Irák: stále nejasno

  • 1
Pražský summit v jednom klíčovém bodě neuspěl. Postoj spojenců k Iráku se v podstatě nepohnul ani o píď. Premiér Špidla sice (možná až příliš ochotně) slíbil Bushovi, že Česká republika půjde, bude-li to třeba, po boku USA proti Saddámu Husajnovi, ale jiní, významnější spojenci stále dávají USA najevo, že nic nebude tak jednoduché.

Američané mají dál po boku jen Británii, silnou dvojku, Francii a Německo, nepřesvědčili. Co to znamená? Je to špatná i dobrá zpráva zároveň.

Je to poněkud špatná zpráva pro Bushe. Amerika je sice zjevně připravena jít proti Iráku i bez ohledu na podporu aliance jako celku, ale to poškodí její prestiž.

Francie a Německo, ačkoli mohou vypadat jako kverulanti, v podstatě říkají v kuloárech Američanům rozumnou věc: Vaše důkazy nejsou přesvědčivé.

Vaše válečné nadšení překračuje únosnou mez a vaše válečné tempo je příliš rychlé. Chceme jasné důkazy, chceme dát Iráku šanci, protože útok není teď hned nezbytný.

Nevíme, zdali Irák podporuje Al-Kajdu, nevíme, nakolik pokračuje v programu vývoje zbraní hromadného ničení. Ostatně, proč má pykat Irák, když hrůzný režim na Dálném východě možná právě teď dokončuje jadernou bombu?

Tento zjevný nesoulad v alianci však je paradoxně i dobrou zprávou. Dobrou zprávou pro NATO a pro ty, kteří tuto organizaci podrobují ostré kritice.

Severoatlantický pakt prostě není nástrojem americké politiky. Je demokratickou organizací, kde je možné vyslovit opačné názory a prosazovat rozumné postoje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video