Irové v referendu nečekaně odmítli zrušení horní komory parlamentu (5. října)

Irové v referendu nečekaně odmítli zrušení horní komory parlamentu (5. října) | foto: AP

Irové v referendu zachovali Senát. Dostali jsme pecku, hlesl premiér

  • 15
Irové v pátečním referendu nečekaně odmítli zrušení horní komory parlamentu. Výsledek je velmi těsný. Pro zachování Senátu se podle konečných oficiálních výsledků vyslovilo 51,7 procenta hlasujících, pro jeho zrušení bylo 48,3 voličů. K urnám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů.

Ještě před pátečním hlasováním se podle průzkumů pro zánik horní parlamentní komory ale vyslovovala většina voličů, jakož i hlavní politické strany a irská vláda. Konečné výsledky však dopadly jinak, a senátoři tak mohou slavit.

Irové v rámci referenda hlasovali i o návrhu na změny soudního systému, především o tom, zda má být ustaven odvolací soud. Změna byla potřebná pro případné platnou legislativou podložené zrušení Senátu (přesné výsledky referenda najdete zde).

"Někdy v politice dostanete ve volbách pecku, ale přijímám verdikt lidu," řekl novinářům premiér Enda Kenny. Podle analytičky citované agenturou Reuters je Kennyho postavení výsledky referenda mírně otřeseno, ale není vyloženě ohroženo.

"Není to dobrý den pro Endu Kennyho. Byl to jeho nápad a myslím, že bylo velmi škodlivé, že se neangažoval u voličů," řekla politoložka Theresa Reidyová. "Jak již bylo řečeno, Enda Kenny je v naprostém bezpečí uvnitř své vlastní politické strany. Nevidím okamžitý dopad (referenda) na jeho vedoucí postavení, ale v delším časovém horizontu vliv ztratil, o tom není pochyb," dodala.

Senát je moc drahý, tvrdí jeho odpůrci

Provoz Senátu podle jeho odpůrců vyjde na 20 milionů eur ročně (asi půl miliardy korun). Ti také tvrdili, že v Dánsku, ve Švédsku či na Novém Zélandu, které se v minulosti rozhodly zrušit horní komoru zákonodárného sboru, tento krok nezpůsobil žádné problémy.

Naopak podle stoupenců Senát stojí ročně jen asi sedm milionů eur (asi 180 milionů korun) a vytváří potřebnou protiváhu vůči dolní komoře. Irský "Seanad" má 60 členů, z nichž 11 jmenuje předseda vlády, šest volí univerzity a 43 vybírají místní zájmové skupiny obyvatelstva. Funkční období je pětileté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video