Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie má novou pravicovou stranu, vede ji Berlusconi

  20:35aktualizováno  20:35
V Itálii vznikla nová pravicová strana Lid svobody. Jejím předsedou byl zvolen premiér Silvio Berlusconi, který založení strany oznámil asi šesti tisícům jásajících delegátů. Strana vznikla sloučením rozpuštěného pravicového Národního spojenectví a Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie, která existuje už od roku 1994.

Italský premiér Silvio Berlusconi na základajícím sjezdu nové pravicové strany Lid svobody (29. 3. 2009) | foto: Reuters

"Lid svobody bude stranou všech Italů, především těch Italů, kteří se neidentifikují s levicí," prohlásil předseda strany Berlusconi. "Toto uskupení je stranou lidu, pro jehož dobro pracujeme."

"Svoboda je naším světským náboženstvím, polární hvězdou, jež nás vede při každém rozhodnutí," řekl Berlusconi na závěr pompézního třídenního zakládajícího sjezdu na římském výstavišti. který vyšel na tři miliony eur, což je v přepočtu asi 82,2 milionu korun.

K cílům nové strany podle jejích tvůrců patří reforma ústavy za účelem modernizace státních institucí, budování blahobytné a efektivní Itálie, která by mohla hrát hlavní roli v Evropě i ve světě. "Chceme pracovat pro nový italský zázrak. Itálie je motýl, který se musí rozletět. Vyvedeme Itálii z krize," ujišťoval Berlusconi. Vyzdvihl přitom protikrizová opatření, která za deset měsíců, co je v úřadě, přijala jeho vláda pravého středu.

Exekutiva potřebuje větší pravomoci, řekl zároveň delegátům. "Úřad premiéra potřebuje větší pravomoci oproti dnešnímu stavu," citovala Berlusconiho agentura AP.

Premiér by podle něj měl mít právo sám jmenovat a odvolávat ministry stejně jako rozpustit parlament před volbami. Tyto pravomoci má v současnosti prezident. Nová pravicová strana má podle průzkumů veřejného mínění podporu 42 procent Italů, tvrdil Berlusconi. Zároveň ale vyjádřil pevné přesvědčení, že Lid svobody to v červnových volbách do Evropského parlamentu dotáhne na 51 procent voličských hlasů.

"Silvio Berlusconi si opatřil superstranu, stranu ke svým službám. Aby mohl bez překážek vykonávat svůj pětiletý mandát, upevnit svou autoritu, stát se případně prezidentem republiky," řekl agentura AFP politolog Marc Lazar, specialista na Itálii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz