Ghoncheh Ghavamiová na fotce z roku 2012.

Ghoncheh Ghavamiová na fotce z roku 2012. | foto: AP

Írán propustil na kauci dívku odsouzenou kvůli sledování volejbalu

  • 80
Íránské úřady propustily na kauci z vězení pětadvacetiletou britskou studentku Ghoncheh Ghavamiovou. Na začátku listopadu ji odsoudily k ročnímu trestu vězení za to, že u stadionu protestovala, aby se ženy směly dívat na mužský volejbal.

Dívku zadržela policie v červnu, když protestovala u stadionu v Teheránu za práva žen sledovat mužský volejbal, což je prozatím v Íránu protiprávní (více o jejím zadržení čtěte zde). Soud ji po několikaměsíční vazbě odsoudil na začátku listopadu k ročnímu trestu odnětí svobody. Podle íránských úřadů je dívka potrestaná za aktivitu v zahraničních protestech opozice proti íránskému režimu. Oficiální obžalobu ale prokurátoři podle agentury AP stále ještě nepředložili.

Zprávu o jejím propuštění sdělila BBC rodina studentky. Íránské zdroje uvádí, že kauce byla stanovená na 38 000 dolarů (asi 847 tisíc korun). Propuštění povolily úřady podle jejího bratra Imáma Ghavamiho kvůli sestřinu špatnému zdravotnímu stavu. Rodiče podle něj dokonce žádali kompletní lékařskou prohlídku kvůli vážným problémům zažívacího traktu.

Ghoncheh Ghavamiová na fotce z roku 2011.

Ghavamiová měla ve vězení zdravotní problémy už dříve. Dívka totiž držela opakovaně hladovky na protest proti svému zadržení. Nyní je v péči rodičů, kteří za ní odletěli do Íránu.

„Všichni jsme šťastní - moji rodiče i sestra. Existuje mnoho možností, co bude. Nevíme, co se může stát, ale doufáme v nejlepší,“ řekl v Londýně BBC její bratr Imám.

„Navíc má zítra 26. narozeniny, tak myslím, že budou jeden den slavit,“ dodal. Ghavami se celou dobu snažil případ své sestry co nejvíce zviditelnit a jeho petici za propuštění Ghoncheh podepsaly statisíce lidí.

Ačkoliv soud verdikt nesdělil veřejně, rodiče Ghavamiové do něj mohli v sobotu poprvé nahlédnout. Podle nich obsahuje kromě jednoletého trestu odnětí svobody ještě dvouletý zákaz vycestování ze země. Ghoncheh tak nyní vyčkává v Íránu, jak se k tomu postaví odvolací soud.

Ačkoliv mnoho lidí apeluje, aby Velká Británie do případu zasáhla, její možnosti jsou omezené. Komplikuje to dívčino dvojí občanství, britské a íránské. Podle mezinárodního práva stát nesmí zasahovat do případů svých občanů na území státu, kde mají druhé občanství. Kromě toho íránské zákony dvojí občanství nerespektují vůbec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video