součástí zajišťovacího syndikátu třicetipatrové budovy firmy Pirelli. "Ty škody pro nás nejsou významné," podotkl
k otázce plnění mluvčí
Swiss Re.

Nejdřív řev vrtulí a pak přišla rána
Svědkové byli v šoku a dlouho nemohli uvěřit tomu, co se vlastně stalo. Lidé na ulicích si hned připomněli hrůzné záběry padajících newyorských mrakodrapů. Několik Miláňanů na ulici těsně před nárazem spatřilo, jak z malého letadla, které se řítilo na mrakodrap, šlehají plameny.

„Nejdřív jsme uslyšeli řev vrtulí, jako z nějakého malého letadla, pak přišla obrovská rána. A najednou začala ze vzduchu padat spousta věcí - papíry, nábytek...“ řekla jedna milánská úřednice agentuře Reuters.

Okamžiky po neštěstí
Na místo neštěstí přijížděly sanitky a z nich vyskakovali zdravotníci. Za chvíli odváděli muže se zakrvácenou košilí, který si rukou držel poraněnou hlavu. Zranil ho jeden z letících předmětů. Na místo dorazili i první hasiči. Policie rychle oblast uzavřela.

„Byl to zvuk, jako když vybuchne bomba. Chodník se třásl jak při zemětřesení,“ řekla jedna z žen, která se představila jako Lucia. Pětatřicetiletý Stefano Bottazzi, který byl v okamžiku nárazu v sousedním mrakodrapu, popisoval, jak v kanceláři dokonce spadly ze stěny hodiny.

Další svědek, milánský inženýr Gianluca Liberto, nejprve nevěděl, co se stalo. "Slyšel jsem divnou ránu a běžel k oknu. A pak jsem uviděl vymlácená okna mrakodrapu Pirelli a kouř, který z něho vychází."

Ještě tři hodiny po nárazu letadla se z obrovských děr ve dvou stěnách mrakodrapu Pirelli kouřilo. I z dálky šlo zřetelně rozeznat, že z velké části zasaženého podlaží úplně zmizely venkovní stěny. Z jedné strany šel kouř, a navíc odtamtud vytékala i nějaká tekutina.

Mrakodrapy přitahují potíže

28. července 1945 - Dvoumotorový bombardér B-25 narazil v husté mlze do 85. patra newyorského Empire State Building, v té době nejvyšší budovy světa.
21. listopadu 1996 - Požár v hongkongském mrakodrapu Garley Building, při němž zahynulo 40 lidí a 81 bylo zraněno.
23. února 1997 - Požár v bangkockém mrakodrapu President Tower, 36patrovém komplexu - zahynuli tři lidé.
8. prosince 1997 - Nejméně čtrnáct osob zahynulo při požáru, který postihl horní část výškového bankovního komplexu v indonéské Jakartě.
2. srpna 2000 - Požár ve 13. patře hongkongské budovy imigračního úřadu zranil 47 lidí.
28. srpna 2000 - Oheň zničil moskevskou televizní věž Ostankino, nejvyšší budovu v Evropě. Tři lidé zemřeli.
11. září 2001 - Dvě unesená dopravní letadla naletěla do newyorských budov Světového obchodního centra vysokých 417 metrů. Obě věže se zřítily a při teroristickém útoku zahynulo nejméně 2800 lidí.
5. ledna 2002 - Patnáctiletý žák a amatérský pilot Charles Bishop naletěl s ukradeným letadlem Cessna do 20. patra budovy Bank of America, jednoho z mrakodrapů v centru floridské Tampy (USA). V troskách letadla zahynul mladý pilot.

Záběry výškové budovy v Miláně, do které narazilo malé turistické letadlo, tak, jak je přinesla televize CNN. (18. dubna 2002)

Záběry výškové budovy v Miláně, do které narazilo malé turistické letadlo, tak, jak je přinesla televize CNN. (18. dubna 2002)

Záběry výškové budovy v Miláně, do které narazilo malé turistické letadlo, tak, jak je přinesla televize CNN. (18. dubna 2002)

Záběry televizní stanice CNN na výškovou budovu v Miláně, do které narazilo malé turistické letadlo. (18. dubna 2002)

Ilustrační fotografie - malé letadlo Piper Warrior. Právě takový letoun narazil 18. dubna 2002 podle úřadů do výškové budovy v italském Miláně.

Do dvacátého šestého patra mrakodrapu Pirelli v severoitalském Miláně, kde sídlí regionální vláda Lombardie, narazilo malé turistické letadlo, 18. dubna 2002

Do mrakodrapu Pirelli v severoitalském Miláně, kde sídlí regionální vláda Lombardie, narazil malý turistický stroj, 18. dubna 2002

Okolí zasaženého domu. Italský úřad pro bezpečnost letecké dopravy oznámil, že náraz letadla do milánského mrakodrapu je zřejmě nehoda, 18. dubna 2002

Záchranáři odvádějí zraněného muže poté, co do výškové budovy v Miláně, v níž sídlí regionální vláda Lombardie, narazil malý turistický letoun, 18. dubna 2002

Malé jednomotorové sportovní letadlo Rockwell Commander 112 na nedatovaném archivním snímku. Letadlo tohoto typu narazilo do mrakodrapu Pirelli v Miláně (19. dubna 2002).

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Erdogan plánuje ambasádu v Jeruzalémě, Trumpovo rozhodnutí ale kritizoval

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (7. prosince 2017)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít tureckou ambasádu ve východním Jeruzalémě jako hlavním městě...

Austrálie má za sebou první svatby homosexuálních párů

(Ilustrační snímek)

První homosexuální manželský pár v Austrálii v sobotu utvořily 31letá Lauren Priceová a 29letá Amy Lakerová ze Sydney....

Třiadevadesátiletá žena se na Floridě odmítla vystěhovat, policie ji zatkla

(Ilustrační snímek)

Třiadevadesátiletá žena žijící v pronajatém bytě na Floridě, dostala příkaz k vystěhování. Neplatila totiž nájem....

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz