Bojovníci SDF severně od Rakká (8. března 2017)

Bojovníci SDF severně od Rakká (8. března 2017) | foto: Reuters

Islámský stát se chystá na lítý boj o Rakká, v mešitách vyzývá k jednotě

  • 55
Islámský stát se připravuje na rozhodující boj o město Rakká, svoji hlavní baštu v Sýrii. Džihádisté okolí města zaminovali, mužům nařídili nosit jednotné oblečení, aby splynuli s civilisty. Nad ulicemi v centru podle agentury AP natáhli plachty, jež skryjí přesuny bojovníků před letadly a satelity.

Ve městě je podle odhadů na 300 tisíc civilistů, mezi nimiž jsou uprchlíci, kteří přišli z jiných částí Sýrie a žijí ve stanových příbytcích neschopných ochránit je před nálety i pozemním bojem.

Koaliční letadla útočí téměř denně na oblasti severně od města, do Rakká shazují letáky s nejasnými pokyny. Na některých stojí, že oblasti v blízkosti Eufratu jsou pro civilisty bezpečnější, jiné zase říkají, že letadla budou útočit na čluny, které se vydají přes řeku. Islamisté na takových člunech přepravuje zbraně i bojovníky.

V neděli vznikla panika, když z mešity zaznělo varování, že koaliční letadla trefila přehradu ležící na Eufratu západně od města. Tisíce lidí se daly na útěk před hrozící záplavou. Pokud nechali svůj majetek na místě, umožnili jim radikálové zůstat ve venkovských oblastech, které stále kontrolují. Po několika hodinách však islamisté prohlásili, že šlo o planý poplach a lidé se mají vrátit domů.

Podle zdrojů AP se lidé bojí podávat informace, neboť stoupenci Islámského státu nepřestávají pátrat po zvědech. Nedávno zavraždili dva lidi za údajné kontakty s koalicí. Přístup k internetu je jenom v kavárnách, které radikálové namátkově kontrolují, se zbraní v ruce nutí lidi zvedat ruce a prohlížejí obrazovky.

Islámský stát vydělává na uprchlících

K Rakká míří z několika stran za podpory koaličních letadel oddíly Syrských demokratických sil (SDF) složené z arabských a kurdských bojovníků a také amerických specialistů.

SDF v neděli dobyly strategické vojenské letiště poblíž města Tabka. Letecká základna nedaleko výše zmíněné přehrady padla do rukou IS v srpnu 2014. Krátce na to islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků režimu prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu, připomněla agentura AP.

Islámský stát je na pokraji porážky v iráckém Mosulu, ale tamní boje vyvolaly otazníky nad příliš velkými ztrátami mezi civilisty. Teroristická organizace vyslala většinu svých evropských členů na východ do Dajr az-Zauru. Podle odborníků to může znamenat, že chce zřejmě cizince ve svých řadách chránit, možná z důvodů propagandy nebo proto, aby je vyslala k útokům do zemí jejich původu.

Z Iráku se do Rakká stahují iráčtí a syrští bojovníci Islámského státu i s rodinami. Podle zdrojů AP jsou na cestě z Iráku dva tisíce bojovníků, mnoho jich už v Rakká je. Podle odhadů exilové organizace ochránců lidských práv je v Rakká na čtyři tisíce příslušníků Islámského státu.

28.března 2017 v 18:26, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 10:15

Battle of Raqqa - map update SDF captured Mazrat, Sahl al Khashab Not sure about Ayed Kebir, but probably SDF HD: https://t.co/iCBEhmiiXB https://t.co/U0P729DmYc

Nejbezpečnější pro civilisty je obrátit se na převaděče. Často jsou jimi sami islamisté, kteří chtějí ze situace těžit. Za pomoc s odchodem z města žádají na osobu 300 až 500 dolarů (7 500–12 500 korun), někdy i tisíc dolarů. I po vyvedení z města ještě lidi ohrožují miny.

Situace na bojišti u Rakká na mapě z 28. března. Žlutá barva představuje jednotky SDF:

Pokud nemají nějaký druh doporučení, narazí také na nedůvěru SDF, která se bojí, že tímto způsobem budou prchat i islamisté a jejich stoupenci. Za vyvedení ze Sýrie je třeba zaplatit tři až čtyři tisíce dolarů, ale ani to není jistota, protože Turecko přísně hlídá hranici.

Podle zdrojů AP zatím v Turecku ani jinde mnoho uprchlíků z Rakká není, což je znamením toho, jak těžké je se z města dostat. V Rakká je zatím dost jídla, ale jeho cena roste. Děti nechodí do škol a islamisté odkazují rodiny, aby děti posílaly do mešit.

Zdravotní péče téměř neexistuje, protože většina lékařů z města uprchla a v nemocnicích chybějí léky. Islamističtí duchovní v mešitách připravují obyvatele města na rozhodující boj. „Je to boj proti islámu, útočí na nás všechny národy a Prorok říká, že máme být jednotní,“ sdělil jeden z aktivistů agentuře AP.

1. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video