Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Írán si pozval na kobereček českého diplomata, aby vysvětlil výroky EU

  15:31aktualizováno  16:49
Íránské ministerstvo zahraničí si předvolalo k vysvětlení českého diplomata, který v zemi reprezentuje Evropskou unii. Musel vysvětlovat výroky Unie o íránských volbách. Podle ministerstva byly hanlivé a urážlivé, informovala íránská agentura ISNA.

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009) | foto: Reuters

"Islámská republika Írán odsuzuje intervenční a urážlivé výroky, které zazněly z některých západních zemí, včetně výroků ministrů zahraničí EU a českého předsednictví EU ohledně íránských prezidentských voleb," uvádí ministerstvo ve svém stanovisku.

Podle dostupných informací předvolali Íránci vedoucího českého zastupitelského úřadu v Teheránu, chargé d´affaires Josefa Havlase. Velvyslance Česká republika v současnosti v Íránu nemá.

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009)Írán je ve varu, čeká ho revoluce?

Souhrn odpovědí na hlavní otázky, které se vynořují v souvislosti s událostmi v rozbouřené zemi

Írán tak reaguje na výroky jednotlivých členských států EU, které včera zvýšily tlak na Teherán, aby vyšetřil případné volební podvody během pátečních prezidentských voleb. Írán také vyzvaly, aby se zdržel zásahů proti protestujícím stoupencům poraženého Míra Hosejna Músávího.

Největšími kritiky povolebního dění v Íránu jsou Německo, Francie či Velká Británie. Berlín vyzval velvyslance Íránu, aby hlasování vysvětlil. "V tuto chvíli se díváme směrem k Teheránu s velkým znepokojením. Existuje mnoho zpráv o volebních podvodech," prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmer. Německo také kvůli tomu odvolalo svého velvyslance z Teheránu.

Francie se kromě regulérnosti voleb pozastavila nad brutálním zásahem proti demonstrantům. Podobně reagovala i komisařka pro vnější vztahy EU Benita Ferrero-Waldnerová: "Doufám, že se bezpečnostní složky vyhnou násilí. A doufám, že opravdu prozkoumají všechny stížnosti proti neregulérnosti (voleb)." 

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009)Sedm mrtvých na opoziční demonstraci

Rada dohlížitelů přepočítá část hlasů prezidentské volby. Může to změnit výsledek, připustila

Íránem zmítají od soboty, kdy byl vítězem voleb vyhlášen staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád, nepokoje. Při demonstracích zemřelo nejméně sedm lidí, v teheránských ulicích protestují stoupenci prezidenta Ahmadínežáda i jeho soka Míra Hosejna Músávího.

Ajatolláh Chameneí, nejvyšší duchovní vůdce, v pondělí překvapivě nařídil vyšetření údajných podvodů během voleb a Rada dohlížitelů se rozhodla, že nechá část hlasů přepočítat. Hlavní kandidáti opozice, Músáví i Mahdí Karrúbí, nicméně prohlásili, že se spokojí jen s novými volbami. Mluvčí rady ale nové volby vyloučil.

Ahmadínežád získal podle dosavadních oficiálních výsledků 62 procent hlasů, Músáví ale tento výsledek napadl. Britský deník The Daily Telegraph včera s odvoláním na únik statistik z íránského ministerstva vnitra uvedl, že volby mohly dopadnout zcela jinak. Současný prezident prý skončil až třetí. Vyhrál údajně lídr reformistů Músáví a za ním skončil Karrúbí.

STANOVISKO ČESKÉHO PŘEDSEDNICTVÍ EU K ÍRÁNSKÝM VOLBÁM

Předsednictví Rady Evropské unie pozorně sledovalo průběh prezidentských voleb konaných dne 12. června 2009 a bere na vědomí, že pan Mahmúd Ahmadínežád byl zvolen na druhé funkční období prezidentem Íránské islámské republiky. Předsednictví je znepokojeno údajnými nekalými praktikami během volebního procesu a povolebními násilnostmi, které propukly bezprostředně po zveřejnění oficiálních výsledků dne 13. června 2009. - celý text prohlášení si přečtěte zde

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz