Den proti násilí na ženách. Nejohroženějšími jsou bezdomovkyně či senioři

  19:42
Na 25. listopadu připadá mezinárodní den proti násilí na ženách. Zvlášť ohroženou skupinou, která násilí čelí, jsou senioři, ženy bez domova nebo cizinky. Právě této skupině se věnovala pondělní konference, kterou pořádala organizace Česká ženská lobby.

Domácí násilí (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Záminkou k domácímu násilí může být maličkost. „Tyran si důvod vždycky najde. Spouštěčem agrese bývá třeba studené kafe nebo nedosolená polévka,“ upozorňuje ředitelka centra pro lidi ohrožené domácím násilím Acorus Jaroslava Chaloupková. 

Mezinárodní den proti násilí na ženách si připomínají 25. listopadu vlády jednotlivých zemí oranžovou barvou. Rozzáří i budovy. Do oranžového hávu se v tento den zahalí například budova Evropského parlamentu nebo Petřínská rozhledna. 

Den proti násilí na ženách

  • Mezinárodní den proti násilí na ženách vyhlásilo Valné shromáždění OSN v prosinci 1999. 
  • Pod pojmem násilí na ženách se rozumí činy schopné způsobit fyzické, sexuální nebo psychické poškození ve veřejném či soukromém životě, obecně tedy domácí násilí, sexuální zneužívání, obchod se ženami či jiné genderově podmíněné násilí.

Den slouží také jako připomínka, že to jsou nejčastěji ti nejbližší lidé, kteří násilí na ženách páchají. „Pachateli jsou většinou manželé, bratři nebo intimní partneři. Nejnebezpečnějším místem pro ženy bývá jejich vlastní domov,“ připomněla rakouská poslankyně za sociální demokraty Evelyn Regner, předsedkyně výboru pro práva žen

„Násilí vnímám jako nástroj mocenské nerovnováhy. Nástroj, jakým si jeden z partnerů prokazuje svoji dominanci. V partnerském vztahu by měli pravidla určovat oba současně, ne jen jeden z partnerů,“ uvedla předsedkyně organizace Česká ženská lobby Eliška Kodyšová. 

Neviditelné ženy bez domova

Na pondělí proto tato organizace uspořádala konferenci Společně bez násilí, na které se věnovala násilí na bezdomovkyních, seniorkách, LGBT komunitě nebo cizinkách. Tyto skupiny jsou zvlášť ohrožené domácím, genderově podmíněným i jiným násilím.

„Až 90 procent žen bez domova někdy zažije násilí ze strany svých blízkých,“ uvedla ředitelka organizace Jako doma Lenka Vrbová. Tyto ženy často nemají občanský průkaz, což bývá první překážkou. Bývají i drogově závislé, psychicky nemocné či trpí posttraumatickým syndromem. 

Násilí na ženách v Evropské unii

  • 50 procent žen zažilo sexuální obtěžování
  • Více než 20 procent žen zažilo fyzické nebo sexuální obtěžování ze strany partnera
  • 43 procent žen zažilo nějakou formu psychické manipulace nebo kontrolování ve vztahu

Zdroj: Evropský parlament

Strach z těchto skupin žen může panovat i mezi sociálními pracovníky. „Stáli bychom o to, aby vznikaly služby zaměřené na různé typy žen, které domácí násilí zažívají. Mám pocit, že některé instituce ženy bez domova nevidí nebo mají pocit, že se jich to netýká,“ dodala Vrbová.

U žen s cizí státní příslušností situace závisí na míře integrace do české společnosti nebo na závislosti partnerovi. „Někdy se stává, že situaci policii vysvětluje manžel-agresor, protože žena se česky nedomluví,“ vysvětlila Klára Holíková, vedoucí právního oddělení Sdružení pro integraci a migraci. Ženy, které nerozumí, jsou také velmi snadno vydíratelné, protože se bojí, že úřední mechanismy povedou k vyhoštění či odebrání dětí.

Mezigenerační násilí

Další zvláště ohroženou skupinou jsou senioři, a to bez ohledu na pohlaví. Stávají se nejen obětmi domácího násilí jako takového, ale i mezigeneračního násilí ze strany svých vnoučat či systémového násilí ze strany úřadů či veřejných institucí. Nezřídka se také jedná o zanedbání péče.

Pro seniory je nonstop dostupná krizová linka Senior telefon organizace Život 90. Podle vedoucí služby Magdaleny Pavlíčkové za měsíc obdrží zhruba tři a půl tisíce telefonátů. 

Senioři si však často jen ověřují, že mohou lidem na lince důvěřovat a že je skutečně anonymní. Senior musí pracovníkům sdělit své osobní údaje, aby mohli jednat dál. „Stává se nám, že člověk volá třeba šestnáctkrát, aby zjistil, že je to opravdu anonymní. Trvá, než se dokážou otevřít a svěřit,“ uvedla Pavlíčková. V roce 2019 se zatím k plnému řešení situace odhodlalo jen 112 seniorů.

Situace je specifická také ve vyloučených lokalitách. Tam je diskuze o domácím násilí naprosté tabu. „Ženy jsou vystaveny tlaku, který je zapříčiněný nízkým postavení. Častěji tak vydrží ve své roli, zejména pak roli matky, jejímž posláním je starat se o děti, ke kterým mají blíže než muži. Ti v rodinném uspořádání často selhávají,“ uvedl Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi. 

Hon na čarodějnice

V romských komunitách je podle něj situace extrémním problémem, ke kterému se navíc přidává obchodování s lidmi a nucení k pohlavnímu styku. „Některé ženy se sebou nechají obchodovat dobrovolně, bez znalosti, co to pro ně vlastně bude znamenat,“ podotkl Šimáček.

Sex je povinnost, žena je majetek. Dost manželů tomu věří, říká advokátka

Šimáček hovořil také o důležitosti přijetí Istanbulské úmluvy. „Tento den by měl být i připomínkou, proč je pro Českou republiku důležité přijetí Istanbulské úmluvy. „Může nám pomoct, když budeme v konkrétních situacích a konkrétní legislativě hledat rámec, ke kterému se vztáhnout,“ uvedl Šimáček. 

Šimáček zároveň podotkl, že dosavadní debaty často připomínaly spíš hon na čarodějnice. „A právě to nám ukázalo, proč Úmluvu tak moc potřebujeme,“ doplnil. Spoustu lidí, primárně mužů, totiž nemá vůbec ponětí o tom, co se děje obětem domácího násilí. „Stálo jim za to vymyslet si tolik nesmyslů a lží, aby Úmluvu shodili. A často to bylo spíš kvůli obhajování statusu quo, kterým je podřízenost žen, zejména žen ve znevýhodněných pozicích.“

Istanbulská úmluva

  • Neboli Úmluva rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí je mezinárodní dohodou zabývající se tímto porušováním lidských práv. Úmluva považuje prevenci násilí, ochranu jeho obětí a stíhání pachatelů. 
  • Úmluva se vztahuje především na psychické a fyzické domácí násilí, na nebezpečné pronásledování, sexuální násilí, sexuální obtěžování, nucené sňatky a mrzačení ženských pohlavních orgánů. 
  • Vztahuje se primárně na různé formy násilí páchaného typicky na ženách. Zároveň ale vyzývá státy, aby stejnou ochranu poskytovaly i mužům, dětem i seniorům v rolích obětí. 
  • Úmluvu ratifikovalo 33 států a dalších 12 států ji zatím jen podepsalo. Česko podepsalo úmluvu 2. května 2016. Státy, které nepodepsaly, jsou jen Rusko a Ázerbájdžán.

Týrané ženě soud potvrdil šest let vězení za to, že zabila svého druha:

7. srpna 2018

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Potíže se srdcem i početím. Zvyšující se teploty ohrožují zdraví Čechů, více ženy

28. března 2024  20:32

Stále vyšší teploty a častější vlny horka výrazně ovlivňují zdraví Čechů. S měnícím se podnebím...

V Kladně srazil vlak nezletilou dívku, se zraněnou hlavou musela do nemocnice

28. března 2024  17:19,  aktualizováno  20:08

Osobní vlak ve čtvrtek odpoledne srazil v Kladně-Rozdělově nezletilou dívku. Záchranáři ji se...

Rusko Rusům! Putin kráčí nad propastí, nenávist k migrantům nabírá na síle

28. března 2024

Premium V Rusku po teroristickém útoku na koncertní centrum na okraji Moskvy rostou protiimigrantské...

IS bourá ruské teorie o vazbách teroristů na Kyjev, vyzývá k útokům na „křižáky“

28. března 2024  16:05,  aktualizováno  19:44

Ruský vyšetřovací výbor tvrdí, že získal důkazy o vazbách mezi pachateli teroristického útoku z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...