Přes 1 400 let starý klášter sv. Eliáše nedaleko iráckého Mosulu na snímcích z...

Přes 1 400 let starý klášter sv. Eliáše nedaleko iráckého Mosulu na snímcích z března 2011 (vlevo) a září 2014 | foto: AP

Islamisté srovnali se zemí nejstarší křesťanský klášter v Iráku

  • 456
Radikálové z Islámského státu zničili nejstarší křesťanský klášter v Iráku. Ze satelitních snímků je patrné, že přes 1 400 let starý klášter svatého Eliáše ležící jižně od Mosulu je v troskách, uvedla agentura AP. I přesto se spojenci shodují, že IS je na ústupu a vyzývají k dalším náletům.

„Nedokážu vyjádřit svůj smutek. Naše křesťanská historie v Mosulu byla barbarsky zničena,“ řekl reverend Paul Sábit Habíb, když mu agentura AP dala k dispozici nejnovější satelitní snímky, které porovnal se svými záběry kláštera. „Chápeme to jako snahu vyhnat nás z Iráku, skoncovat s naší existencí,“ dodal.

Klášter, který byl postaven mezi lety 582 až 590, byl pojmenován po asyrském mnichovi Eliáši a po staletí sloužil jako centrum pro irácké křesťany. V 17. století byl zrenovován a znovu pak na začátku 20. století. Za první světové války sloužil jako útočiště uprchlíků a i poté byl vyhledávaný, protože uvnitř objektu se nachází zdroj minerální vody.

Za bojů, v nichž byl roku 2003 svržen prezident Saddám Husajn, o objekt pečovali američtí vojáci, kteří klášter oplotili, aby ho chránili. V roce 2008 se dovnitř dostali iráčtí archeologové, klášter ale stále nebyl plně prozkoumán.

Satelitní snímky s velkým rozlišením pořídila firma DigitalGlobe. Odborník Stephen Wood po jejich prostudování dospěl k názoru, že místo bylo zničeno mezi koncem srpna a koncem září 2014.

Na snímcích z období předtím je vidět náboženský objekt na ploše asi 2500 metrů čtverečních, jemuž chyběla větší část střechy. Měl 26 rozlišitelných místností včetně kaple a svatyně.

„Na snímcích o měsíc starších jsou „doslova rozdrcené zdi“, řekl Wood. Domnívá se, že k ničení byla použita „těžká technika, buldozery, kladiva, asi výbušniny, po nichž zůstal šedobílý prach“. „Není tam co obnovit,“ podotkl.

Od roku 2014, kdy Islámský stát obsadil severní Irák, dochází k systematickému ničení starověkých kulturních památek, jež mají nevyčíslitelnou hodnotu.

Podle AP se nyní klášter svatého Eliáše dostal na seznam více než 100 zdemolovaných historických míst, mezi nimiž jsou mešity, hrobky i kostely a chrámy v Iráku a v Sýrii. Za své vzaly monumenty v Ninive, Palmýře, Hatře a Idlibu.

„Zničili velkou část hmatatelné historie,“ řekl reverend Yousif Boji, který se před téměř 60 lety zúčastnil mše v klášteře svatého Eliáše. „Naše církev byla v minulosti podobně pronásledovaná několikrát, ale máme důvěru v sílu pravdy a Boha,“ řekl. Podle úřadů klesl počet křesťanů v Iráku z přibližně 1,3 milionu v roce 2003 na současných tři sta tisíc.

Suzanne Bottová strávila jako poradkyně amerického ministerstva zahraničí při obnově kláštera dva roky a zpráva o jeho zničení ji dohnala k slzám. „Je to srovnáno se zemí, přišli jsme zde o velmi hmatatelný pozůstatek kořenů jedné církve,“ řekla.

Přitlačme na Islámský stát, burcují Francouzi a Američané

Islámský stát (IS) je v současnosti v Iráku a Sýrii na ústupu, shodli si ministři obrany USA a Francie. „Naše společné úsilí přináší ovoce. Islámský stát je v terénu na ústupu, podařilo se nám zasáhnout jeho zdroje. Nastal čas, abychom zvýšili naše společné úsilí tím, že povedeme soudržnou kolektivní strategii,“ prohlásil dnes podle agentury AFP francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Americký ministr obrany Ashton Carter zmínil tři hlavní cíle boje proti IS. Kromě zničení velících středisek jde o rozložení jeho vlivu ve světě a o ochranu civilního obyvatelstva před teroristickými útoky. Globální vliv IS označil Carter za „nádorovou metastázu“. Každá země by se podle něj měla připravit na větší účast v bojovém úsilí. Neoficiální zdroje podotýkají, že zejména ze strany blízkovýchodních zemí je pomoc spíše symbolická a zahrnuje jen hrstku letadel.

Le Drian a Carter také kritizovali ruskou intervenci v Sýrii. Rusové by se podle francouzského ministra měli zaměřit na bombardování IS a přestat útočit na ostatní opoziční ozbrojené skupiny. Dokud se to nezmění, „není dostatek prostoru pro spolupráci mezi Západem a Ruskem v Sýrii,“ dodal Carter.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video