Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
19:36
Německo je pro pokračování zbrojních inspekcí v Iráku. "Již přinesly výsledky a snížily hrozbu ze strany Iráku," prohlásil v RB OSN ministr zahraničí Joschka Fischer, podle něhož inspekce se musejí posílit.
18:35
Inspekce jdou hladce, Irák spolupracuje, úder není bezprostředně nutný, oznámil RB OSN ruský ministr zahraničí Ivan Ivanov.
18:33
RB OSN by měla být připravena se velmi brzy zabývat možnými vážnými následky pro Irák, míní americký ministr zahraničí Colin Powell.
18:31
Vstřícnost, kterou v otázce odzbrojení Irák slíbil světu, není dostatečná, prohlásil v RB OSN americký ministr zahraničí Colin Powell.
18:25
Britský ministr zahraničí Jack Straw v RB OSN zdůraznil, že jen naprostá a okamžitá změna přístupu k plnění požadavků OSN umožní vyhnout se válce.
18:18
Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella Irák zkouší na OSN různé triky.
17:52
Čína prosazuje pokračování inspekcí v Iráku, oznámil její zástupce v RB OSN.
17:36
Podle Francie inspekce v Iráku přinášejí výsledky. Navrhuje vyslechnout další zprávu inspektorů 14. března.
17:26
Francie podporuje pokračování inspekcí a jejich posílení. "Použití síly může ohrozit mezinárodní stabilitu a mělo by jít o poslední řešení," řekl RB OSN francouzský ministr zahraničí Dominique De Villepin.
17:13
Je třeba v tomto vpravdě historickém okamžiku zvážit, zda je válka nutná, oznámil stanovisko Sýrie její vyslanec při OSN.
Baradej a Blix během zasedání RB OSN
17:08
Muhammad Baradej ukončil svou zprávu. Začíná rozprava členů RB OSN. Každý zástupce má zhruba sedm minut.
17:07
"Nejsme v pozici, kdy můžeme vyřknout závěrečné hodnocení," uvedl Baradej. Požádal o pokračování a posílení inspekčních týmů.
17:04
Nové dokumenty odevzdané Irákem podle Baradeje nevysvětlují pokrok v iráckém jaderném programu. "Nepotřebujeme plnou spolupráci Iráku k dokončení naší práce," uved Baradej.
17:02
"Dosud jsme nenašli žádný důkaz zakázaných jaderných aktivit," řekl Baradej.
16:59
Inspektoři stále prověřují, proč chtěl Irák dovézt do země hliníkové trubice.
16:57
Bagdád podle Baradeje bude podporovat výslechy svých jaderných vědců, i mimo Irák. Inspektoři dosud vyslechli v soukromí čtyři vědce.
Hans Blix se sešel s Joschkou Fischerem
16:52
Hans Blix ukončil svou zprávu. Prostor dostává Muhammad Baradej.
16:51
V případě okamžité, aktivní a bezpodmínečné spolupráce Bagdádu je možné odzbrojit Irák pomocí inspekcí v krátké době, uvedl Hans Blix.
16:50
Blix zpochybnil důkazy amerických tajných služeb, předložené americkým ministrem Powellem. "Neprokázaly nelegální přesun zbraní v Iráku," uvedl.
16:44
Hans Blix je nespokojen s průběhem výslechů iráckých vědců. Inspektoři dosud mohli bez přítomnosti představitelů irácké vlády jen tři vědce. "Doufám, že se to zlepší," podotkl Blix.
16:42
Irácké rakety Sumúd 2 překračují podle Blixe hranici doletu, stanovenou OSN. "Jde o zakázaný systém," míní Blix.
16:41
"Mnoho zakázaných zbraní a položek Irák zamlčel," uvedl Hans Blix. Podle něj Bagdád musí přiznat, kolik má antraxu nebo raket dlouhého doletu.
16:38
Inspektoři dosud nenalezli v Iráku žádné zbraně hromadného ničení. Bagdád podle Blixe přijal nabídku Jihoafrické republiky, která nabízí odzbrojovací experty.
16:35
Hans Blix: Inspekce efektivně pomáhají zaplnit díru ve znalostech o iráckých zbraních. Inspektoři nemají problémy s přístupem k místům, která chtějí prohlédnout.
16:29
Hans Blix začíná předčítat svou zprávu o průběhu pátrání po zbraních hromadného ničení v Iráku.
16:26
Jednání zahájil Joschka Fischer, ministr zahraničí Německa, které v února předsedá RB OSN. K jednání rady oficiálně pozval iráckého vyslance při OSN Muhammada Dúrího a šéfy inspektorů v Iráku, Hanse Blixe a Muhammada Baradeje. Na zasedání je přítomen i Kofi Annan, generální tajemník OSN.
16:22
Začalo zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.