Íránský prezident Hassan Ruhání. (18. ledna 2016)

Íránský prezident Hassan Ruhání. (18. ledna 2016) | foto: AP

Nové sankce jsou jen politika, Íránců se nedotknou, shodují se experti

  • 4
V Íránu zavládlo nadšení z konce sankcí, které o víkendu zrušily Spojené státy a Evropská unie. Lidé například budou moci platit přes internet. Nové sankce, které na Teherán vzápětí uvalily USA kvůli balistickému programu, se běžných Íránců nedotknou. Shodují se na tom experti, které redakce iDNES.cz oslovila.

„Poslední dva dny zde všichni radostně vítají slíbené odstranění sankcí ze strany OSN a EU. To jsou ty důležité sankce, které íránskou vládu i samotné Íránce zajímají nejvíc,“ popisuje bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně, který v současné době pobývá právě v Íránu.

Končí omezení, která se týkala léků a mnoha dalších každodenních věcí. Íránci také doposud nemohli posílat jakýmkoli elektronickým způsobem peníze.

„Jakmile se bankovní spojení otevře, lze očekávat masivní nárůst importu a exportu i na těch nejnižších úrovních. Jinými slovy, Íránci se těší, že začnou rozjíždět menší či větší obchody se Západem,“ pokračuje Kraus.

Analytička Irena Kalhousová z London School of Economics však nadšení ze současné situace mírní. Ačkoliv podle ní Írán získal důvěryhodnost, která je pro ekonomiku nezbytná, změny nepřijdou ze dne na den. „Naděje jsou velké, ale nebude to tak rychlé, jak si mnoho Íránců přeje,“ uvažuje Kalhousová.

Nové sankce se daly očekávat, míní odborníci

Americké ministerstvo financí navíc v neděli přišlo s novou várkou sankcí kvůli balistickému programu, který Íránci rozvíjí se střídavými úspěchy už roky (více o uvaleních nových sankcí čtěte zde).

„Írán je sice schopný vysílat své satelity do vesmíru už od roku 2009, na druhou stranu vojenský raketový systém je stále postaven na modernizaci starých raket typu SCUD. Takže pokrok není zdaleka tak závratný, protože těmto nosičům chybí dostatečná přesnost, dolet, nosnost a také spolehlivost,“ vysvětluje Kraus.

Balistický program nebyl součástí mnohaměsíčních jednání o jaderném programu, a tak se uvalení nových sankcí dalo podle obou expertů do jisté míry očekávat.

„Byl to sám Írán, kdo vyžadoval, aby to jednání bylo čistě a pouze o jaderném programu. Mnozí kritici to mezinárodní komunitě vyčítali a vyzývali, aby se jednalo i o věcech, jako je balistický program nebo podpora terorismu,“ vzpomíná na zdlouhavá jednání o jaderném programu Teheránu Kalhousová.

Írán v balistickém programu neustoupí

Ačkoliv se nově uvalené sankce dotknou jen vybraných jedenácti společností nebo jednotlivců, kteří mají co do činění s balistickým programem, íránští konzervativci je využívají k protizápadní propagandě. „Aktuálně to dodalo vítr do plachet všem íránským skeptikům, konzervativcům a radikálům, kteří nyní mohou - a také to dělají - prohlašovat: Vidíte? Americe se nedá věřit, my jsme vám to říkali,“ popisuje Kraus.

Platnou dohodu o jaderném programu by to ale nemělo ohrozit. Stejně tak je však podle odborníků nepravděpodobné, že by Íránci v blízké budoucnosti svůj raketový program upravili.

Pokud by ustoupili, byla by to podle Krause „politická sebevražda“ vládní administrativy, která by vypadala, že si nechává nařizovat od Západu. „Dokud nebude ten tlak podobný jako u jaderného programu, tak Írán ustupovat nebude,“ souhlasí Kalhousová.

15. října 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue