Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Islamisté opouštějí Timbuktu. Město zůstalo bez vody i elektřiny

  12:10aktualizováno  12:10
Islámští radikálové zřejmě opustili starobylé město Timbuktu. Po jejich odchodu nefunguje ve městě elektřina a nedostává se ani pitné vody, hlásí různé zdroje z místa. Islamisty, kteří ovládli před několika měsíci severní část afrického Mali, vytlačuje v poslední době armáda díky výrazné pomoci francouzských vojáků.

Timbuktu se proslavilo díky svým unikátním svatyním ze dřeva a z bláta. | foto: Profimedia.cz

"Není tady žádná voda. Lidé utekli a islamisté taky. Je to město duchů," popsal agentuře AFP místní úředník Moktár Úld Kery. Zbývající obyvatelé jsou bez vody už tři dny. Ve městě nefunguje ani elektřina. Islamisté podle něj udržovali přísun elektrické energie i vody pomocí generátorů, po jejich odchodu se ale město ocitlo v energetickém vakuu. Francouzské letectvo totiž zničilo i zásoby paliva.

Francouzi tento týden zničili během náletů nedaleko Timbuktu palác někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který si za jednu ze svých hlavních základen v Mali vybrala al-Káida islámského Maghrebu, jež společně se spřízněnou radikální organizací Ansar Dine sever Mali ovládla.

Timbuktu

Timbuktu, vzdálené asi 900 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bamaka, bývalo důležitým centrem muslimské vzdělanosti v Africe. UNESCO ho loni (po obsazení islamisty) zařadilo na seznam ohrožených památek.

Timbuktu založili kočovní Tuaregové ve 12. století a během 200 let se stalo bohatým městem na křižovatce významných obchodních cest, po nichž proudila sůl a zlato. Kvůli jeho nedostupnosti ho opřádalo tajemství.  K mytickému charakteru místa přispělo i to, že zmizelo z mapy, když začalo v 17. a 18. století upadat.

O nedostatku elektřiny i vody v Timbuktu hovoří také mluvčí tuarežské separatistické Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA). Músá Ag Asaríd dále řekl, že odešla většina islamistů, nicméně část jich prý ve starobylém městě zůstává. Televizi CNN sdělil, že radikálové sabotovali tamní zařízení, a proto je nyní město bez vody a elektřiny.

Tuaregové nejdříve s islamisty v Mali spolupracovali. Společně využili loňského převratu a ze severní části země vytlačili armádu. Zatímco Tuaregové touží po vlastním státě, radikálové po státě islámském. V komplikovaném spojenectví nakonec získali navrch a Tuaregy z důležitých měst vytlačili.

Zároveň začali na ovládaném území zavádět striktní islámské právo šaría. V Timbuktu navíc ničili vzácné hrobky súfijských světců a svatyně. Súfismus je liberální forma islámu a radikálové ho považují za kacířství.

V lednu se ale na stranu slabé maliské armády přidalo několik tisíc francouzských vojáků a společně začali islamisty z okupovaných míst vytlačovat. V pátek armáda zahájila novou ofenzivu. Vládní jednotky postoupily na sever a dostaly se k městu Hombori, vzdálenému asi 160 kilometrů na jih od významné državy rebelů Gao.

Úspěšný postup armády umožnilo bombardování pozic radikálů francouzskými letadly. Islamisté při něm podle maliských ozbrojených sil utrpěli značné škody. "Získali jsme Douentzu a nyní postupujeme k dalším městům ovládaným rebely," řekl agentuře Reuters bez dalšího upřesnění mluvčí ministerstva obrany Diaran Kone.

Maliská vláda zároveň varovala své vojáky před násilím na civilistech. Výzva k respektování lidských práv přišla poté, co skupina vojáků dle agentury AP zabila nejméně tři civilisty na autobusové zastávce v centrálním Mali. Jedna z franouzských lidskoprávních organizací hovoří dokonce o "popravě" 33 bezdůvodně zabitých civilistů.

Dva týdny po zahájení operací francouzsko-maliských sil se islamisté ocitli v defenzivě. Stále sice ovládají značnou část severního Mali, kterou obsadili před deseti měsíci po neúspěšném vojenském puči v zemi. Část z nich však ve čtvrtek vyzvala k mírovému řešení situace.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz