Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Írán by měl dostat možnost zachovat si svou tvář

  8:38aktualizováno  8:38
Západ a Írán hrají nebezpečnou hru. V posledních dnech Írán pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv, a varoval Spojené státy, aby zpět do Perského zálivu nevysílaly letadlovou loď. Jak se dalo očekávat, USA odpověděly, že jejich letadlové lodi mohou a budou hlídkovat všude, kde je to nezbytné k posílení svobodné plavby. Nato Írán ohlásil, že v průlivu uskuteční námořní cvičení.

Írán oznámil, že během letošních manévrů v Hormuzské úžině otestoval dvě rakety dlouhého doletu. | foto: Reuters

Při hře „na zbabělce“ se proti sobě plnou rychlostí rozjedou dvě auta; buď jeden „vyměkne“ a strhne volant, anebo se při srážce promění v ohnivou kouli. Vlády po celém světě nemohou jen nečinně přihlížet a sledovat, jak se tato hra odvíjí na klíčové energetické spojnici světa. Je načase, aby do věci vstoupily třetí strany a zprostředkovaly řešení, která Íránu umožní zachovat si tvář a zároveň výrazně a věrohodně snížit své zásoby obohaceného uranu.

Hlavně žádné závody ve zbrojení

Írán může a nemusí plánovat, že se dopracuje až výrobě jaderné zbraně. Nicméně zcela zřetelně porušuje své závazky plynoucí ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jak stanovila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, pověřená dohledem nad úmluvou. Íránská neposlušnost destabilizuje celý Střední východ, což má vážné dopady na globální bezpečnost.

Západ podezírá Teherán z vývoje atomových zbraní. To ale Íránci rozhodně...

Západ podezírá Teherán z vývoje atomových zbraní. To ale Íránci rozhodně popírají a tvrdí, že jejich jaderný program je určený výhradně pro mírové účely. Na snímku šéf íránského námořnictva Habibolláh Sajárí (vlevo).

Přestože íránskou vládu by se vší pravděpodobností bylo možné odstrašováním přimět, aby se vyvarovala použití jaderné zbraně, cenou za jaderný Írán by se snadno mohly stát regionální závody ve zbrojení – jaderná Saúdská Arábie, již by případně následovalo Turecko a Egypt. Jaderné zbraně, komponenty a materiály v oblasti, která už dnes trpí nestabilitou a násilnostmi a rozhoduje o světových cenách ropy, představují děsivý scénář. Trh už napětí předminulého týdne zaznamenal a cena některých ropných kontraktů se vyšplhala na nejvyšší úrovně za posledních osm měsíců.

Málo účinné sankce

Snaha přimět Írán k ústupu setrvale přibývajícími sankcemi nepřináší ovoce. Vzdor utahující se ekonomické smyčce – USA uvalily sankce na všechny společnosti obchodující s íránskou centrální bankou a Evropská unie má v plánu uvalit do konce ledna sankce na íránské exporty ropy – mnozí jaderní experti v současnosti odhadují, že Írán má velmi blízko k obohacení dostatečného množství uranu, které umožní výrobu bomby.

Manévry bedlivě sleduje americká 5. námořní flotila kotvící v Bahrajnu....

Manévry bedlivě sleduje americká 5. námořní flotila kotvící v Bahrajnu. Američané oznámili, že nedovolí žádné narušení lodní dopravy a chování Teheránu označili za nerozumné.

Teherán během desetidenního vojenského cvičení ve strategickém průlivu...

Teherán během desetidenního vojenského cvičení ve strategickém průlivu spojujícím Perský záliv s Arabským mořem ukazuje svaly a varuje Spojené státy a Izrael před preventivním útokem.


Jenže jak jinak mohou USA, EU a OSN dát najevo, že „mezinárodní společenství“ míní svá slova vážně? Zachovat se teď změkčile by znamenalo ztratit veškerou věrohodnost nejen ve vztahu k Íránu, ale i ke všem dalším zemím, které uvažují o jaderné cestě.

Tato logika je dosti přesvědčivá, až na to, že současné směřování nedává íránské vládě jinou možnost než veřejně couvnout, což neudělá, anebo zostřovat své provokace. Vždyť která vláda chce, aby se o ní říkalo, že „vyměkla“? V tomto případě navíc politici s rozhodujícími pravomocemi na obou stranách čelí domácím odpůrcům číhajícím na sebemenší projev slabosti, na nějž by se vrhli.

A co na to Obama?

Co se týče USA, přední kandidát Republikánské strany pro letošní prezidentské volby Mitt Romney v nedávné debatě prohlásil: „Pokud mě zvolíte prezidentem, Írán nebude mít jadernou zbraň.“ Jeho hlavní stranický vyzyvatel Rick Santorum řekl pro NBC News, že by „nařídil letecké údery“, kdyby „se jasně ukázalo, že [Írán] brzy získá jaderné zbraně“. Pro prezidenta Baracka Obamu to není vhodný okamžik k rozechvělosti.

Mitt Romney s manželkou Ann a syny během volebního shromáždění v Iowě (3. ledna...

Mitt Romney s manželkou Ann a syny během volebního shromáždění v Iowě (3. ledna 2011)

Přečíst íránskou politiku je mnohem těžší. V trvajícím mocenském soupeření mezi prezidentem Mahmúdem Ahmadínedžádem a Nejvyšším vůdcem Alím Chameneím je u obou pravděpodobné, že svého soka budou raději trumfovat neoblomností, než aby navrhli ústupky Západu. Mnozí íránští analytici navíc poukazují na to, že Chameneí a jeho užší kroužek jsou přesvědčeni, že USA v posledku usilují o změnu režimu – a jsou ochotné k jejímu dosažení použít sílu. Íránské raketové zkoušky, výhrůžky uzavřením Hormuzského průlivu a oznámení o jaderných pokrocích je proto třeba chápat spíš jako snahu odstrašovat než provokovat.

Čím silněji Západ veřejně vyhrožuje Íránu, tím snáze mohou íránští lídři vykreslit Ameriku jako Velkého Satana před těmi částmi íránského obyvatelstva, které nedávno měly tendenci pohlížet na USA jako na přítele. Čistým účinkem je pokračování překotného sklouzávání Íránu ke kolizi.

Ještě to zkusme

Je načase, aby se prosadily chladnější hlavy se strategií, která Íránu pomůže couvnout. Klíčovými aktéry jsou tu Brazílie a Turecko, jejichž vlády v květnu 2011 vyjednaly špatně načasovanou dohodu s Íránem, podle níž by Írán předal 1200 kilogramů nízce obohaceného uranu Turecku výměnou za 1200 kilogramů středně obohaceného uranu pro lékařský výzkum v teheránském reaktoru.

Dohoda se rychle rozpadla, ale snad je načase zkusit ji znovu. V Turecku už je situace připravená, neboť 6. ledna země odsouhlasila, že bude hostitelem nového kola jaderných rozhovorů mezi Íránem a skupinou 5+1 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo).

Země ajatolláhů oznámila úspěšný test raket jen den poté, co se pochlubila, že...

Země ajatolláhů oznámila úspěšný test raket jen den poté, co se pochlubila, že sama vyrobila první palivový článek a otestovala ho v pokusném reaktoru.

Islámský stát už minulý týden pohorozil, že pokud Západ uvalí sankce na jeho...

Islámský stát už minulý týden pohorozil, že pokud Západ uvalí sankce na jeho ropný průmysl, průliv uzavře. Úžinou putuje 40 procent světové produkce ropy.


Nová dohoda by patrně musela jít dál než jen ke směně navržené v květnu 2011, ale jsou tu další možnosti. Například přidat do rovnice Egypt a Katar a angažovat OSN, aby zajistila zastřešení pro navrženou regionální banku jaderného paliva, do níž by Írán přispěl jako první. Dále by bylo vhodné přidat Jižní Koreu (významného odběratele íránské ropy) a Rusko a začít prověřovat možnosti vzniku globální palivové banky. A ujistit se, že všechny země v regionu potvrdí základní pravidla svobodné plavby, a to způsobem, který jim umožní nárokovat si potvrzení správnosti vlastního přístupu.

Kde existuje politická vůle nechat protistraně dostatek volného prostoru k dosažení dohody, tam lze nalézt kreativní řešení. Diplomaté ovšem vědí, že válka může být přijatelnější než pokoření, a právě proto je možnost zachovat si tvář stejně důležitá jako výhrůžky silou – a proto by do věci měly vstoupit další země a zajistit prostor, jejž obě země potřebují, aby předešly čelnímu střetu.

Anne-Marie Slaughterová

Anne-Marie Slaughterová

Anne-Marie Slaughterová, bývalá ředitelka plánování politických přístupů na ministerstvu zahraničí USA (2009-2011), vyučuje politologii a mezinárodní vztahy na Princetonské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil David Daduč, titulek a mezititulky jsou redakční.


Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz