Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Istanbul: rozpory Evropy s USA zůstaly

  7:00aktualizováno  7:00
Summit NATO skončil. Přestože se po prvním dnu jednání mohlo zdát, že se podařilo sladit pohledy Evropy a Spojených států, rozpory mezi USA a starým kontinentem zůstaly. "Summit nelze označit za úspěch," míní odborníci, které oslovil natoaktual.cz.

Karel Kovanda, český velvyslanec při NATO
"Druhý den summitu byl ve znamení dvou důležitých zasedání, výboru NATO - Ukrajina a Rady euroatlantického partnerství. Na Ukrajině budou na podzim volby. Apelovali jsme na prezidenta Kučmu, aby v předvolebním období měla opozice rovnocennou možnost vystupovat v médiích. Na zasedání Rady euroatlantického partnerství jsme přivítali afghánského prezidenta Kárzáího. Na podzim to bude poprvé, kdy se v Afghánistánu uskuteční svobodné, demokratické volby. A také jsme si připomněli, že program Partnerství pro mír existuje již deset let a za tu dobu deset původních partnerů je dnes již členy NATO.

To, že do Istanbulu nedorazí ruský prezident Putin, jsme věděli delší dobu. Existuje jedna velmi důležitá smlouva o konvenčních ozbrojených silách, která stále ještě nevstoupila v platnost, protože Rusové zatím nesplnili určité podmínky týkající se Gruzie a Moldávie. Tato smlouva leží prezidentu Putinovi velmi na srdci. To, že ještě nevstoupila v platnost, je podle mého názoru jeden z důvodů, proč se zdráhal přijet do Istanbulu."

Petr Suchý, Mezinárodní politologický ústav, Brno
"Velmi zajímavé jsou výstupy ze zasedání komise NATO - Ukrajina. Je zde vidět patrný posun oproti pražskému summitu Aliance, kde vznikl problém ohledně údajného vývozu ukrajinských radarových technologií do Iráku. Zdá se, že Ukrajina od podobných aktivit upustila. Její problémy v oblasti nedostatečné svobody médií a porušování lidských práv však přetrvávají. Ukrajina má zájem stát se členským státem NATO.

SUMMIT NATO v ISTANBULU
28. - 29. června 2004

SUMMIT ISTANBUL
zpravodajství

OPERACE NATO
ve světě

CO ZMĚNÍ SUMMIT
v alianci

NAPSALI O SUMMITU
v médiích

speciální příloha natoaktual.cz

Stejný zájem deklarovaly společně i Chorvatsko, Albánie a Makedonie. Tyto tři země se v Istanbulu vyslovily pro posílení vzájemné spolupráce. Pokud nezůstane pouze u slov, jejich spolupráce by mohla mít pozitivní vliv na situaci na Balkáně, snížit riziko vypuknutí etnických konfliktů.

Rád bych vyzdvihl vystoupení ázerbájdžánského prezidenta Alieva. Ázerbajdžán se chce nadále aktivně účastnit tažení proti mezinárodnímu terorismu. Zdá se mi ale, že jeho vystoupení bylo příliš protiarménské a proti tomu je třeba mít se na pozoru. Aliance by měla věnovat pozornost oběma stranám konfliktu o Náhorní Karabach."

Roman Joch, pracovník Občanského institutu
"Evropské členské země NATO nesouhlasily výslovně s vysláním svých jednotek do Iráku. Irák tak zůstane velkým problémem pro Spojené státy. Domnívám se, že Američané v dohledné době stáhnou kompletně své jednotky z Balkánu. Pokud jde o vztahy mezi NATO a Ukrajinou, ty byly v Istanbulu posíleny. Jako dobré hodnotím i vztahy s Ruskem. I když Vladimír Putin nepřijel na summit, nevidím, že by vznikala nějaká nová trhlina ve vztazích mezi Ruskem, Evropou a Severní Amerikou."

Radek Khol, člen Euroatlantické rady
"Je patrný rozdíl v úrovni a v celkové atmosféře jednání NATO s Ruskem a Ukrajinou.

Politická rovina vztahů mezi Aliancí a Ruskem zůstává stále chladná. Zároveň ale existuje řada aktivit ve vojenské oblasti, kde spolupráce probíhá bez problémů. Rusko má výhrady vůči působení Aliance v Pobaltí, především proti posílení vzdušné obrany Lotyšska, Litvy a Estonska. Moskva se snaží získat od NATO ústupky v rozšíření smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě o pobaltské státy. V Istanbulu ale v tomto směru nedosáhla významnějšího úspěchu. Aliance zopakovala, že Rusko nejprve musí splnit své závazky, pokud jde o stažení svých jednotek z Gruzie a Moldavska, a teprve potom je možné ratifikovat zmíněnou smlouvu.

Posun v jednáních s Ukrajinou je zcela zjevný. Na pražském summitu si NATO nepřálo přítomnost prezidenta Kučmy, do Istanbulu již pozván byl. Aliance zopakovala, že v Ukrajině vidí strategického partnera, který pokročil v reformě ozbrojených sil. Poukázala ale i na nedostatky v demokratizačním procesu na Ukrajině.

Francie dnes v Istanbulu zablokovala ambiciózní plán NATO na vyslání Sil rychlé reakce do Afghánistánu k zabezpečení blížících se voleb. Chirak zdůraznil, že tyto síly musí být vyhrazeny pro reakci na akutní krize a nepoužívat se jako záplata na ty operace, v nichž členské země nejsou schopny nebo ochotny plnit své závazky. To velmi rozladilo George Bushe a Donalda Rumsfelda."

Tomáš Klvaňa, člen Euroatlantické rady
"Summit v Istanbulu se nedá označit za úspěch, protože se nepodařilo urovnat rozepře existující v Alianci kolem Iráku a Afghánistánu. Došlo možná k určitým dílčím pokrokům v Afghánistánu, ale navýšení o nějaké dva tisíce vojáků nestačí na stabilizaci země. Břímě akce nadále ponesou jednotky Enduring Freedom, které bojují na jihu a východě Afghánistánu. NATO se rozhodlo posílit svoji přítomnost na severu a v Kábulu, jenomže to jsou provincie relativně stabilizované. Může se stát, že Afghánistán se stane na podzim kolem voleb velmi horkou půdou.

Do jisté míry chápu odmítnutí francouzského prezidenta vyslat do Afghánistánu Síly rychlé reakce, které budou plně bojeschopné až v říjnu 2006. Bylo by to jistě provizorní řešení. Chirak má pravdu v tom, že tyto jednotky nemohou sloužit k záplatování akcí, kam je potřeba vyslat běžné jednotky. Pokud ale zároveň blokuje vyslání těchto běžných jednotek do Iráku, tak to na mě opravdu působí jako politická obstrukce a nedostatek vůle domluvit se.

A navíc se nemohu zbavit dojmu, že francouzský prezident hraje představení pro své domácí publikum. Připomínám, že pravice ve Francii utrpěla porážku v regionálních volbách a neshody se Spojenými státy je dobrá politická karta. A je taky možné, že Chirak se snaží odepřít Bushovi možnost tvrdit doma před volbami, že došlo k jakémusi pokroku na mezinárodní scéně a usmíření mezi znesvářenými mocnostmi."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Najdete na iDNES.cz