Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Islamofobních akcí přibývá, vnitro se bojí spojení s krajní pravicí

  17:50aktualizováno  20:25
Akcí protiislámských a protiimigračních organizací bude v Česku přibývat, obává se ministerstvo vnitra. Očekává, že se k nim přidají pravicoví extremisté. Krajní pravice se k jejich akci přidala už na demonstraci v Brně. Podle experta však spojení obou proudů brání jednotlivé vůdcovské ambice.

Demonstrace proti imigrantům a další na jejich podporu se konaly ve stejný den v Brně. Policisté je umírňovali. (26. června 2015) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ačkoliv akcí krajní pravice během posledních tří měsíců ubylo, na české scéně se začala výrazněji ozývat populistická uskupení vymezující se vůči přistěhovalectví či v užším smyslu vůči muslimské komunitě. „Není to tradiční pravice, protože se soustředí jen na jedno téma. Je to nový fenomén, který je tradiční krajní pravici konkurencí,“ komentoval pro iDNES.cz současnou ultrapravicovou scénu bezpečnostní expert Miroslav Mareš.

Akcí nově etablovaného pravicového proudu zaznamenalo ministerstvo vnitra během posledního čtvrt roku hned třináct. Uvádí to ve své zprávě o extremismu na webových stránkách (kompletní znění si můžete přečíst zde).

Podle Mareše je kvůli tomu česká radikální pravice roztříštěná do několika proudů. „Teď jsou taková tři uskupení. Jedno kolem Konvičky (Islám v ČR nechceme, pozn. red.), jedno kolem Dělnické strany sociální spravedlnosti a Dělnické mládeže a poslední staronové uskupení kolem Adama B. Bartoše. Mezitím ještě různě proplouvá Okamura,“ uvedl Mareš.

Skupina „Islám v ČR nechceme“ nebo od ní odvozený „Blok proti islámu“ se oproti tradičním ultrapravicovým skupinám snaží vytvářet koalice a oslovuje i politiky, například stranu Úsvit nebo poslance Tomia Okamuru.

„Prostřednictvím některých spřátelených politiků byly často prezentovány zkreslené či nepravdivé informace o fenoménu přistěhovalectví či islámu. Tímto způsobem docházelo k postupnému pronikání či šíření vyhraněných názorů do společnosti,“ uvádí se ve zprávě ministerstva.

Protiislámská demonstrace se konala v Praze na konci června:

Ministerstvo se bojí spojení s krajní pravicí

Zatím největší akcí nového protiislámského proudu byla 26. června demonstrace v Brně, které se účastnilo na 600 lidí (o demonstraci jsme podrobně informovali zde). Na demonstraci vystoupili kromě protiislámských aktivistů i představitelé z jinak znesvářených pravicových skupin. „Shromáždění tak mělo zjevně prezentovat schopnost sjednocení jednotlivých frakcí k protestu proti přistěhovalectví,“ dochází k závěru zpráva ministerstva. 

Ministerstvo vnitra se obává, že skupiny zaměřené proti imigrantům a islámu budou sílit a mohly by se v budoucnu propojit s tradiční krajní pravicí. Islamofobní spolky od takového spojování distancují, podle vnitra se však jejich „radikální politické požadavky a návrhy i způsoby mobilizace sympatizantů prakticky neliší od projevů krajní pravice“. Sjednocení tradiční krajní pravice do jednoho bloku s protiislámskou a protiimigrační větví však není podle Mareše v současné době reálné.

„Lidé kolem Konvičky jsou si vědomi, že by je to zdiskreditovalo. Navíc je tam několik vůdcovských ambicí, které propojení zabraňují. Část lidí z nové protiislámské sféry také vadí antisemitiské názory části pravice,“ odmítá sjednocení radikálů Mareš.

Aktivita islamofobních a protiimigračních skupin se podle ministerstva zaměří v budoucnu do míst, kde budou cítit podporu veřejnosti. Skupiny zaměřené proti muslimům si už nyní vybírají často Teplice, kde menšina muslimů žije. Podle Mareše bude v budoucnu pro krajní pravici rozhodující, kdo na zmíněnou rétoriku získá případné voličské hlasy.

Nově vzniklé protiimigrační a islamofobní skupiny označují paušálně imigranty a muslimy za pachatele kriminality a islám považují bez výjimek za militantní náboženství. Takovým zjednodušením přispívají podle ministerstva k radikalizaci společnosti.

Další protiimigrační demonstrace se očekává v Praze tuto sobotu. Pořádá ji extremistická Národní demokracie a je nazvaná „2. tábor lidu“. Hovořit tam mají například právě poslanec Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy.

Levici motivují islamofobové k protidemonstracím

Levice se do akcí proti imigrantům a muslimům zapojuje jen sporadicky, spíše pořádá protidemonstrace.

Část krajně levicové scény navíc reagovala na dubnové zadržení a obvinění několika lidí, kteří podle policie jako levicoví extremisté hlásící se k Síti revolučních buněk plánovali útok na nákladní vlak s vojenským materiálem. Krajní levice se podle zprávy ministerstva snaží zejména mediálně a na internetu zpochybnit stíhání anarchistů coby bezdůvodnou represi proti anarchistickému hnutí.

Síť revolučních buněk se na webu například hlásí k incidentu, při kterém 15. května shořelo policejní auto před služebnou v Hostivařské ulici. „Po policejní realizaci došlo k dalším celkem šesti žhářským útokům, ke kterým se přihlásily různé pobočky Sítě revolučních buněk. Většina z nich mířila proti majetku Policie ČR,“ píše ve své aktuální zprávě ministerstvo vnitra. Zmiňuje i útoky proti pražské restauraci Řízkárna.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz