Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Írán zřejmě propustí zajaté britské vojáky

  10:05aktualizováno  10:05
Írán naznačil, že pravděpodobně brzy propustí osm britských námořníků zadržených v pondělí v íránských teritoriálních vodách. Zástupce náčelníka íránské armády Alí Rezá Afšár tuto možnost připustil v případě, že se prokáže, že tři britské lodě na íránskou polovinu řeky pronikly nechtěně.

"Pokud výsledek výslechu těchto britských vojáků ukáže, že neměli žádné špatné úmysly, budou brzy propuštěni," řekl Afšár íránské agentuře IRNA.

Ta s odvoláním na jiné neoficiální zdroje dodala, že íránská armáda již dostala rozkaz k vydání námořníků britským úřadům. Propuštěni by měli být v následujících hodinách
či ve středu ráno. Není jasné, zda Íránci vrátí se zajatci také lodě se špičkovým vybavením.

Íránská televize odpoledne přinesla záběry zajatců. Jestliže v prvních snímcích muži nebyli nijak spoutáni a byli očividně v dobré kondici, pak v dalších již měli zavázané oči. Drženi jsou na utajovaném místě.

Televize také ukázala celý arzenál automatických a poloautomatických zbraní, vybavení pro noční vidění a rovněž satelitní komunikační a lokalizační přístroje, jež byly údajně na lodích nalezeny.

Britové vpluli na íránskou část řeky omylem
Írán osm vojáků a tři lodě zajal, když vpluli na jeho území na řece, která tvoří část jižní hranice mezi Irákem a Íránem. - více zde

Ministerstvo obrany Velké Británie už zjistilo, že námořníci byli zajati ve chvíli, kdy převáželi vojenské plavidlo pro nově zformovanou iráckou pobřežní stráž z přístavu Umm Qasr do Basry. Na íránské polovině řeky se prý ocitli omylem.

Britští vojáci sloužící na jihu Iráku sdělili agentuře AFP, že jsou zadržením námořníků překvapeni, protože překračování pomyslné hraniční čáry na řece je poměrně časté. Zabrané lodě podle nich nebyly vyzbrojené a vojáci měli u sebe jen osobní zbraně.

Postup Íránu je neobvykle ostrý
Britská ambasáda v Teheránu uvedla, že se snaží dosáhnout setkání s námořníky. O totéž byl požádán i íránský velvyslanec v Londýně, který má také poskytnout vysvětlení o zprávách, že námořníci mají být souzeni.

"Očekáváme rychlé rozuzlení tohoto případu," řekl mluvčí britské ambasády Andrew Dunn, který označil pondělní incident za "nešťastnou chybu posádky".

Neobvykle ostrý postup Íránu je dáván do souvislosti s připojením Británie k zemím, které prostřednictvím Mezinárodní agentury pro atomovou energii kritizovaly Írán za špatnou spolupráci s inspektory kontrolujícími jeho jaderný program.

Portréty sedmi britských armádních námořníků, kteří byli pravděpodobně zadrženi íránskou pobřežní hlídkou, když překročili bez povolení hranice. (21. června 2004)

Záběr zadržených britských vojáků z íránské televize Al-Alam. Osmi Britům hrozí trestní stíhání kvůli nezákonnému překročení hranic. (22. června 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz