Roxana Saberiová na snímku z roku 2003 v Teheránu.

Roxana Saberiová na snímku z roku 2003 v Teheránu. | foto: Profimedia.cz

Írán snížil trest za špionáž, novinářka dostala podmínku a je na svobodě

  • 13
Americká novinářka Roxana Saberiová je opět na svobodě. Íránský odvolací soud snížil její trest za špionáž. Místo původních osmi let za mřížemi dostala reportérka dva roky podmínku. Rodina chce dvaatřicetiletou žurnalistku, která dnes opustila teheránské vězení, co nejdříve odvézt zpět do USA.

Roxanu Saberiovou si jeli do teheránského vězení Evin vyzvednout její rodiče, kteří za ní přiletěli z USA. Po oznámení verdiktu ale museli několik hodin čekat před branami vězení. Dočkali se až odpoledne. "Jsem velmi spokojen a šťastný z tohoto rozsudku. Čekali jsme její propuštění, ale ne takhle brzy," řekl Reza Saberi.

Otec novinářky podotkl, že jeho dcera bude smět opustit Írán, ale příštích pět let nesmí v zemi vykonávat svoji profesi. Rodiče plánují odvézt mladou novinářku co nejdříve zpět do Spojených států, kde se Saberiová narodila a vyrostla.

Její brzký návrat potvrdila i ministryně zahraničí Hillary Clintonová a dodala, že je Washington propuštěním povzbuzen. Íránské "humanitární gesto" přivítal i americký prezident Barack Obama.

Rodiče Roxany Saberiové čekají před branami teheránského vězení na propuštění své dcery (11. května 2009)
Rodiče Roxany Saberiové čekají před branami teheránského vězení na propuštění své dcery

Reportérka, která má po otci také íránský pas, pracovala v Íránu posledních šest let mimo jiné pro televizní stanici BBC. V lednu ji zatkli policisté kvůli tomu, že kupovala alkohol a měla prošlou novinářskou licenci. Na konci dubna ji pak soud poslal do vězení na osm let za špionáž pro USA.

Proti rozsudku protestovaly organizace na ochranu lidských práv, Spojené státy i samotná Saberiová. Ta držela ve vězení proti svému trestu dva týdny hladovku. Rodiče ji několikrát navštívili a kvůli hladovce měli o její zdravotní stav obavy. - přečtěte si Americká novinářka ukončila v íránském vězení hladovku

Americká novinářka Roxana Saberiová v íránském Bámu v roce 2004
Americká novinářka Roxana Saberiová v íránském Bámu v roce 2004

Rozsudek hlasitě kritizovaly také Spojené státy. Nejprve vyzvala k propuštění novinářky ministryně zahraničí Hillary Clintonová, poté se jí zastal i Barack Obama. Americký prezident v dubnu vyjádřil "hluboké znepokojení" nad bezpečností mladé novinářky a vyzval Írán, aby ji propustil. Do špionáže podle něj zapletena nebyla.

Analytici upozorňovali na to, že její případ by mohl zmařit Obamovu snahu navázat po desetiletích vstřícnější vztahy s Teheránem. Do kauzy se později vložil i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který nařídil, aby reportérce v odvolacím procesu zaručili plné právo na obhajobu.

Trest osmiletého vězení v první instanci vynesl jediný soudce ani ne po hodinovém slyšení. Odvolací soud oproti tomu zasedal v neděli a tříčlenná porota se rozhodovala téměř celé dopoledne.

Některé organizace na ochranu lidských práv upozornily, že původní soud nedodržel práva Saberiové. Nedostala prý šanci na řádnou obhajobu a vyšetřovatelé ji údajně přiměli pod příslibem propuštění k doznání. Za špionáž jí podle íránského práva hrozil až trest smrti.

ROXANA SABERIOVÁ

Narodila se a vyrostla ve městě Fargo v americkém státě Severní Dakota. Její otec Réza Saberi je Íránec, matka Akiko Japonka. V roce 1997 získala titul Miss Severní Dakoty a v následujícím roce se dostala mezi deset finalistek Miss Ameriky.

Na univerzitě studovala nejdřív rozhlasovou novinařinu, má magisterský titul z mezinárodních vztahů na univerzitě v Cambridgi. Do Íránu přijela před šesti lety.

Po zatčení na konci ledna ji převezli do teheránské věznice. Právník rodiny Saberiových ji mohl poprvé navštívit až 13. března, tehdy také směla poprvé zavolat rodičům. Její kauzu sledují světové organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International a Human Rights Watch a také novinářské organizace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video