Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

  19:03aktualizováno  19:03
Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči přístupu amerického prezidenta Donalda Trumpa a vyhrocené vztahy se Saúdskou Arábií.

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se manifestace změnila v protest proti USA a Trumpovi (11. února 2016) | foto: Profimedia.cz

Ještě si vzpomenete? Je to pár let, co íránská města vřela. Bouřili se zejména studenti a mladá generace, částečně se přidala i domácí střední třída. Žádali zásadní reformy, omezení moci konzervativních ajatolláhů a více svobod.

To všechno je pryč.

Dnes to vypadá, že většina obyvatel islámské republiky je zase pěkně srovnána v jednom houfu za svými vládci. Může se zdát paradoxní, že za to mocní ajatolláhové mohou děkovat svému arcinepříteli – Donaldu Trumpovi.

To v prvé řadě. Dále pak sunnitské Saúdské Arábii, pro niž je převážně šíitský Írán trnem v oku a která – povzbuzena podporou Trumpovy administrativy – začíná na Írán mohutně dotírat. Kombinace obou těchto vlivů vedla ovšem ke vzdoru a nové vlně íránského nacionalismu.

Fotogalerie

Nejde samozřejmě o nějaký zlomový postoj, ale o plíživě se měnící přístup Íránců, což trvá už několik let. Neznamená to sice, že by všichni rezignovali na liberální reformy a větší otevřenost. V situaci, kdy se cítí ohroženi zvnějšku, se však postavili za svoji vládu. V tomto ohledu mohou být ajatolláhové spokojeni.

Íránci pozorně poslouchali, když Trump ještě během prezidentské kampaně tvrdě odsoudil jadernou dohodu s jejich zemí jako „nejhorší, jaká kdy byla sjednána,“ a slíbil, že jako prezident ji roztrhá a spláchne. To se sice tak úplně nestalo, nicméně Spojené státy notně přitvrdily protiíránské sankce.

Trump navíc označil Teherán za ničemný a fanatický režim, který sponzoruje terorismus a podněcuje zvěrstva v Sýrii a Jemenu. Letos pak Íránci s hrůzou sledovali, jak Donald Trump už jako šéf Bílého domu přislíbil Saúdské Arábii zbraně za stovky miliard dolarů a křepčil při tradičním válečném šavlovém tanci v Rijádu. V neposlední řadě je pak znepokojilo zahraničněpolitické směřování mladého saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, jehož Teherán vnímá jako nebezpečně horkou hlavu.

Současně Íráncům připadalo nespravedlivé, že Spojené státy se k jejich zemi chovají tímto způsobem, když Írán přinejmenším svým vlivem zásadně přispěl k porážce Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Je neoddiskutovatelné, že Trump má ve svých nařčeních vůči Íránu v mnoha ohledech pravdu. V zemi ajatolláhů však jeho přístup zapůsobil kontraproduktivně.

Semínka nového vlastenectví

Přinejmenším se zdá, že Trump a Saúdové pomohli íránskému režimu dosáhnout toho, co se mu za roky tvrdých represí nepodařilo – vzedmutí široké veřejné podpory názoru, že Americe a Saúdům nelze důvěřovat a že Írán se musí stát silným a schopným, aby dokázal svým nepřátelům čelit.

„Je tu mnoho lidí, jako jsem já, kterým se praxe islámské republiky nezamlouvá,“ uvedl pro list The New York Times třiatřicetiletý Morteza Husejnzadeh, absolvent divadelního studia na Teheránské univerzitě, který se považuje za reformátora. „Současně však americký prezident zraňuje naše srdce svou rétorikou a hrozbami. Jsme nuceni si vybrat strany a já volím svou zemi,“ dodal.

Semínka nového vlastenectví byla zasazena volbou umírněného prezidenta Hasana Rúháního v roce 2013. Jednalo se o první záblesk naděje pro městskou střední třídu po brutálním zásahu proti protestujícím v roce 2009.

Íránci: Americe nelze věřit

Prezident Rúhání dojednal s velmocemi jadernou dohodu, aby jeho země unikla dusivým mezinárodním sankcím. Když pak byla smlouva před dvěma roky podepsána, mnozí Íránci se nepokrytě radovali, že dostali šanci stát se opět „normální zemí“. Pak však přišla Trumpova administrativa, která chápe Teherán jako hlavní zdroj zla na Blízkém východě.

Mnozí Íránci – i ti proreformní – se zatvrdili. Dnes se radují, když země otestuje raketu. „Dokonce i ti, kteří jsou sekulární. Testy jim umožňují, aby se cítili silní a v bezpečí,“ říká liberální sociolog Hamíd Réza Džalaeipúr.

Někteří kritici íránského režimu mají pocit, že je Amerika zradila. Podle nich Trump svojí politikou vůči Teheránu dokazuje, že domácí stoupenci tvrdé linie měli pravdu, když po celé roky tvrdili, že Spojeným státům se nedá věřit.

Donald Trump tak ve snaze umravnit Írán a postavit se jeho agresivnímu postupu v oblasti Blízkého východu zatím dosáhl jen toho, že i ti, kteří dosud k Americe vzhlíželi, od ní teď dávají ruce pryč. Přinejmenším svým kritikům tak poskytl lákavou munici.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Řím zasypalo krupobití, led a voda uvěznily auta na silnicích

Kusy ledu uvěznily auta na ulicích (Řím, 22.10.2018)

Část Itálie včetně Říma překvapily záplavy a krupobití. Z některých silnic italské metropole se staly řeky plné...

Slovenský premiér měl nehodu, jeho limuzína se střetla s jelenem

Slovenský premiér Peter Pellegrini. (22. března 2018)

Limuzína slovenského premiéra Petra Pellegriniho se cestou na výjezdní zasedání vlády v Kežmaroku střetla s jelenem....

Jointa si nedáte ani v Kanadě, varuje Jižní Korea své občany

V Kanadě vstoupil v platnost zákon legalizující rekreační používání marihuany....

Ačkoli Kanada minulý týden jako druhá země na světě legalizovala rekreační konzumaci marihuany, Jižní Korea důrazně...Najdete na iDNES.cz