Příznivci islamistů v Benghází (21. září 2012)

Příznivci islamistů v Benghází (21. září 2012) | foto: AP

Islámský stát se roztahuje v Libyi, popraviště si zřídil na stadionu

  • 701
Východolibyjské město Derna čím dál více připomíná syrská a irácká města, která ovládá Islámský stát. Radikálové podle zdrojů americké stanice CNN využili bezvládí, které v severoafrické zemi panuje. Libyjští islamisté už vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu přísahali věrnost.

Derna leží přibližně 170 kilometrů na západ od Tobrúku, kam z Tripolisu před boji prchl libyjský parlament. Islamistům ke kontrole stotisícového města stačí osm set lidí, v okolí Derny mají pět táborů a velkou základnu v blízkosti Zelených hor, kde své příznivce trénují. Islamisté nyní postupují z Derny podél pobřeží na západ země.

Vývoj v Libyi

Východolibyjský přístav lze do jisté míry považovat za kolébkou současné islamistické interbrigády. Právě odsud totiž odešlo do Iráku a Sýrie více bojovníků než z jakéhokoliv jiného města arabského světa. Nedávno se do města vrátilo asi tři sta islamistů z brigády Battar, jednotky Islámského státu (IS), která pomáhala dobýt syrský Dajr az-Zaur a poté i irácký Mosul. Tito bojovníci podpořili Radu mladých islamistů v Derně, která byla založena v březnu 2014 a která přísahala věrnost Islámskému státu.

Rada však není jedinou skupinou, která usiluje o nadvládu v Derně a okolí. Musí bojovat s další militantní skupinou, Brigádou abú Salíma, jejíž bojovníci vyjádřili podporu al-Káidě.

Video zveřejněné islamisty na internetu ukazuje dav militantů z Rady, jak přísahají věrnost vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. Nové křídlo IS v Derně svoji část chalífátu nazvalo Barka, což je název z raného středověku, kdy východní oblasti dnešní Libye dobyli muslimové.

V Derně vlají černé vlajky

„Derna dnes vypadá identicky jako Rakká, centrum IS v Sýrii,“ řekl CNN Noman Benotman, libyjský rodák a odborník na islámský terorismus.

Ve městě vlají černé vlajky na budovách, islamisté ovládají soudy, administrativu, vzdělání i místní rádio. Na fotbalovém stadionu už se dávno nehrají slavná derby mezi týmy Dernis a al-Afrikí, maskovaní radikálové sportovní stánek změnili na popraviště. Tento rok islamisté ve Derně zavraždili desítky soudců, novinářů a představitelů armády. 

„IS v Libyi představuje vážnou hrozbu. Jsou na dobré cestě vytvořit islámský emirát ve východní Libyi,“ varuje Benotman.

K získání kontroly nad městem pomohl svým libyjským spolubojovníkům samotný vůdce IS Bagdádí. Do Libye vyslal jednoho ze svých hlavních poradců, abú Nábila al-Anbarího, veterána IS, který s ním seděl v iráckém vězení.

Finance mají z nelegálního obchodu

Spojenectví s Bagádím minulý týden deklarovala i další skupina - Mudžahedíni Libye. Podle této milice se Libye rozdělí na tři části: Barku na východě, Tripolis na severozápadě a Fezán na jihovýchodě země. Lídr Islámského státu už vyzval své příznivce v Libyi, ať se přidají k „nové administrativní jednotce Islámského chalífátu“ (o rozšíření samozvaného chalífátu na sever Afriky se dočtete zde).

„Nová provincie Islámského státu v Libyi může fungovat, alespoň na chvíli, protože bojovníci mají finance z nelegálního obchodu, pašování a dalších aktivit na černém trhu,“ řekl CNN Aaron Zelin, výzkumník z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku.

Ozbrojené složky Libye se snaží, ne příliš úspěšně, proti islamistům v Derně bojovat. Minulý týden přístav bombardovaly, podle Benotmana zasáhly pět pozic islamistů, včetně tréninkového tábora. Při úderech šest bojovníků IS zahynulo, dvacet bylo zraněno.

„Většina místních obyvatel v Derně je proti Islámskému státu, ale bez přítomnosti centrální vlády nemohou nic moc dělat. Místní kmeny nejsou ochotné proti IS bojovat, protože mají příbuzné, kteří se k islamistům připojili,“ tvrdí Benotman.

Křídlo Islámského státu v Derně je podezřelé ze spáchání sebevražedného útoku v Tobrúku, při kterém zemřel jeden člověk a dalších čtrnáct bylo zraněno. Skupina nejspíš stojí i za útokem na leteckou základnu Labrak v al-Bajdě, při kterém zemřeli čtyři lidé. Na twitterovém účtu se islamisté napojeni na IS přihlásili i k útokům proti ambasádám Egypta a Spojených arabských emirátů v Tripolisu.

Islamisté už řežou hlavy

Minulou neděli islamisté oznámili, že mají připraveno devět sebevražedných atentátníků z Egpyta, Libye a Tuniska. Ti mají provést útoky proti libyjským bezpečnostním silám v Benghází a jeho okolí. 

O druhé největší město svádí s islamisty tuhé boje provládní vojáci podporováni jednotkami bývalého Kaddáfího generála Chalífy Haftara. Od poloviny října při bojích zemřelo nejméně 356 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na lékařské zdroje.

Ropa

Milice Úsvit Libye, která bojuje po boku Ansár aš-Šaría a ovládá hlavní město Tripolis, oznámila, že má pod kontrolou tři rafinérie na jihu země. Získala i největší rafinérii v zemi Šararu, která produkuje 340 tisíc barelů denně.

Minulý týden radikálové zveřejnili video z Benghází, které se nápadně podobá hrůzným nahrávkám ze Sýrie a Iráku. Je na něm zachycená poprava mladíka, který dobrovolně bojoval proti islamistům. „Radím těm, kteří byli se mnou, aby zanechali těchto aktivit a šli domů nebo je potká stejný osud: uříznutí hlavy,“ říká podle listu The Times na videu mladík, než mu maskovaný vrah uřízne hlavu a položí ji na jeho tělo.

Jedna z islamistických skupin v Benghází je odnoží organizace Ansar aš-Šaría, která je odpovědná za teroristický útok na americké velvyslanectví v Benghází v roce 2012 (více čtěte zde). USA proto skupinu zařadily na seznam teroristických organizací.

Rada bezpečnosti OSN uvalila ve středu sankce na dvě odnože, které bojují v Derně a v Benghází. „Obě skupiny jsou zodpovědné za teroristické činy v Libyi, včetně pumových útoků, únosů a vražd,“ citovala agentura Reuters prohlášení britského ministra zahraničí Philipa Hammonda 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video