Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsme slabí a poslušní muslimové, vzkazují džihádisté na novém videu

  7:01aktualizováno  7:01
Islámský stát zveřejnil nové video, na kterém oslavuje páteční teroristické útoky z Paříže a hrozí novou vlnou násilí. „Dokud nás budete bombardovat, tak budeme útočit na vaše domy a zabíjet vás vším co máme k dispozici,“ varuje svět na nahrávce jeden z militantů.

Na nahrávce jsou tři údajní francouzští občané bojující v řadách Islámského státu. „Alláh zaseje hrůzu do srdcí nevěřících. Bude je děsit. Na Francii sešle teror, sešle ho přímo do Paříže,“ říká na videu muž jménem Abú Džulajbíb.

Teror v Paříži

Další militant jménem Abú Omar al-Firansí se na videu modlí, pak se chopí automatické pušky a prohlásí, že Islámský stát se pomstí za západní nálety na území chalífátu v Iráku a Sýrii.

„Útočíte na nás. My zaútočíme na vás, stejně jako vy útočíte na nás. Je to jednoduché. Házíte na nás bomby a nečekáte žádnou reakci. Ale my reagujeme,“ prohlásil muž, jehož jméno v překladu znamená Abú Omar „Francouz“. „Sbíráme těla muslimů, těla nevinných, kteří jsou bombardováni ve svých domech a na tržištích. Sbíráme těla, a vy si myslíte, že tohle se u vás nestane? Samozřejmě že se to stane i u vás,“ dodal.

„Měli byste vědět, že islám není jen mírumilovný. Je také o válce. Je to jako v každé jiné zemi. Jestli na nás někdo zaútočí nebo pokud nám někdo hrozí útokem, tak my také zaútočíme. To je celé. Myslíte si, že muslimové jsou slabí a poslušní? Ne, nejsme poslušní. A dokud nás budete bombardovat, tak budeme útočit na vaše domy a zabíjet vás vším co máme k dispozici,“ pohrozil al-Firánsí.

Celá nahrávka je dlouhá asi šest minut a zahrnuje mimo jiné záběry, které ukazují sebevražedného atentátníka, jak se připravuje na útok. Jsou tam ale také záběry z New Yorku, pohledy na Times Square a další části Manhattanu.

Informace o konkrétní hrozbě ale nemá newyorská policie ani americká tajná služba FBI. „Některé části videozáznamu nejsou nové, na videu je opět řečeno, že New York zůstává hlavním terčem pro teroristické útoky,“ uvedl newyorský policejní komisař Stephen Davis. „I když v současné době neexistuje konkrétní hrozba městu, zůstáváme velmi ostražití,“ dodal.

Islámský stát se o víkendu přihlásil k pátečním teroristickým útokům v Paříži, při kterých zahynulo 129 lidí. Francouzské letectvo v reakci na krveprolití začalo bombardovat město Rakká, které je považováno za hlavní centrum islamistů v Sýrii.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz