Příznivci íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na předvolebním mítink v Teheránu (8. června 2009)

Příznivci íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na předvolebním mítink v Teheránu (8. června 2009) | foto: Reuters

Írán žije volbami, masy příznivců ani nepustily Ahmadínežáda na mítink

  • 53
V Íránu to vře. Země se chystá k volbám, v nichž lidé rozhodnou, jestli hlavou státu zůstane Mahmúd Ahmadínežád, nebo ho nahradí někdo z reformních oponentů. A o volby je mezi Íránci obrovský zájem. Ahmadínežád dokonce musel zrušit předvolební mítink, jelikož na něj dorazilo příliš mnoho příznivců.

Do rozlehlé modlitebny v Teheránu se v pondělí odpoledne vtěsnalo na padesát tisíc fanatických stoupenců konzervativního prezidenta a v obrovském horku na něj čekalo čtyři hodiny. Marně. Ahmadínežád se k nim nedostal.

Příznivci prezidentského kandidáta a současného prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínežáda v Teheránu (8. června 2009)
Příznivci prezidentského kandidáta a současného prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínežáda v Teheránu

Budovu totiž obléhaly tisíce dalších příznivců a prezidentova kolona po hodině a půl vzdala snahu dostat se skrz ně. Ahmadínežád poté opustil i náhradní plán - mítink pod otevřeným nebem. Úřady se obávaly, že by se lidé mohli utlačit k smrti.

Chaos vyvolal i sraz stoupenců hlavního rivala současné hlavy státu umírněného Míra Hosejna Músávího v centru metropole. Desetitisíce Íránců podpořily bývalého premiéra vytvořením lidského řetězu, který zcela zablokoval jednu z nejdelších teheránských ulic.

Příznivci íránského prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího blokují během předvolebního setkání ulici Valiasr v centru Teheránu (8. června 2009)
Zablokovaná ulice Valiasr v centru Teheránu stoupenci Míra Hosejna Músávího

Do západu slunce ovládl město zmatek, příznivci obou kandidátů paralyzovali veškerou dopravu, uvedl deník The Times na webových stránkách.

Íránci podle listu říkají, že naposledy země prožívala prezidentské volby tak vášnivě v roce 1997, kdy se k moci dostal umírněný Muhammad Chatámí. Ten chtěl letos také kandidovat, na jaře se ale stáhl.

Příznivci prezidentského kandidáta v Íránu Míra Hosejna Músávího v Teheránu (7. června 2009)
"Chceme Míra Hosejna Músávího"

Pořádková policie z ulic hlavního města prakticky zmizela a mladí Íránci ve městě řádí. Město zaplavila troubící auta s plakáty kampaní a příznivci jednotlivých kandidátů na sebe pokřikují. V sobotu se dokonce v hlavním městě popraly tisíce stoupenců a odpůrců současného prezidenta. Při potyčkách zapálili podle agentury Reuters několik aut.

Příznivkyně íránského prezidentského kandidáta Mahmúda Ahmadínežáda
Příznivkyně íránského prezidentského kandidáta Mahmúda Ahmadínežáda

Incidenty vypukly poté, co stoupenci Ahmadínežáda a umírněného rivala Mahdího Karrúbího sledovali na náměstí na velkoplošných obrazovkách televizní debatu mezi oběma prezidentskými kandidáty. A ani televizním duelům nechybí před pátečními prezidentskými volbami napětí. Jednotliví kandidáti se v nich obviňovali třeba z korupce a podvodů.

Mahmúd Ahmadínežád během předvolebního mítinku promlouvá v Teheránu ke svým příznivcům z řad žen (2. června 2009)
Mahmúd Ahmadínežád během předvolebního mítinku promlouvá na začátku června v Teheránu ke svým příznivcům.

Íránci vyrazí k volebním urnám 12. června, kdy si budou moci vybrat ze čtyř kandidátů. Proti konzervativnímu Ahmadínežádovi se postaví kromě Músávího také umírněný Mahdí Karrúbí a bývalý velitel íránských elitních revolučních gard Mohsen Rezáí, který se řadí ke konzervativcům. Největší šance mají ale první dva jmenovaní.

Mezi nimi jsou šance poměrně vyrovnané, zatímco Músáví se těší podpoře hlavně obyvatel metropole, Ahmadínežáda bude zřejmě volit venkov. Podle některých nezávislých pozorovatelů ale nikdo nezíská v pátek potřebných 50 procent hlasů a Musáví se bude muset s Ahmadínežádem utkat o prezidentský post o týden později.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video