Irácké bezpečnostní složky na patrole na předměstí Ramádí (9. dubna 2015).

Irácké bezpečnostní složky na patrole na předměstí Ramádí (9. dubna 2015). | foto: Reuters

U Ramádí jsme zahájili ofenzivu proti Islámskému státu, zní z Bagdádu

  • 17
Irácká armáda společně se šíitskými a sunnitskými milicemi zahájila ofenzivu v provincii Anbár. Téměř celou oblast ovládá teroristická organizace Islámský stát, která nedávno dobyla i centrum provincie Ramádí. V úterý o tom informovala irácká televize. Turecko mezitím oznámilo, že zahájilo na svém území výcvik umírněné syrské opozice.

Mluvčí šíitských milic uvedl, že operace nebude trvat dlouho. Irácké ozbrojené síly podle něj obklíčily Ramádí ze tří stran a vojáci použijí nové zbraně, které „překvapí nepřítele“, píše list The Guardian.

Islámský stát dobyl Ramádí 15. května a z města ležícího sto kilometrů západně od Bagdádu uprchlo podle OSN nejméně 55 tisíc lidí. Irácká armáda před radikály vyklidila pozice, přestože podle kritiků měla početní převahu.

Americký ministr obrany Aston Carter v neděli uvedl, že irácké jednotky nemají chuť bojovat. „Můžeme jim dát výcvik, můžeme jim dát vybavení, ale pochopitelně jim nemůžeme dát vůli bojovat,“ dodal Carter.

Iráčtí představitelé včetně premiéra Hajdara Abádího kritiku odmítli s tím, že vojsku chybí potřebná bojová technika. „Carter nás podporoval. Jsem si jistý, že měl špatné informace,“ citovalo BBC Abádího. Předtím však uvedl, že ustupující bezpečnostní složky čeká soud.

V pondělí americký viceprezident Joe Biden hovořil s Abádím a ubezpečil ho o americké podpoře. Ocenil přípravu irácké armády na znovudobytí Ramádí.

Islamisté ve městě používají brutální metody a zabíjí lidí po desítkách náložemi umístěnými v těžkých vozidlech. Armáda po stažení zaujala spolu se šíitskými milicemi pozice východně od Ramádí.

„Trhá mi to srdce vědět, že jsme ztratili Ramádí, ale můžu vás ujistit, že ho brzy dobudeme zpátky,“ tvrdí Abádí. Podle něj však irácká armáda potřebuje větší podporu od mezinárodního společenství. Upozornil i na chaos v sousední Sýrii, který nahrává Islámskému státu. Islamisté navíc v posledních dnech obsadili poslední syrský hraniční přechod s Irákem, který ovládal režim Bašára Asada.

Turecko a USA začaly výcvik umírněné syrské opozice

Ankara mezitím oznámila, že společně s USA zahájily na tureckém území výcvik umírněných syrských povstalců, aby je tak připravily pro boj s islámskými radikály. V úterý to oznámil podle agentury AFP turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Výcvikový program podle něj začal s malými skupinami bojovníků a s jistým zpoždění, uvedl turecký server Today’s Zaman. Prostor a vybavení pro cvičení jsou ale již připraveny, stejně jako turečtí a američtí vojenští instruktoři, ujistil Çavuşoglu.

Dohoda mezi Tureckem a USA předpokládá výcvik a vybavení až 15.000 povstaleckých bojovníků.

Už v pondělí šéf turecké diplomacie oznámil, že Turecko a USA se dohodly také na poskytnutí letecké podpory některým povstalcům připravujícím se na boj proti IS. Poté, co tuto zprávu ale popřela americká strana, svá slova vzal zpátky. Argumentoval, že jeho vyjádření bylo špatně interpretováno, uvedl Today’s Zaman.

Již na začátku května začal Washington cvičit umírněné syrské povstalce také v Jordánsku. K výcviku se přihlásilo více než 3 750 syrských bojovníků, výběrem jich prošlo ale jen asi 400 (podrobnosti se dočtete zde).

Syrské letectvo bombarduje IS v Palmýře

V Sýrii v úterý přestaly vysílat vládní satelitní televizní stanice. Příčina zatím není jasná, je pouze zřejmé, že signál je přerušen. Islámský stát podle pozorovatelů v zemi kontroluje až padesát procent území.

Tamní armáda v pondělí nasadila do boje o historické město Palmýra letectvo, které bombardovalo pozice radikálů. Palmýru islamisté obsadili minulý týden a panují obavy, že se pustí do likvidace místních archeologických památek.

Lídr šíitského libanonského Hizballáhu Hasan Nasralláh varoval, že svět čelí bezprecedentnímu nebezpečí ze strany Islámského státu a dalších sunnitských organizacích bojujících v Sýrii.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue