Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Írán zprovoznil 1300 centrifug, je blíž atomové bombě

  22:43aktualizováno  22:43
Írán zprovoznil v podzemní části jaderného komplexu v Natanzu více než 1300 odstředivek. Chce tak obohatit uran. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) to může vést k výrobě atomové bomby.

Natanz patří k nejlepším íránským jaderným zařízením. | foto: Profimedia.cz

Podle IAEA Írán také již začal do centrifug vhánět malé množství uranového plynu.

V dopise s dnešním datem adresovaném íránským představitelům IAEA konstatuje, že bere na vědomí íránskou zprávu o spuštění osmi kaskád o 164 centrifugách, v nichž je uranový plyn přeměňován v obohacený uran.

List, podepsaný náměstkem ředitele agentury generálem Ollim Heinonenem, rovněž uvádí, že do centrifug "již je vpravováno jisté množství UF6 (fluoridu uranového)", který může být obohacen na úroveň použitelnou k výrobě štěpného materiálu pro jaderné hlavice.

Teherán tvrdí, že hodlá uran obohacovat na nižší úrovně použitelné pro produkci nukleární energie. Západ se však na íránský jaderný program dívá s nedůvěrou a Rada bezpečnosti OSN schválila od loňského prosince už dvoje sankce vůči Íránu kvůli jeho odmítání zastavit nukleární aktivity, jež země držela téměř dvě desítky let v tajnosti.

Nejmenovaný diplomat blízký IAEA dnes prohlásil, že oznámené vpouštění uranového plynu do odstředivek je pravděpodobně "zátěžovým testem", který má prověřit bezproblémové fungování zařízení. Jiný diplomat podotkl, že se jedná o poslední krok před zahájením obohacování uranu v průmyslovém měřítku.

Minulý týden Írán oznámil, že jeho program obohacování uranu se dostal do průmyslového stadia a že v Natanzu (300 kilometrů jižně od Teheránu) bylo instalováno 3000 odstředivek. Spojené státy, Británie, Francie a další země tento krok kritizovaly, experti však vyjádřili pochybnosti nad pravdivostí íránských tvrzení.

Inspektoři IAEA nicméně 15. a 16. dubna podle svých slov tuto zprávu v Natanzu ověřovali, a byli informováni o činnosti osmi kaskád s celkovým počtem 1312 odstředivek a o jejich napájení "jistým množstvím" uranu.

Představitelé IAEA ve svém dnešním dopise rovněž protestují proti íránskému rozhodnutí nedovolit inspektorům agentury navštívit budovaný těžkovodní reaktor v íránském Aráku, který by měl po dostavbě vyrábět plutonium, rovněž použitelné k výrobě atomové zbraně.

Zastavení výstavby aráckého komplexu, ležícího asi 200 kilometrů jižně od Teheránu, požaduje RB OSN. Írán argumentuje, že zařízení potřebuje pro výrobu radioaktivních izotopů používaných v nukleární medicíně. Reaktor v Aráku by měl být dokončen v roce 2009 a mohl by produkovat dostatečné množství plutonia pro dvě jaderné pumy za rok.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz