Olivový olej (Ilustrační snímek)

Olivový olej (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mafie se vrhla na obchod s jídlem. Skvěle vynáší falešný olivový olej

  • 49
Je málo oblastí v ekonomice, kde se dnes Itálii daří. Jednou z nich je obchod s potravinami a zemědělskými produkty, čehož si všimla i mafie. Vládní činitelé a vyšetřovatelé na schůzce v Římě oznámili, že infiltrace organizovaného zločinu do zemědělství a obchodu s vyhlášenými italskými pochutinami loni prudce vzrostla.

Podle odhadu úřadů stoupla hodnota obchodů ovládaných takzvanou agromafií o zhruba 30 procent ve srovnání s předchozím rokem. Podle vládního odhadu jde o zisk zhruba 21,8 miliardy eur (zhruba 500 miliard korun) – předpokládá se však, že je odhad spíše skromný.

Prokurátor Franco Roberti, jehož specializací je boj s mafií, připomněl nedávný případ, kdy se podařilo odhalit „kolosální podvod“ s olivovým olejem řízený mafiánskou organizací ‚Ndranghetou sídlící v jihoitalském regionu Kalábrie. Jeden z jejích rodinných klanů Piromalli dodával do USA olej deklarovaný jako ten nejvíce ceněný – ve skutečnosti však šlo o nekvalitní zbytkový olej nakoupený na Blízkém východě.

Ceny jedlých olejů prudce rostou, může za to především neúroda

Vyšetřovatelé rovněž upozornili, že se podle všeho soupeřící gangy dokázaly domluvit na rozdělení sortimentu vyhlášených italských produktů. Například klan Casalesi, spadající do mafiánské organizace Camorry sídlící v Neapoli, kontroluje velkou část produkce a prodeje mozzarelly.

S mozzarellou se přitom klan podle vyšetřovatelů dostal i do obchodních sítí na jihu italské „boty“, která je v jiných případech výsostným územím ‚Ndranghety.

Roberti upozornil, že mafiánské struktury často využívají spolupráce s některými finančními společnostmi. Nejmenoval je, ale vyzval poslance, aby zpřísnili kontrolu nad finančními toky v zemědělství a potravinářskému byznysu.

„Návrat mafie ke kořenům“

Příkladem podle něj může být vcelku úspěšný boj proti jinému „velkému byznysu“ italské mafie – ilegálnímu obchodu s odpadky a jejich ukládáním. Tenhle byznys přitom nyní „smrdí“ i v zemědělství – například na mnoha polích u Neapole, která byla kontaminována nelegálním ukládáním odpadů, se podle vládní zprávy dál pěstují plodiny.

Italský ministr vnitra k nynějšímu zájmu mafie o zemědělství podotkl, že se tak mafiáni vlastně vracejí ke svým historickým kořenům. Už před staletími tamní kmotrové posilovali a předváděli svou moc tím, že nechávali pást svůj dobytek na cizích pastvinách či dobytek kradli. „Současný zájem o farmy je pojítkem mezi starodávnými zločiny a těmi nejmodernějšími,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video