Timbuktu se proslavilo díky svým unikátním svatyním ze dřeva a z bláta.

Timbuktu se proslavilo díky svým unikátním svatyním ze dřeva a z bláta. | foto: Profimedia.cz

Islamisté se chopili krumpáčů a zničili úchvatnou svatyni v Timbuktu

  • 838
Radikální islamisté, kteří ovládli sever afrického státu Mali, ničí vzácné muslimské svatyně v pouštním městě Timbuktu. Rebelové napojení na teroristickou síť al-Káida považují úchvatné stavby za chrámy modlářství a hrozí, že všechny strhnou k zemi.

Bojovníci hnutí Ansar Dine podle zpravodajského serveru BBC zničili mauzoleum Sidi Mahmúda, jednu z šestnácti svatyní v Timbuktu. Svědkové uvedli, že islamisté se na hliněnou stavbu vrhli vyzbrojeni lopatami a krumpáči. Dokončili tak své dílo zkázy poté, co v květnu hrobku muslimského světce vypálili.

"Už úplně zničili mauzoleum Sidiho Mahmúda a dvě další. Říkají, že budou pokračovat a zničí všech 16 hrobek," řekl podle ČTK místní novinář Yeya Tandina. "Jsou ozbrojení a obklopili všechny hrobky nákladními dodávkami. Obyvatelé jenom bezmocně přihlížejí," dodal žurnalista.

Timbuktu

Timbuktu založili kočovní Tuaregové ve 12. století a během 200 let se stalo bohatým městem na křižovatce významných obchodních cest, po nichž proudila sůl a zlato. Kvůli jeho nedostupnosti ho opřádalo tajemství.
I v současnosti zůstává Timbuktu relativně odlehlou lokalitou, kam nevede asfaltová silnice. K mytickému charakteru místa přispělo i to, že zmizelo z mapy, když začalo v 17. a 18. století upadat.

zdroj: ČTK

"Tohle je pro všechny tragická zpráva," řekla agentuře AFP předsedkyně Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Alissandra Cumminsová. "Vyzývám všechny, kteří jsou zapojení do konfliktu v Timbuktu, aby si uvědomili svoji zodpovědnost," dodala.

UNESCO unikátní stavby zařadilo minulý týden na seznam ohrožených památek. Argumentovalo tím, že ovládnutí města ozbrojenými islamisty může ohrozit mimořádné architektonické skvosty. "Vypadá to jako přímá reakce na rozhodnutí UNESCO," komentoval řádění rebelů představitel města.

Památkáři se nyní bojí i o více než 700 tisíc vzácných rukopisů,  z nichž některé pochází až z 13. století. Bojovníci Ansar Dine ovládli sever Mali spolu s kočovnými Tuarégy v březnu letošního roku a vyhlásili tam nezávislý stát Azavad.

Podle BBC se ale dřívější spojenci už rozhádali a islamisté Tuarégy z Timbuktu vyhnali. Vzájemné boje si v uplynulém týdnu vyžádaly nejméně 35 mrtvých. Bojovníci Ansar Dine nedávno ovládli i město Gao, kde je hrobka císaře Askíji Mohammada. Vládce Songhajské říše přivedl Timbuktu v 16. století na vrchol prosperity a udělal z něj kulturní středisko západní Afriky.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře 2012 islamisté společně Tuaregy. Ti pak


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video