Americká vláda tvrdí, že ve skladišti není žádná neporušená chemická zbraň a že by bylo velmi obtížné, ne-li nemožné, použít materiál k vojenským účelům.

Americká vláda tvrdí, že ve skladišti není žádná neporušená chemická zbraň a že by bylo velmi obtížné, ne-li nemožné, použít materiál k vojenským účelům. | foto: natoaktual.cz

Džihádisté dobyli sklad, ve kterém měl Saddám rakety se sarinem

  • 154
Sunnitští radikálové z organizace Islámský stát se v Iráku zmocnili starého zbrojního skladu. Jsou v něm uložené zbytky tisíců raket a chemických látek, které bagdádská vláda před desítkami let odepsala. Podle Washingtonu však nehrozí, že by radikálové dokázali znehodnocený arzenál použít.

Boje v Iráku

O obsazení skladu islamisty irácké úřady informovaly generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Jejich dopis se na veřejnost dostal v úterý. Irácký velvyslanec při OSN Muhammad Alí Alhakím v něm vylíčil, že do střeženého areálu 11. června vtrhly „ozbrojené teroristické skupiny“. Militanti pak údajně zajali ochranku a zabavili jí zbraně.

Průmyslová kamera pak podle agentury AP natočila, jak sunnitští radikálové ve zbrojnici rabují. Není jasné, kolik vyřazených zbraní si odnesli, stoupenci Islámského státu totiž kamerový systém brzy odhalili a vyřadili z provozu.

Vyřazené a znehodnocené chemické zbraně z dob diktatury Saddáma Husajna skladují Iráčané v areálu Mathanná. Jde o rozlehlý komplex několika bunkrů, který leží v poušti nedaleko Sámarry, asi 60 kilometrů severozápadně od irácké metropole Bagdádu.

V pouštních bunkrech se za Husajnovy vlády vyráběl smrtící nervový plyn sarin a další nebezpečné chemikálie, například tabun nebo mimořádně účinná bojová látka VX (více o továrně čtěte zde).

Ve skladišti jsou i dělostřelecké granáty

Inspektoři OSN jej naposledy navštívili v březnu 2003, jejich tehdejší závěrečná zpráva je zároveň nejaktuálnější informací o tom, co se za zdmi starých bunkrů skutečně skrývá. Irák se zavázal pozůstatky svých chemických zbraní postupně likvidovat, nejsou však k dispozici žádné zprávy o tom, jak rychle postupoval.

Ve skladištích byla před deseti lety torza dvou a půl tisíc raket, jež původně nesly hlavice naplněné sarinem. Inspektoři před jedenácti lety objevili také nádrže s vysoce toxickým kyanidem sodným, kterého úřady v bunkrech skladovaly 163 tun. Islamisté v komplexu mohli najít také dělostřelecké granáty.

Podle americké vlády však nehrozí, že by sunnitští islamisté nalezené zbraně mohli opravit a použít proti vládním jednotkám nebo civilistům. Ve skladu nebyly žádné funkční zbraně a zprovoznění těch znehodnocených je podle Washingtonu takřka nemožné.

Komplex vážně poničilo bombardování během první války v Perském zálivu, naprostá většina zbraní je tudíž zničená a účinky chemických látek během několika desetiletí v nádržích výrazně zeslábly. 

Na jihu od Bagdádu se našlo 53 popravených Iráčanů

Ofenzivě sunnitských radikálů ze skupiny Islámský stát se bagdádský kabinet brání už několik týdnů. Hnutí, které vedle Iráku ovládá rozsáhlá území i v sousední Sýrii, na konci června vyhlásilo chalífát.

Islámský stát ovládl několik měst na severu Iráku, o která svádí boj s vládními jednotkami a milicemi šíítských dobrovolníků. Násilnosti v Iráku pokračují, nedaleko města Hilla jižně od Bagdádu armáda objevila těla 53 popravených mužů. Všichni byli spoutaní, zabila je střelná rána do zátylku nebo do hrudi. Podle místního lékaře, který nalezená těla ohledával, zemřeli asi před týdnem.

ČTK uvádí, že případ popravených Iráčanů nápadně připomíná vraždy z let 2006 až 2007, kdy Irákem zmítalo sektářské násilí. Právě okolí města Hilla tehdy leželo v takzvaném trojúhelníku smrti, kde se odehrávaly největší střety mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity.

Irácký premiér Núrí Málikí ve svém středečním televizním projevu podle agentury Reuters obvinil Kurdy žijící na severu země, že umožnili militantům z Islámského státu zřídit si základnu v téměř milionovém městě Irbíl. Metropole autonomní kurdské oblasti leží zhruba devadesát kilometrů západně od Mosulu.

Ofenziva islamistů v Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video