Egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí sleduje vojenskou letku, která doprovází...

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí sleduje vojenskou letku, která doprovází jeho letadlo. (26. září 2014) | foto: AP

Káhira touží po panarabské armádě, která by rozprášila Islámský stát

  • 177
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí vyzval k razantnímu postupu proti extremistům z Islámského státu. Sisí by chtěl z ozbrojených sil jednotlivých arabských států vytvořit panarabskou vojenskou sílu. Do bojů proti islamistům se zapojila francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která dorazila do Perského zálivu.

Sisí v egyptské televizi prohlásil, že potřeba jednotné arabské armády podle něj „sílí každým dnem“ s dalšími útoky extremistů. Ochotu dát k dispozici své armády už projevilo Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, které prý nabídly Egyptu pomoc po vraždě 21 egyptských koptů. V Libyi je zabili stoupenci extremistické skupiny Islámský stát, která bojuje hlavně v Sýrii a Iráku (více čtěte zde).

Egypt minulý týden v odvětě bombardoval základny radikálů ve východolibyjské Derně. Při náletech, jichž se účastnila i Libye, zahynulo asi 50 lidí. V obou případech se letecký úder zaměřil na výcvikové prostory a zbrojní sklady radikálů hlásících se k Islámskému státu.

Egyptská armáda ve svém prohlášení uvedla, že šlo o „odvetu a pomstu za krveprolití“. „Ať všichni vědí, že Egypťané mají štít, který je ochrání,“ stálo v armádním prohlášení. Sisí o hrozbě Islámského státu poté hovořil s prezidentem Francie Hollandem. Shodli se, že mezinárodní komunita musí „přijmout nová opatření“.

Sisí dokonce vyzval OSN, aby dala mezinárodnímu zásahu v Libyi zelenou. Egyptské ministerstvo zahraničí nicméně ve středu uvedlo, že mezinárodní intervenci nebude na půdě mezinárodního společenství požadovat (o možnosti nové intervence v Libyi čtěte zde).

Egypt bombardoval islamisty v Libyi:

16. února 2015

Imám touží po smíření

Extremisty z IS odsoudila i vysoká islámská autorita imám Ahmad Tájib z káhirské univerzity Al-Azhar. Na konferenci v Mekce vyzval k radikální reformě učení islámu. V islámském světě se podle něj  vlivem islámských skupin, jež „zostouzejí a haní jiné muslimy, nahromadily extremistické tendence“ a za tím stojí mylná interpretace koránu a výklad Mohamedových slov. Není to poprvé, co se imám vyslovil proti IS. Už dříve je označil za satanisty, kteří si zaslouží smrt (více čtěte zde).

Islámský stát

Podle Tájiba je cestou ven reforma celého učení. „Muslimové mohou obnovit svou jednotu jedině tak, že budou ve školách a na univerzitách potírat snahu obviňovat jiné muslimy z bezvěrectví,“ řekl nejvyšší imám.

Vyzval také k uspořádání konference všech větví islámu a pokusit se o smíření. „Musíme odložit stranou naše spory, které nám vynesly jedině oslabení a ponížení,“ prohlásil Tájib. Islámské národy podle něj nyní čelí „hrozbě neokolonialismu“. Světové velmoci se podle Tájiba snaží rozdělit islámské národy a vládnout jim, přičemž využívají sektářské napětí mezi nimi.

Charles de Gaulle v akci

Proti Islámskému státu bojuje v Iráku po boku mezinárodní koalice vedené Spojenými státy i Francie. V pondělí se k jejich arzenálu připojila i francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Loď o délce přes 260 metrů, k jejíž výzbroji patří desítky bojových letadel a vrtulníků, doplula ze Středozemního moře do Perského zálivu a nachází se severně od Bahrajnu.

Z obřího plavidla na jaderný pohon už ráno vzlétly k úderům proti islamistům první stíhačky typu Rafale. Letadlovou loď doprovází útočná jaderná ponorka, fregata s výzbrojí pro protivzdušnou obranu a tanker k doplňování pohonných hmot.

Námořní mise se celkem účastní 2 700 vojáků, upřesnil představitel francouzského ministerstva obrany. Letadlová loď bude v rámci francouzské bojové operace Chammal nasazená několik týdnů.

Během posledních dní cílila mezinárodní koalice na pozice extremistů u měst Kobani a al-Hasaká. Podle agentury Reuters nálety od neděle zasáhly deset jednotek islamistů u al-Hasaká a pět u Kobani.

O budoucím společném postupu proti IS jednají na základně v Kuvajtu od pondělí špičky americké armády, diplomaté a tajní agenti. Pozval je tam americký ministr obrany Ashton Carter. Přítomni jsou i velvyslanci z Jordánska, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí. Setkání se koná za zavřenými dveřmi na základně Arifjan, odkud Američané koordinují akce proti IS.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue