Panenka v troskách budovy, kterou zničil nálet.

Panenka v troskách budovy, kterou zničil nálet. | foto: Profimedia.cz

Islamisté v Mosulu líčí pasti na děti, bomby schovávají do hraček

  • 99
Irácká armáda dobyla poslední vesnici na východ od Mosulu a plánuje, že během několika hodin vstoupí na předměstí města. Džihádisté budou zřejmě o město tvrdě bojovat, hrozbou však zůstanou i po bitvě. Kurdové našli na dobytém území bomby ukryté do hraček. Po návratu obyvatel měly zabíjet děti.

Vesnici Bazvája, která leží zhruba 1,5 kilometru od hranic východního Mosulu, obsadily stovky vojáků z protiteroristické jednotky irácké armády. Podle válečného reportéra BBC jsou na místě tanky, buldozery a obrněné vozy Humvee, které ze vzduchu podporovalo letectvo západní koalice pod vedením USA. Vojáci na místě čelili střelbě i sebevražedným atentátníkům.

Islámský stát

„Operace s cílem osvobodit levý břeh řeky Tigris začala,“ uvedla armáda. Vojáci se ke kdysi dvoumilionové metropoli blíží ze tří směrů, východní hranici Mosulu by první stovky vojáků měly překročit už v řádu několika hodin. Ze západu k městu postupuje zhruba 15 tisíc členů šíitské milice.

Pět až osm tisíc džihádistů, kteří podle odhadů v Mosulu zůstávají, bude hlavní iráckou baštu hnutí Islámský stát bránit proti drtivé přesile. Irácká armáda do města posílá celkem asi 25 tisíc vojáků. O město budou bojovat také kurdští pešmergové, jezídi či bojovníci místních sunnitských kmenů.

Trhavina v plyšácích i dětském autíčku

Džihádisté Mosul ovládají už déle než dva roky a na bitvu se důkladně připravili. Vybudovali hustou síť podzemních tunelů, kolem města hoří ropa v příkopech a Islámský stát neváhá použít tisíce obyvatel jako lidské štíty (psali jsme zde).

Teroristé však necílí jen na vojáky. Než jejich vláda nad Mosulem a okolními vesnicemi skončí, snaží se zařídit, aby se ve městě už nikdy nedalo v klidu žít. V ulicích, rodinných domech i školách podle magazínu Der Spiegel líčí pasti, do nichž se však nemají chytit vojáci.

Cílem jsou Iráčané, kteří se do Mosulu po bitvě budou chtít vrátit. A to včetně dětí. Fotografie ze severu Iráku ukazují plyšové medvídky nebo dětská autíčka, které islamisté proměnili ve smrtící zbraň plnou trhaviny.

30.října 2016 v 12:40, příspěvek archivován: 31.října 2016 v 16:15

From teddy bears to playing cards: the IEDs of Isis – in pictures https://t.co/zPc835BrWL https://t.co/sasHIpcQaj

„Vědí, že pešmergové na to nesáhnou, ale děti ano,“ řekl britskému týdeníku The Observer kurdský vojenský inženýr Navzad Hasan. Trhavina je podle něj mnohdy nastražená tak, aby kolem ní vojáci prošli bez úhony i povšimnutí.

Exploze má nastat až ve chvíli, kdy se do rozbombardovaných měst a vesnic začne pomalu vracet život. Džihádisté počítají s tím, že se Iráčané do domů vrátí přinejmenším proto, aby sesbírali zbytky svého majetku, který tam při útěku nechali.

Sindžár i po roce připomíná město duchů

Město, kde se Islámský stát pokusil zlikvidovat jezídy, se nevzpamatovalo ani rok po osvobození. Sindžár zůstává opuštěný a z většiny domů zbyly ruiny.

Každý kámen navíc může ukrývat zapomenutou výbušninu (více čtěte zde).

I rok po osvobození od Islámského státu vypadá irácký Sindžár jako město duchů....
Tisíce jezídů, kteří museli na začátku srpna opustit Sindžár, se rozprchli do

Bomba na ně může čekat pod kterýmkoli kamenem, jako rozbuška poslouží třeba ulomené prkno nebo hadice natažená přes cestu.

Hasanův tým už na vyhledávání výbušnin pracoval v nedalekém Sindžáru, který kurdské milice z područí Islámského státu vytrhli zhruba před rokem.

Navzad Hasan vzpomíná na prohledávání tamní školy, z níž jeho muži postupně vynosili pět tun trhaviny. Pokud se nepodařilo odhalit byť pouze jedinou nálož a do tříd se časem vrátí děti, dál jim hrozí smrtelné nebezpečí.

IS cílí i na pyrotechniky, bomba může sloužit jako návnada

Nejdůmyslnější nástrahy džihádistů se pešmergové rozhodli přenést do výcvikového tábora, kde slouží při školení nových polních pyrotechniků. Ve sbírce rozbušek nechybí třeba upravené kliky na dveřích nebo zelený drát, který islamisté protáhli napříč trávníkem. Výbuch měl zabít kohokoli, kdo se při chůzi nepodívá pod nohy a o kabel zavadí.

Islamisté samozřejmě počítají s tím, že po jejich náložích budou vojáci pátrat. Jedna bomba tak často slouží jen jako návnada, která má hledače přilákat na ukrytou nášlapnou minu.

„Každý den se objeví nová bomba. Naši muži likvidují nástrahy, jaké ostatní v životě neviděli,“ popisuje Hasan.

Dva hledači, k jejichž výcviku v začátcích přispěli také pyrotechnici z Francie, už během práce zemřeli. Patnáct z nich utrpělo zranění. Výbušnin, které musejí likvidovat, však neubývá. Jejich počet podle Hasana naopak dál poroste, dokud na ně budou mít džihádisté prostředky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue