Íránský prezident Hasan Rúhání (11. 5. 2014)

Íránský prezident Hasan Rúhání (11. 5. 2014) | foto: Vahid Salemi, AP

Íránský prezident zaútočil na cenzory. Televize stáhla jeho projev

  • 62
V Íránu graduje spor mezi nejvyššími složkami tamního teokratického režimu. Prezident Hasan Rúhání ostře zaútočil na cenzuru médií v zemi. Rozzlobilo ho, že státní televize na pokyn Revolučních gard stáhla z vysílání jeho projev o svobodě projevu. Podle Rúháního cenzura zemi ekonomicky poškozuje.

Gardy však prohlašují, že uvolnění cenzury by otevřelo dveře "západním vlivům a úpadku."

Sérii přímých útoků na íránské cenzurní úřady prezident zahájil poté, co státní televize v sobotu bez vysvětlení stáhla z vysílání jeho projev o svobodě slova, údajně na příkaz Rúháního politických odpůrců.

Reformistický prezident Rúhání byl do čela Íránu zvolen loni s programem uvolňování státních zásahů do soukromého života občanů, píše The Telegraph. Proti jeho reformám však vystupují Revoluční gardy, které v zemi mimo jiné působí jako ochránci islámského práva.

Na stažení projevu prezident reagoval přívalem komentářů, ve kterých se vysmíval pokusům o kontrolu přístupu na internet, cenzuru sociálních sítí a satelitní televize.

Podle poradců prezidenta stojí za rozhodnutím o stažení projevu Ezzatollah Zargham, ředitel Vysílání Íránské islámské republiky a bývalý velitel Revolučních gard.

Cenzura škodí ekonomice a vyhání ze země elitu, míní Rúhání

Revoluční gardy také v uplynulých dnech nechaly zablokovat komunikační síť Whatsapp (více čtěte zde). Podobná situace nastala již v roce 2009, kdy bylo blokováno používání Twitteru a Facebooku. Lidé totiž přes tyto sociální sítě organizovali masové protesty vůči praktikám tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Podle Rúháního cenzura poškozuje ekonomiku v zemi a vyhání nejvzdělanější a nejbohatší Íránce do zahraničí. "Všichni musíme vstoupit na scénu a nesmíme se bát nikoho, kdo se nám snaží říkat, co máme dělat," uvedl prezident v jednom z příspěvků na Twitteru. "Musíme ukončit naši izolaci ve světě. Naše elity by se měly zapojovat do světových technologických a průmyslových projektů," dodal.

Rúhání prohlásil, že přístup na internet je právem všech Íránců. "Tato země nebude prosperovat a nepřekoná své problémy pomocí sloganů a rétoriky," řekl v dalším z výpadů proti odpůrcům jeho reforem.

Internet jako nástroj pro domlouvání sexuálních schůzek

Podle zpravodajského serveru Javan Daily, řízeným Revolučními gardami, však prezident přehlíží, že internet je rozsáhle používán pro sexuální účely a domlouvání schůzek. Jeden z velitelů prohlásil, že uvolnění internetu by otevřelo dveře západním vlivům a úpadku země.

"Současná vláda prosazuje kulturní a mediální politiku, která způsobí, že nepřítel v zemi začne být opět aktivní. A pomocí liberální a protináboženské propagandy bude plánovat další vzpoury a svržení našeho islámského režimu," řekl zástupce velitele Revolučních gard Masúd Džazajeri.

 Íránský prezident čelil svým odpůrcům již koncem minulého roku, kdy při Ženevských jednáních se zástupci OSN přistoupil na omezení íránského jaderného programu (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video