Zatčení novináři v Íránu Milan Šíma (vlevo) a fotograf Jan Šibík

Zatčení novináři v Íránu Milan Šíma (vlevo) a fotograf Jan Šibík | foto: Jan Šibík, Reflex

Íránci zatkli české novináře. Šílená bezmoc, líčí fotograf Šibík

  • 314
Reportér Milan Šíma a fotograf Reflexu Jan Šibík, tentokrát v roli kameramana, vyrazili v polovině února do Íránu, aby natočili dokument o právníkovi, který zastupuje mladé Íránce odsouzené na smrt. V Teheránu je ale bezdůvodně zatkli policisté, sebrali jim pasy i kameru a tři dny je vyslýchali.

Čeští reportéři se do Íránu vydali na šest dní s jasným úkolem. Divákům České televize chtěli přiblížit osobnost právníka, jenž zastupuje asi třicet Íránců mladších osmnácti let, kteří nyní v celách čekají na trest smrti.

O REALITĚ V ÍRÁNU

"Viděli jsme mladíky, kteří celou dobu výslechu museli klečet na kolenou," popsal Šíma svůj zážitek z íránské policejní stanice.

Stěžejní záběry pořídili první den. O dva dny později už jen na předměstí Teheránu natáčeli ilustrační záběry mladých lidí, kteří bruslili v parku. Po chvíli je ale zadržela policejní hlídka a oba odvezla na nejbližší stanici.

Muži zákona jim zabavili pas a kameru a spustili třídenní maraton výslechů. Ten začal v malé stanici na předměstí a skončil o tři dny později na íránském ministerstvu zahraničí. Mezitím byli čeští reportéři na několika policejních stanicích i cizinecké policii.

Reportéři se museli na policii hlásit vždy v deset hodin ráno. "Dokola se nás ptali, proč se zajímáme o mladé lidi v Íránu," přiblížil Milan Šíma, co se odehrávalo za zdmi policejních stanic. "Kontrolovali také, co jsme natočili," řekl iDNES.cz.

Kazety s citlivými záběry ale už v tu chvíli byly v bezpečném úkrytu. "Nechtěli jsme ohrozit lidi, se kterými jsme točili, a tak jsme je schovali," vysvětlil Šíma.

Šibík: Bylo to horší než v Čečensku

Čeští reportéři pravou íránskou policejní zvůli neokusili, ale oběma několikrát zatrnulo. Například když je policisté v jedné z policejních stanic zavedli do podzemí. "Viděli jsme mladíky, kteří celou dobu výslechu museli klečet na kolenou," popsal zážitek Šíma.

BEZMOC TVÁŘI V TVÁŘ REŽIMU

"Bylo to horší, než co jsem zažil v Čečensku, Libérii, Afghánistánu nebo Iráku. Ve válkách si totiž míru rizika diktuji já, ale tady jsme byli úplně v jejich moci," řekl fotograf Šibík.

Fotoreportéra Reflexu zavedla jeho práce už několikrát do války, ale íránské výslechy byly podle jeho slov tvrdé. "Bylo to horší, než co jsem zažil v Čečensku, Libérii, Afghánistánu nebo Iráku. Ve válkách si totiž míru rizika diktuji já, ale tady jsme byli úplně v jejich moci," řekl Šibík.

"Byla to pro mě šílená bezmoc. Nevěděl jsem, jestli nám vrátí pas za den, za dva nebo za dva měsíce a jestli na nás nevytáhnou něco dalšího," popsal své zkušenosti s íránským režimem Šibík.

Čechům pak významně pomohla česká ambasáda. "Konzul s námi byl každý den. Bez něho bychom měli daleko větší problém," pochválil českou misi v Teheránu Šíma. Ale ani pracovník ambasády to neměl při jednání s úřady vždy snadné.

"Jeden den se k nám chovali přátelsky a druhý den ti samí lidé prostě vyhodili našeho konzula od výslechu. V tu chvíli jsem si uvědomil, že je ten režim schopný všeho," řekl Jan Šibík.

A jak celé íránské dobrodružství skončilo? Íránci vrátili Čechům pasy jen pár hodin před odletem. "Omluvili se a nabídli, že nám prodlouží vízum," popsal závěr íránské anabáze Milan Šíma a zauvažoval, že je celá policejní šikana měla spíš zastrašit.

ROZHOVOR S MILANEM ŠÍMOU

Řekli vám po zatčení, čím jste se provinili?
To ani nešlo, protože jsme se nedokázali domluvit. Důvod zatčení jsme se vlastně nedověděli celou dobu.

Co zajímalo policisty při výslechu nejvíce?
Dokola se ptali, proč se zajímáme o mladé lidi v Íránu. Zabavili nám kameru a dívali se, co jsme natočili. Nebylo tam nic, co by jim mohlo vadit. Vysvětlovali jsme, kdo nás poslal do Íránu, zjišťovali, jestli nejsme špioni.

Bývalý moderátor diskuzního pořadu Partie televize Prima Milan Šíma.Setkali jste se s nějakým nátlakem?
To ne, jen to všechno trvalo hrozně dlouho. Než někdo přišel, než rozhodnul...

Museli jste noci trávit ve vazbě?
Pustili nás do hotelu, ale zabavili nám pasy a kameru s tím, že se máme druhý den opět dostavit na stanici.

Jak vypadá takové íránská policejní stanice?
Policejní stanice v Teheránu vypadají možná o něco hůř než u nás, ale o moc ne. V jedné nás vystrašili, protože nás najednou zavedli do podzemí. Ale viděli jsme třeba, jak zároveň s námi zatkli nějaké mladíky a ti museli celou dobu klečet na zemi.

Co vám řekli při propuštění?
Omluvili se a nabídli, že nám prodlouží vízum. Pasy jsme dostali až pár hodin před odletem, takže jsme měli strach, že budeme muset prodlužovat letenky. Jejich cílem asi bylo nás vystrašit, abychom nic podobného neopakovali.

Omezila policejní šikana nějak vaši práci na dokumentu?
Naštěstí jsme to natočili první den. Báli jsme se, abychom neohrozili ty lidi, se kterými jsme natáčeli, tak jsme kazety dobře ukryli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video