Íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí při rozhovorech v Źenevě (7. prosince 2010)

Íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí při rozhovorech v Źenevě (7. prosince 2010) | foto: AP

Írán po měsících mlčení mluvil o svém jádru, jednání budou pokračovat

  • 24
V Ženevě skončila dvoudenní jednání mezi Íránem a šesti velmocemi o jaderném programu Teheránu. Vyjednavači se sice dohodli pouze na tom, že se opět potkají příští měsíc v Istanbulu, ale odborníci považují i to za úspěch. Zástupci Íránu zasedli k jednacímu stolu po čtrnácti měsících.

Americký zástupce ženevské rozhovory hodnotil jako "obtížné a otevřené". Ačkoli se očekávalo, že se v Ženevě jednotlivé delegace sejdou i bilaterálně, americko-íránské setkání se nekonalo. Další z účastníků rozhovorů prohlásil, že šlo spíš "o výměnu názorů". "V podstatných záležitostech jsme se nikam nedostali," řekl agentuře AP.

Také íránský vyjednavač Saíd Džalílí se snažil mírnit očekávání. "Říkám vám jasně a otevřeně, že o zastavení obohacování uranu se nebude hovořit ani v Istanbulu," prohlásil. Podle diplomatů ale Džalílí v Ženevě přistoupil na debatu o obohacování uranu a vyslechl si námitky, které tento íránský program vzbuzuje.

Zrušte sankce a bude úspěch, vzkázal Ahmadínežád

ÍRÁNSKÝ JADERNÝ PROGRAM

- Západní státy v čele s USA podezřívají Írán, že za jadernou energetikou skrývá zbrojní program. Teherán to vytrvale popírá a označuje svůj jaderný program za výhradně mírový. Světové mocnosti se snaží přimět Teherán k ústupkům v jaderné otázce, především k zastavení procesu obohacování uranu.

- Írán nicméně trvá na svém právu na mírovou jadernou technologii a odmítá o případných ústupcích vyjednávat, ať na základě různých nabídek západních států, nebo pod tlakem už čtvrté série hospodářských sankcí uvalených na Teherán v červnu Radou bezpečnosti OSN.

autor: ČTK

Experti od rozhovorů žádný výrazný průlom ani neočekávali a za úspěch považují i to, že se podařilo shodnout na pokračování rozhovorů. Gala Rianiová ze společnosti IHS Global Insight vysvětlila, že současná íránská vláda natolik spojila vývoj jaderného programu se svou vlastní legitimitou, že je pro ni jakýkoli ústupek obtížný.

Původně se předpokládalo, že nejnovější sankce, které postihují kromě jiného íránskou energetiku, Teherán přinutí začít jednat o nejkontroverznějších aspektech jaderného programu. Írán ale dopad sankcí popírá a tvrdí naopak, že jej posilují (o sankcích více čtěte zde).

Írán předem trval na tom, že jaderné otázky budou v Ženevě jen okrajové. Přesto se ale podle diplomatů tři čtvrtiny pondělního dopoledne hovořilo o jaderné problematice, což považuje západní vyjednávací tým rovněž za úspěch.

K rozhovorům se nakonec vyjádřil i sám prezident Mahmúd Ahmadínežád. "Když ustoupíte od všech svých špatných rozhodnutí, zrušíte (sankční) rezoluce a veškeré restrikce, a napravíte tak chyby, které jste udělali, rozhovory budou rozhodně plodné," vzkázal jaderným mocnostem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video