Stoupenci Islámského státu nedaleko irácké Fallúdži (28. června 2015)

Stoupenci Islámského státu nedaleko irácké Fallúdži (28. června 2015) | foto: AP

Islámský stát láká Afghánce do boje, éterem se rozezněl Hlas chalífátu

  • 58
Afghánští stoupenci teroristické organizace Islámský stát šíří svou propagandu už i rozhlasem. Nová stanice láká mladíky z provincie Nangarhár do boje proti vládě a propaguje zavedení islámského práva šaría. Úřady se rádio snaží umlčet, zatím ovšem netuší, odkud vysílá.

Džihádisté svou stanici, která zatím vysílá asi hodinu denně, pojmenovali Hlas chalífátu. Naráží tak na zavedené rádio Hlas Ameriky, jehož signál napříč Afghánistánem už přes 30 let šíří Spojené státy.

Džihád v mobilu

Mobilní aplikace Amaq News Agency, tiskové agentury Islámského státu.

Islamisté svou propagandu šíří mnoha směry. Vytvořili si třeba zpravodajskou aplikaci pro chytré telefony, kde informují o čerstvých úspěších svých bojovníků (více čtěte zde).

Islámský stát vydává i vlastní časopis jménem Dabiq. Teroristé v něm zveřejňují snímky obětí nebo rozhovory s „úspěšnými“ džihádisty (více o něm zde).

Propagandu Islámského státu je možné naladit na jakémkoli přijímači, stejně jako běžné rozhlasové stanice vysílá v pásmu FM. Svému publiku se ovšem islamisté hlásí prostřednictvím přenosných vysílačů - nemají tedy žádné hlavní studio, které by mohla armáda umlčet. Navíc se pohybují v neklidném afghánsko-pákistánském pohraničí.

„Podle našich informací stanice vysílá z druhé strany hranice,“ řekl rádiu Svobodná Evropa mluvčí afghánské vlády Asadulláh Chugjání. Rozkládají se tam kmenová území, kde jsou bezpečnostní síly sousedního státu prakticky bezmocné.

Skončí to katastrofou, varují Afghánci

„Jejich posluchačů je každý den víc - a já jsem jeden z nich. Říkají, že současná vláda není islámská a všichni bychom proti ní měli povstat,“ řekl reportérům televize al-Džazíra jeden z obyvatel Nangarháru.

„Dozvěděl jsem se o té stanici od kamaráda a hlídám si, abych ji slyšel každý den. To, co říkají, není špatné, protože chtějí zavést šaríu, což se mi líbí,“ dodává fanoušek džihádistického rozhlasu, který se novinářům představil pouze jako Hamíd.

Jiní Afghánci však stanici tvrdě kritizují a nechápou, proč její vysílání vláda ještě nezarazila. „Velmi snadno zvládnou nalákat mladé lidi. Je to čiré zlo, které se může zvrhnout v katastrofu,“ myslí si Hamídulláh Davlacaj.

IS se o členy přetahuje s Talibanem

Afghánská odnož Islámského státu si v Afghánistánu vzájemně přetahuje stoupence s další radikální organizací. Než do země po teroristických útocích v roce 2001 vtrhla americká armáda, vládlo jí radikální hnutí Taliban. Jeho bojovníci se ztracenou moc dodnes snaží vydobýt zpět.

Během posledních několika dní sváděl Taliban tvrdé boje s afghánskými ozbrojenými silami v provincii Hílmand na jihu země. Tamní guvernér Muhammad Džán Rasúljár novinářům v pondělí ráno oznámil, že radikálové ovládli strategicky významný okres Sangin.

Nový komunikační kanál, který v Afghánistánu spustili džihádisté, nechává Taliban klidným. „To rádio brzy zanikne, nebude to dlouho trvat,“ domnívá se jeho mluvčí Zabijulláh Mudžáhid. Hodinový pořad Islámského státu pro malý okruh posluchačů podle něj členskou základnu Talibanu nemá šanci ohrozit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue