Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irák zaskočil rychlý pád diktátora

  0:01aktualizováno  0:01
Pořád tomu nějak nemohou uvěřit. Iráčané hledí na rozbité sochy Saddáma Husajna, otevřené brány jeho paláců a Američany spokojeně pokuřující v ulicích, a pořád nechápou, jak to vše mohlo vzít tak rychlý spád. Nejsou si jisti, co si mají myslet.

"Saddám je pryč, skvělé!" křičí asi dvacetiletý mladík, jeden z davu proudícího vyrabovanou prezidentovou rezidencí na břehu řeky. Ale zachmuřený čtyřicátník ke skupině cizinců rychle vyštěkne: "Saddám je velký, Saddám žije!"

Procházejí po mramorových schodech luxusní vily, nohama drtí střepy a vylámané dřevěné ozdoby a fascinovaně hledí do útrob budovy, z níž se ještě před pár dny rozhodovalo o jejich osudech. Vědí, že vše opravdu skončilo. Přesto i troskami procházejí s posvátnou úctou, či spíše posvátnou hrůzou. Kdo ví, třeba se ještě Saddám vrátí, napadá je někdy.

"Na Saddáma bude vzpomínat jen málokdo. Každý dobře ví, jaký to byl tyran," shrnuje názor velké části Iráčanů zubař Faris. Věří, že s Američany opravdu přichází začátek dobrých časů. "Zasloužíme si normální život a Američané nám v tom pomohou," dodává.

Cizinci v ulicích Bagdádu se neustále střetávají snázorem, který na ně uctivě, leč nekompromisně zaznívá z davů: "Saddám je lump, Bush je lump." Tedy: je moc dobře, že padl Saddám, ale je strašné, že si Američané dovolili bombardovat naši zemi.

V Bagdádu se v poválečném chaosu rozpadají zbytky starého režimu, kluci s gustem poskakují po Saddámově bronzové hlavě, zabořené do chodníku. Mnoho vládních budov poškodily americké bomby, ještě větší škody však napáchaly nájezdy rabujících skupin, jež během několika dní vystěhovaly vše alespoň trochu hodnotné, a z ministerstev toho mnoho nezbylo.

Velká vojenská základna severně od Bagdádu zeje prázdnotou. Dálnice opodál je pokryta troskami iráckých tanků a za bariérou z ohořelé cisterny hlídkují američtí vojáci, kteří se občas dívají na přijíždějící auta hledáčkem zbraní. Bojí se sebevražedných útoků.

V Bagdádu se stále střílí, v posledních několika dnech však odpor téměř ustal. Proti Američanům už nestojí organizované ozbrojené skupinky, riziko větších partyzánských operací klesá. Je to vidět i na vojácích: jsou méně nervózní a zvykli si již, že se jich všichni ptají na konec války, i když pro ně ještě neskončila.

"Nenávidím Američany!" křičí však Samir D. Džuma, rozhněvaný Iráčan, a pěstí hrozí vojákovi v centru města. "Mně je to jedno," odpovídá Američan a zdá se, že mu to vskutku jedno je. Poblíž se přetahuje skupinka chodců o letáky opozičního vůdce, jehož tady vůbec nikdo nezná, neboť sám pojem opozice byl ještě před týdnem nepředstavitelný.

Samir, zemědělský inženýr, proklíná Američany, neboť je považuje za vetřelce, kteří přišli rozkrást jeho zemi, zabíjet Iráčany a ovládnout iráckou ropu. Ale zároveň se raduje, že Saddám je pryč. "Před lety tajná policie zatkla mého strýce. Od té doby o něm nevíme. Možná se objeví v nějaké věznici. Nebo se alespoň dozvíme, co se s ním stalo," říká s nadějí v hlase.

Jenže bez Američanů by Saddám nepadl, můžete mu říci. On nad tím argumentem vrtí nazlobeně hlavou. "Koupili ho, Saddám se zaprodal CIA a teď si užívá někde na ostrově v Karibiku, to s jeho pomocí nás okupují," vykřikuje.

Pro Iráčany je těžké uvěřit, že by mocný vůdce a obrovská armáda mohli být smeteni za tři týdny. Ptají se: proč nebyl dopaden on ani nikdo z jeho okolí? A proč Američané skoro nic nezničili, ale přesto bleskově zvítězili? Zkrátka: šokovaní Iráčané se snaží pochopit, co se děje.

Doktor Abdul Azawi, zástupce ředitele nemocnice Al Karch, ošetřoval stovky civilistů zraněných americkými bombami. Má kruhy pod očima a tváří se mírně rezignovaně. "Irák nemůže Americe odpustit, nemůžete odpustit někomu, kdo na vás hází bomby," říká. Ale pak dodá: "Nebo možná ano. Možná lidé pozapomenou. Vše závisí na tom, co se bude dít dál, co s námi bude, jestli opravdu bude lépe."

První dny byly zlé - město zachvátil chaos, ulice ovládli lupiči se zbraněmi. Ale postupně se vše zlepšuje a je snadné to zaregistrovat: přibývá aut v ulicích a otevřených obchodů.

A Američané pomaloučku získávají u místních body. Dokonce i Samir D. Džuma, jenž proklíná je i Saddáma, nakonec říká, že se s "okupanty" možná nějak domluví. "Rád bych se u nich nechal zaměstnat," říká. "Myslíte, že budou platit dobře?" 

Autor:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz