Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli migrantům chce Itálie námořní misi NATO u libyjských břehů

  14:09aktualizováno  14:09
Itálie prosazuje, aby Severoatlantická aliance v úzké koordinaci s Evropskou unií spustila kvůli přílivu uprchlíků do Evropy další námořní operaci. Hlídkování plavidel NATO u břehů Libye by mohlo začít po summitu Aliance už za tři měsíce.

Kanadská fregata HMCS Fredericton u řeckých břehů | foto: FIS

Plán je součástí širší italské strategie s cílem zabránit migrantům využívat Libyi jako výchozí bod pro cestu do Evropy. Počítá s tím, že uprchlíci bez nároku na získání azylu budou vráceni z Evropy zpět do svých domovských zemí. Ty ale obdrží finanční pomoc na vybudování přijímacích středisek a reintegraci vrácených uprchlíků do společnosti.

Flotila NATO

Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, která do skupiny poskytují různé členské země NATO.

Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace MARCOM. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), HNLMS Van Amstel (Nizozemsko), HS Aittitos, HS Krateos a HS Spetsai (Řecko), ITS Alieso (Itálie), FS L’Adroit (Francie). HMCS Fredericton (Kanada), TCG Gokova (Turecko) a RFA Fort Vitoria (Británie).

„Na úrovni NATO jsme požádali, aby námořní protiteroristická operace Active Endeavour ve východním Středomoří byla přenastavena na dohled u libyjského pobřeží,“ uvedla italská ministryně obrany Roberta Pinotti. Ta očekává, že spojenci takovou misi schválí 7. července na summitu NATO ve Varšavě.

Od roku 2014 dorazilo na lodích do Itálie více než 350 tisíc migrantů z celého světa. Ačkoliv část z nich hledá podle humanitárních organizací azyl na evropském kontinentu oprávněně kvůli konfliktům ve svých domovských zemích, tisíce lidí přijíždějí v poslední době převážně z oblasti subsaharské Afriky. Tu přitom Evropská unie považuje za „dostatečně bezpečnou“ pro návrat.

Podle agentury Frontex, která zodpovídá za ostrahu vnější hranice EU a nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři, se počet migrantů mířících do Itálie i díky zlepšení počasí za pouhý měsíc prakticky zdvojnásobil.

V březnu zamířilo převážně z Libye k italským břehům téměř 9 600 lidí. Ve stejném měsíci roku 2015 to bylo přibližně 2 300 lidí. Téměř všichni pocházeli ze zemí subsaharské Afriky, především z Nigérie, Somálska a Gambie.

Prostředky agentury ve Středozemním moři jsou dosud ale velmi omezené. Její velitelé mají k dispozici pouze jeden vrtulník, dvě letadla, dva motorové čluny a tři větší lodě.

Podporu italskému plánu nepřímo vyslovil britský premiér David Cameron s tím, že příliv migrantů „je důvodem ke snahám pracovat s novou libyjskou vládou na budování kapacit libyjské pobřežní stráže, aby pomohla zastavit tok nelegálních přistěhovalců přes Středomoří do Evropy“.

U Řecka hlídkuje desítka plavidel

K přípravám na možné změny migračních tras vyzval Alianci i Evropskou unii také český premiér Bohuslav Sobotka. Posílit by se podle něj měla zejména ostraha na moři mezi Itálií a Libyí.

„Měla by se na to připravit Severoatlantická aliance, měli bychom být připraveni posílit Frontex na moři mezi Itálií a Afrikou. Možná by se tam do budoucna měla připravit i operace NATO, pokud se ukáže, že ten migrační proud se přesměroval přes Libyi do Itálie,“ konstatoval premiér Sobotka.

Severoatlantická aliance v únoru spustila námořní operaci v Egejském moři. Původně tři plavidla začala hlídkovat ve vodách mezi Řeckem a Tureckem a hledat a sledovat trasy, kudy pašeráci lidí tisíce uprchlíků do Evropy přivážejí.

Mise už v současnosti čítá desítku plavidel a podle údajů agentury Frontex přináší pozitivní výsledky. Díky smlouvě mezi Evropskou unií a Tureckem, podepsané v březnu, jsou uprchlíci přicházející na řecké ostrovy z Turecka deportováni zpět, pokud v Řecku nezískali azyl.

Příliv migrantů do Evropy se díky hlídkování a nové smlouvě značně snížil. Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že do Řecka v posledních dvou týdnech přijíždělo zhruba 70 uprchlíků denně, předtím to bylo 1 500 migrantů denně.

„Přestože klimatické podmínky i nadále na ostrovech v Egejském moři hrají velkou roli, klesající trend posledních týdnů pokračuje i v dubnu. Šlo v průměru o méně než 100 osob denně,“ uvedl výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Valnou většinu podle něj tvoří uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Uprchlíci na člunech u libyjských břehů:

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz