Itálie chystá veřejné práce pro uprchlíky a rozmístí je po celé zemi

  18:45aktualizováno  18:45
Italská vláda na konci uplynulého týdne začala rozjíždět svůj plán, který má vyřešit problém s běženci v zemi. Jeho součástí je rozmístit je po celé zemi, ale i podstatně rychleji deportovat ty, kteří nedosáhnou na azyl. Po loňském roce, který byl pro Itálii z pohledu migrační krize rokem nepříjemných rekordů, se až nyní vláda rozhodla k razantním krokům.

Záchranný člun s migranty nedaleko pobřeží Libye (2. ledna 2017) | foto: Reuters

Od roku 2014 dorazilo do Itálie více než půl milionu migrantů a dnes jich v přijímacích centrech čeká na rozhodnutí o azylu na 175 000. Vláda je chce nyní rozptýlit z několika velkých středisek po celé zemi podle vzorce, že by na 1 000 obyvatel připadlo něco přes dva migranty. Zároveň mají být žadatelé o azyl povinni si na svůj pobyt přivydělat hlavně bezplatnými veřejnými pracemi.

Fotogalerie

Program už byl testován v minulých měsících v severoitalském městě Belluno. Nyní ho chce vláda rozšířit po celé zemi a nabízí finanční výpomoc regionům, které se budou na programu podílet.

Pokud se jí podaří program „prodat“, hodlá zavřít největší přijímací střediska. „Menší střediska znamenají lepší atmosféru mezi běženci a místními,“ řekl k tomu ministr vnitra Marco Minniti a dodal, že to umožňuje i lépe pohlídat bezpečnost v centrech pro uprchlíky.

Mnoha regionům se i přes finanční pobídky do připojení k programu nechce. V zemi, kde je nezaměstnanost mezi mladými okolo 40 procent, ho mnohde vidí jako skrytý způsob, jak odebrat pracovní příležitosti vlastním lidem.

Odbory navíc namítají, že jde o zneužívání migrantů, což tvrdí i mnohé organizace na podporu běženců. „Dobrovolná práce může být součástí integrace těchto lidí, ale neměla by to být žádná podmínka pro azylové řízení,“ prohlásil Roberto Zaccaria, šéf Italské rady pro uprchlíky.

Rychleji říkat NE

Další důležitou částí plánu kromě rozptýlení migrantů je podstatně rychleji (a tvrději) rozhodovat o jejich osudu. Nyní to vypadá tak, že vyřízení žádosti o azyl trvá zhruba šest měsíců. Ve 40 procentech je žádost schválena. Avšak u těch, jejichž žádosti jsou zamítnuty, trvá následný proces odvolání proti verdiktu až dva roky.

Navíc statistiky ukazují, že původní odmítnutí žádosti se v 70 procentech v odvolacím řízení změní v udělení azylu. A to přesto, že země je především cílem ekonomických migrantů z afrických zemí.

V pátek proto vláda zvláštním dekretem zřídila 14 nových soudů pro zrychlené posuzování žádostí o azyl. Až dosud měli odmítnutí žadatelé právo dvakrát se odvolat – teď už jen jednou. A vláda předpokládá, že žádosti budou posuzovány s vyššími nároky. „Nechceme tyto lidi příliš dlouho udržovat ve falešných nadějích,“ řekla ministryně spravedlnosti Andrea Orlandová. Na pomoc zrychlenému posuzování žádostí najala vláda 250 specialistů. „Jsou to odborníci s detailní znalostí problematiky migrace,“ upřesnila Orlandová.

V každém z 20 italských regionů nyní navíc budou vybudována nová centra pro běžence, kteří mají zemi opustit. Dosud se většinou ztratili – v zemi jsou dnes pouhá tři taková střediska s kapacitou 1 600 lidí.

Nejistou součástí vládního plánu je zlepšení spolupráce s africkými zeměmi o repatriaci běženců. S několika však už Itálie dohody má, například s Tuniskem, Egyptem či Nigérií. A pak snaha omezit migrační vlnu – dohodu, kterou minulý týden uzavřela Itálie s Libyí o pomoci s bojem proti pašování lidí, se v rozvrácené severoafrické zemi podaří jen těžko prosadit.

Do Itálie připlouvjí lodě s migranty. Záběry z loňského podzimu:

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Arménský premiér Pašinjan rezignoval, chce se zbavit silné opozice

Arménský opoziční předák Nikol Pašinjan (21. dubna 2018)

Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k mimořádným...

Ochrana hranic je naše zodpovědnost, Frontex ať vypomáhá, shodla se V4

Syrští uprchlíci míří na řecký ostrov Lesbos a vrtulník Frontexu jim létá nad...

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) by měla poskytovat jen podpůrnou funkci členským zemím EU...

Americké čarodějnice proklejí soudce Kavanaugha. Sabat má už teď vyprodáno

Kandidát do Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh vypovídá v právním výboru Senátu...

Skupina žen v sobotu prokleje soudce amerického Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Ten se ještě před uvedením do...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz