Konzervativci viní z organizování protestů také USA a Izrael.

Konzervativci viní z organizování protestů také USA a Izrael. | foto: AP

Íránští poslanci volali v parlamentu po popravě opozičních vůdců

  • 48
Íránští konzervativní poslanci vyzývali v parlamentu k popravě opozičních vůdců, kteří iniciovali pondělní protivládní demonstrace. Akce, která po více než ročním klidu poměrně překvapila vládnoucí režim, stála životy dvou lidí, dalších devět bylo zraněno.

Konzervativci, kteří s přehledem ovládají současný íránský parlament, přiřkli vinu za nepokoje bývalému premiérovi Míru Hosejnu Músávímu, kterého uvěznila policie v jeho domě a odpojila mu telefon, a také dalšímu opozičnímu předákovi Mahdímu Karrúbímu. A také Spojeným státům a Izraeli.

"Músáví a Karrúbí na popraviště", "Smrt Americe" a "Smrt Izraeli" skandovala skupina poslanců, která obsadila řečnický pult. Výzvu k příkladnému potrestání těchto politiků také podepsalo 223 z 290 zákonodárců.

"Parlament odsuzuje tuto americko-izraelskou, protirevoluční a protinárodní akci buřičů," prohlásil k tomu předseda parlamentu Alí Larídžání. Podle něj už poslanci sestavili zvláštní výbor, který bude "protirevoluční hnutí" zevrubně zkoumat a navrhne způsoby jeho potlačení.

Akce svolaná Músávím a Karrúbím, která se kromě Teheránu rozšířila i do Isfahánu a Šírázu, byla oficiálně vyjádřením podpory protestům v Egyptě a v Tunisku, které vyústily v pád tamních prezidentů. Původně přinejmenším egyptské nepokoje podporoval i íránský režim v naději, že vyústí v islámskou revoluci po íránském vzoru.

Proti zakázané opoziční demonstraci v Teheránu zasáhly policejní síly a příslušníci revolučních gard velmi tvrdě. Protestující rozháněli slzným
plynem a obušky, desítky jich zatkli. V Teheránu lidé provolávali "smrt diktátorovi", které však mohlo stejně směřovat proti svrženému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi jako proti íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Podle úředních tvrzení zněla při zásahu i střelba, která ale vycházela z řad demonstrantů. Jedním zastřeleným je údajně příslušník náboženských milicí zvaných basídž, které mají statisíce aktivních členů a jsou napojeny na režimní islámské revoluční gardy. Jako zranění jsou uvedeni pouze příslušníci policie, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. Údaje o obětech nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Íránská vláda naposledy tvrdě potlačila protestní hnutí, které se zrodilo po kontroverzním znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda v červnu 2009. Desítky lidí zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky odsouzeny k těžkým trestům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video