(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Italský starosta nechce uprchlíky v autobuse. Segregace, tvrdí politička

  • 194
Starosta severoitalské obce Calizzano čelí kritice poté, co požádal uprchlíky, aby ráno nepoužívali stejné autobusy jako místní školáci. Předsedkyně krajské pobočky vládní Demokratické strany Raffaella Paita to označila za apartheid.

Děti v Calizzanu musí jezdit autobusem buď v 6:30, nebo v 6:45, aby se dostaly včas do školy. Stejnou linku pravidelně používá i velká část ze 40 migrantů, kteří nyní v obci žijí. V poslední dnech si ale začali rodiče stěžovat, že jejich děti při cestě zažívají nepříjemné situace související s „arogancí, rámusem a nepořádkem“.

Starosta Pierandelo Oliviero se kvůli tomu v pondělí setkal s vedením místního hotelu Lux, kde běženci bydlí, a také autobusovou společností s žádostí, aby uprchlíci využívali jiný spoj. „Musí nutně jezdit autobusem v 6:45, kde je pouze 48 míst k sezení a není schopen pobrat najednou ani všechny děti?“ ptá se starosta.

Nezisková společnost Il Faggio, která má tamní migranty na starosti, starostovo prohlášení odmítá. „Není možné souhlasit s takovým rozdělením. Rozdělovat v autobuse Italy a cizince porušuje lidská práva,“ prohlásil ředitel společnosti Danilo Pisano. Vyjádření poskytovatele autobusové dopravy italská média neposkytla.

Uprchlická krize

Olivierova slova označila za ostudná i předsedkyně Demokratické strany v kraji Liguria Raffaella Paita. Vyjádření přirovnala k segregaci v USA na počátku 20. století. „Ti, kdo mluví o apartheidu, mají pravdu,“ citoval její reakci pro italská média server The Local. „Problémy se nevyřeší tím, že budeme diskriminovat lidi,“ uvedla politička ze strany premiéra Mattea Renziho.

Oliviero se hájí, že migrantům nezakázal jezdit autobusem. Jen jim prý navrhl, aby se vyhnuli používání přeplněného spoje, kterým dojíždějí studenti.

„Nevydal jsem žádné rozhodnutí, ani nařízení. Jen jsem se zeptal, zda by bylo možné, aby jezdili jiným autobusem v dopoledních hodinách, protože ten v 6:30 je využívaný studenty a už tak bývá narvaný,“ uvedl starosta. „Je to prostě věc zdravého rozumu,“ dodal pro místní deník Il Vostro Giornale.

Osočování z rasismu Oliviero odmítá. „Tohle není žádný apartheid. Dohodli jsme se, že migranti budou pracovat jako dobrovolníci pro město. Jsme pro integraci, ale je potřeba, aby se snažili všichni,“ uvedl podle deníku La Repubblica.

Místní pobočka Národního sdružení italských obcí se postavila na stranu starosty s tím, že Calizzano byla vždy „počestná“ obec, která mezi prvními přijala uprchlíky a pomáhá jim začlenit se. Sdružení také poukázalo na to, že Calizzano s 1 500 obyvateli ubytovalo víc migrantů, než se původně dohodlo.

Uprchlíci se prý v autobusu chovali nepatřičně k ženám

Deník Il Giornale také nedávno informoval o rvačce mezi migranty v hotelu Lux, kterou musela řešit policie. Někteří přistěhovalci také byli obviněni z toho, že neplatí za jízdenky a v autobuse se chovají nepatřičně k dívkám a ženám.

Narůstající počet uprchlíků v Itálii zvyšuje napětí. Podobný případ jako v Calizzanu se nedávno řešil i v jedné škole na Sardinii. Před několika dny vyšlo najevo, že tam rodiče italských dětí požádali malé migranty, aby používali jiné toalety než ostatní žáci. Obávali se totiž, že by cizinci mohli přenášet nakažlivé nemoci.

Z afrického pobřeží letos do poloviny minulého týdne podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Itálie připlulo 142 tisíc migrantů. Za celý loňský rok jich přes Středozemní moře do země dorazilo téměř 154 tisíc, uvedla ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue