Pochod šíitských dobrovolníků v Karbale (8. července 2014)

Pochod šíitských dobrovolníků v Karbale (8. července 2014) | foto: Reuters

Proti Islámskému státu v Iráku bojuje Hizballáh i íránský generál

  • 65
Iráckým vládním jednotkám v boji proti Islámskému státu kromě šíitských milic a íránských revolučních gard pomáhá také libanonský Hizballáh. Na osvobození města Džurf as-Sachar se zřejmě podílel i generál Kásem Sulejmání, který je považován za nejlepší vojenský mozek Íránu.

Hizballáh, vyzbrojovaný Íránem, otevřeně hovoří o nasazení svých lidí v Sýrii, o jejich přítomnosti v Iráku však zatím mlčí. V červenci se objevila informace o jednom členovi Hizballáhu zabitém v Iráku, jeho pohřbu v Libanonu se pak zúčastnili nejvyšší členové této šíitské organizace. 

Islámský stát

Ze snímků, které se objevily na nezávislých iráckých webových stránkách, je patrné, že íránský generál Kásem Sulejmání byl při operaci, při níž byl minulý týden IS vytlačen z města Džurf as-Sachar, které radikálové ovládali od léta.

Státní televize po vítězné bitvě odvysílala záběry, na nichž městem, jež leží 50 kilometrům od Bagdádu, projížděla armádní auta a technika, nezávislé sdělovací prostředky však přinesly také záběry Sulejmáního.

Pomoc Íránu může být dvojsečná

Generál údajně začal osvobození Džurf as-Sacharu plánovat před třemi měsíci s cílem uvolnit trasy, jimiž tradičně o islámském svátku ášúrá proudí do Karbaly statisíce šíitských poutníků. Svátek začal tento týden.Sulejmání se podle agentury AP podílel také na jiných úspěšných operacích proti IS, ale irácká armáda i vláda jeho působení v Iráku odmítají komentovat. 

AP připomíná, že Írán i jeho libanonský spojenec se v Iráku ocitají na stejné straně konfliktu v boji proti IS jako USA. Vojenské poradce do Iráku vyslaly i USA, ale ti operují podle AP z bezpečných základen, zatímco Sulejmání je na bojové linii a mohl by se podílet na rozhodujících bitvách o klíčová města.

Meč ajatolláhů

Obraně Bagdádu velí nejlepší vojenský mozek Íránu

Kásem Solejmání

„Je pravda, že Irák potřebuje v současné situaci jakoukoli pomoc, ale měla by být veřejná a náležet k mezinárodnímu úsilí. Zastřená pomoc Íránu ohrožuje usmíření Iráčanů a také svrchovanost této země,“ řekl AP sunnitský poslanec Hámid Mutlak.

Šíité se mstí sunnitům

Šíitští poradci prý vycvičili na 7 000 iráckých vojáků a šíitských milicionářů a spolu s velením irácké armády se podíleli na koordinaci vojenské operace. Šíité si údajně pod záminkou boje proti IS na mnoha místech vyřizují účty se sunnitským obyvatelstvem. 

Amnesty International v říjnu ohlásila, že šíitští milicionáři unesli a zabili mnoho sunnitských civilistů v odvetě za potíže, jež způsobuje sunnitský IS.

Premiér Hajdar Abádí slíbil, že toto počínání šíitů zastaví a že zmobilizuje sunnitské kmeny k boji proti radikálům. Bude to ale dlouhodobý úkol a prozatím jsou podle AP nejlepším spojencem irácké armády proti IS Sulejmáního oddíly.

Britský ministr zahraničí slíbil větší pomoc

V Bagdádu jednal ministr obrany Velké Británie Michael Fallon a slíbil, že jeho země zvýší počet vojenských instruktorů, kteří cvičí irácké vojáky. Fallon se sešel s nejvyššími iráckými představiteli včetně premiéra Hajdara Abádího.

„Teď tam máme málo lidí a připravujeme vyslání dalších. Spěchá to, budeme na tom pracovat v příštích týdnech, jak nás o tom požádali,“ řekl Fallon. Domnívá se, že Britové mohou využít svých zkušeností z Afghánistánu a pomoci Iráčanům odhalovat nastražené výbušniny a nálože ukryté v autech.

V Sýrii při minometném útoku na školu východně od Damašku zemřelo ve čtvrtek jedenáct dětí. Školu zasáhly tři střely, ale zatím není jasné, kdo je vypálil. Mnoho dětí je těžce zraněno a očekává se, že konečný počet obětí bude vyšší. Jde o největší útok na syrské školáky od října, kdy zahynulo 25 dětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video