Dron IS zničil pancéřované vozidlo irácké armády (25. února 2017)

Dron IS zničil pancéřované vozidlo irácké armády (25. února 2017) | foto: Profimedia.cz

IS vypouští smrtící kvadrokoptéry, pumy dělá z granátů a míčků na badminton

  • 245
Islámský stát do boje o Mosul ve velkém nasadil bezpilotní stroje. Jsou laciné, mezi iráckými vojáky rozsévají hrůzu a džihádisté je využívají v propagandě. Podle amerických velitelů však vývoj bitvy na severu Iráku nezvrátí.

O tom, že Islámský stát využívá drony jako dálkově ovládané bombardéry, se ví nejpozději od minulého podzimu. Džihádistická tisková agentura Amaq ovšem o víkendu vypustila video dokazující, že radikálové se v této disciplíně značně zdokonalili a přesným zásahem dokážou zničit i pancéřované vozidlo irácké armády.

Podle listu The New York Times často vypouštějí tři až pět strojů najednou. Útoky si zatím vyžádaly relativně málo mrtvých, iráckým vojákům však nahánějí hrůzu a je těžké proti nim účinně zasáhnout. Američané se drony pokoušejí v předstihu detekovat a vyřadit je rušičkami, musí však dávat pozor, aby neohrozili i komunikaci iráckých jednotek na bojišti. A sestřelit drobné stroje pohybující se vysoko na obloze není snadné.

Pro džihádisty jsou útoky drony relativně levné. Podle webu ibtimes.co.uk často používají čínské kvadrokoptéry, které se dají pořídit v přepočtu od dvanácti tisíc korun.

V poslední době však nasadili i dražší a sofistikovanější stroje Matrice 100, které s kilogramovým nákladem vydrží ve vzduchu asi čtvrt hodiny. Pumy vyrábějí z náboje do granátometu ráže 40 milimetrů a kusu plastové trubky. Jako stabilizátor používají třeba badmintonový míček.

Odborníci se bojí útoků na civilisty

Islámský stát drony zužitkuje i v propagandě. Na počátku roku oznámil, že zakládá zvláštní jednotku pojmenovanou „Bezpilotní letectvo mudžahedínů“ a pochlubil se, že pomocí dronů zabil už 39 iráckých vojáků. „Nový zdroj hrůzy pro nevěřící,“ popsali propagandisté IS bezpilotní flotilu chalífátu v jednom ze svých médií.

Sunnitští radikálové ve výčtu obětí značně přehánějí a jejich laciné kvadrokoptéry mají do amerických strojů Reaper či Predator na míle daleko. Faktem však zůstává, že od dob, kdy drony používali jen k průzkumu terénu, značně pokročili. Američané se proto v Mosulu snaží vyhledat a zničit dílny, v nichž Islámský stát drony přestavuje na zbraně.

23.února 2017 v 14:41, příspěvek archivován: 27.února 2017 v 15:32

After we moved forward, #Iraq forces shot down this weaponised IS drone that had been buzzing over us earlier. Pic credit our driver Alaa. https://t.co/Pzo8E3MqJv

Pentagon také zdůrazňuje, že džihádistické kvadrokoptéry nejsou zázračnou zbraní, která by vývoj bitvy o Mosul zvrátila. „Jsou nebezpečné a z pohledu propagandy efektivní, na bojišti však mají omezený operační efekt a výsledek neovlivní,“ uvedl pro The Washington Post plukovník John L. Dorrian, mluvčí spojenecké koalice bojující proti Islámskému státu.

Panuje obava, jestli někdy drony v budoucnosti nepoužijí k teroristickým útokům na civilisty. „Ukázali, že tyto stroje mohou být na bitevním poli efektivní. Způsob, jakým tyto skupiny využívají sociální sítě ve mě vyvolává obavy, že někomu nasadí do hlavy myšlenku, že by mohl něco takového udělat,“ varuje odborník na terorismus a Blízký východ Steven Stalinsky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video