Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Akta IS. Tisíce dokumentů ukázaly, jak fungoval Islámský stát

  18:35
Bojovníci Islámského státu za sebou nechali tisíce mrtvých a desetitisíce zraněných. Nyní se objevily dokumenty, které poodhalily, jak stát džihadistů fungoval uvnitř. Vše měli detailně propracované. Ačkoliv se mělo za to, že většinu příjmů islamisté získali z ropy, dokumenty ukazují, že naopak většinu příjmů měli z daní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Každá stránka z dokumentů ukazuje rutinní akce v rámci Islámského státu: převod pozemků mezi sousedy, prodej pšenice, pokuty za nesprávné oblečení. Všechny dohromady pak dávají obraz složitého systému byrokracie a vlády. Ukazují, že IS získával moc pomocí dvou nástrojů: brutalitou a byrokracií, píše The New York Times.

Analytický tým The NY Times

Dokumenty pomáhal rozklíčovat Aymenna Jawada al-Tamimi, který má vlastní archív islámských státních dokumentů, Mary Revkinová, učitelka z Yaleovy univerzity, která opakovaně byla v Mosulu, a z týmu analytiků z Centra boje proti terorismu ve West Pointu, který dříve analyzoval záznamy nalezené v bin Ládinově skrýši v Pákistánu.

Během svého fungování si Islámský stát vybudoval podrobný systém, který zahrnoval vše - od vybírání daní po zavedení různých poplatků. Měl i speciální lékařské prohlídky, při nichž lékaři prohlíželi páry a starali se o to, aby mohly mít děti. 

Příjmové knihy a měsíční rozpočty v popisují, jak džihádisté zpeněžovali každý centimetr území, které si podmanili, a zdanili každé zrnko pšenice, každý litr ovčího mléka a každý meloun prodávaný na trzích. Vše měli perfektně pod kontrolou. Jen ze zemědělství získávali stovky milionů dolarů.

Bojovníci Islámského státu založili stát, který nikdo neuznal. I přesto vydrželi téměř tři roky ovládat území, které se v jedné chvíli bylo velké jako Británie a žilo na něm asi 12 milionů lidí. 

Administrativní práce pro teroristy

Největším městem pod kontrolou džihádistů byl irácký Mosul. Přebudovávání města začalo jen několik týdnů poté, co jej Islámský stát v roce 2014 obsadil (více v článku Islamisté obsadili irácké město Mosul, premiér žádá výjimečný stav). Město se krátce nato sice vrátilo do běžného života, avšak pod kontrolou islamistů.

Všichni úředníci se museli vrátit do svých kanceláří. Pokud by nepřišli dobrovolně, vojáci by je k tomu donutili. Jedním z úředníků byl i Muhammad Nasser Hamoud, který po návratu dostal jasný rozkaz: pokračujte ve své práci. Pokud to neuděláte, potrestáme vás. 

„Neměli jsme jinou možnost, než se vrátit zpátky do práce,“ řekl Hamoud. „Dělali jsme stejnou práci jako dříve, s tou výjimkou, že jsme pracovali pro teroristickou skupinu,“ dodal. 

Dokumenty Islámského státu

The New York Times zanalyzoval dokumenty IS. Na svých stránkách některé z nich uveřejnil i čtenářům. Komentáře k dokumentům jsou v angličtině.  

V jiných oblastech však džihádisté provedli větší změny. Ženy nesměly pracovat. Uzavřely se právní kanceláře. Bojovníci pak všem občanům řekli, že spory se budou řešit podle Božího zákona.

Začaly se vydávat speciální brožury, které popisovaly, jak se mají muži oblékat. Ve městě se objevily i billboardy, které ukazovaly úplně zahalené ženy. Pokud ženy nebyly zahalené podle předpisů, postihl je trest.

Cesta k financím: zestátňování

Islamisté potřebovali peníze a tak po pěti měsících přišlo nařízení, že se mají pronajímat nemovitosti, které nikomu nepatřily. Vyšla i příručka s názvem „Chalífát na cestě k proroctví“. V ní bylo mimo jiné uvedeno, že o svůj majetek přijdou všichni, kteří nejsou sunnité. Kromě domů se zabavovaly i obyčejné věci pro denní potřebu - ohřívače, ledničky, televize, rádia, skříně a spoustu dalších věcí. Zabavený majetek pak IS nabízel svým bojovníkům a džihádistům přicházející ze zahraničí jako odměnu. 

K zabavení věcí a majetku došlo podle předem daného postupu. Nejdříve je prohlédl inspektor, vše řádně zmapoval a  zaznamenal. Pokud patřil někomu, kdo není sunnita, vše s okamžitou platností propadlo Islámskému státu.

Chudým sunnitům Islámský stát nabízel ukradené pozemky výměnou za třetinu budoucí sklizně. Podle Mahmouda Ismaela Salima do města přicházely stovky lidí, kteří měly o pozemky zájem. Brali si ukradené pozemky lidí, které většinou osobně znali z dřívější doby. „Bral jsem je jako bratry, museli to udělat,“ vzpomíná Salim.

Horlivost, s jakou Islámský stát kontroloval obyvatele, nejlépe ilustruje seznam přestupků, který se našel na jedné z opuštěných policejních stanic. Džihádisté zavírali lidi kvůli nevhodným účesům, špatně zastřiženým vousům, hraní domina a karet, hraní na hudební nástroje nebo za kouření vodní dýmky.

Další krok: zdanit, pokud možno vše

Dokumenty také popisují, jak Islámský stát vybíral peníze na každém kroku dodavatelského řetězce: před osetím pole vybral nájemné za pole. Když se měla úroda sklidit, vybírala se daň z úrody. Vozidla přepravující obilí do sil platila dálniční mýtné. Ze sil se obilí prodávalo mlynářům. Hotová mouka poté putovala do obchodů a řidiči opět platili mýtné. Poslední část daní zaplatili zákazníci, kteří si mouku koupili. 

Zdanila se i voda, elektřina a sběr odpadů. Islámský stát také nově zavedl náboženskou daň. Ročně si tak podle některých zdrojů přišel přibližně na 800 milionů dolarů jen z daní.

Většina zpráv o tom, jak se Islámský stát stal nejbohatší teroristickou skupinou na světě, se zaměřuje na prodej ropy na černém trhu. Podle některých odhadů v jednom okamžiku přinášel islamistům až 2 miliony dolarů týdně. Záznamy zanalyzované novináři z The New York Times však ukazují, že poměr peněz získaných z daní oproti ropě byl 6:1.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  13:27

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradí ji Havel?

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:27

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:21

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...