Irák slíbil, že bude víc spolupracovat

  • 38
Inspektoři OSN donutili Bagdád k větší spolupráci. Obě strany podepsaly desetibodové prohlášení, podle něhož například zbrojní experti mohou hovořit s iráckými vědci v soukromí a bez zástupců vlády. Bagdád navíc dodá další dokumenty. Odpoví v nich na otázky inspektorů, které vyvstaly po prvním vyhodnocení obšírné irácké zprávy předložené OSN, že nevlastní žádné zbraně hromadného ničení.

"Vyřešili jsme řadu praktických otázek, ne všechny," řekl šéf inspektorů OSN Hans Blix, který prohlášení podepsal za OSN společně s Muhammadem Baradejem, šéfem Mezinárodní agentury pro atomové zbraně (MAAE), při pracovní schůzce na iráckém ministerstvu zahraničí.

Prohlášení obsahuje deset bodů, které mají vylepšit spolupráci expertů OSN s iráckými úřady. "Setkání bylo konstruktivní a užitečné," komentoval dohodu Amir Saadí, poradce iráckého prezidenta Saddáma Husajna. - desetibodové prohlášení v angličtině zde.

Bagdád přislíbil, že nebude bránit výslechům iráckých vědců v soukromí a bez účasti vládních představitelů. "Budeme vědce povzbuzovat, aby s tím souhlasili," podotkl Saadí.

Irák také uzákoní zákaz zbraní hromadného ničení v zemi a zpřístupní veškeré vytipované objekty včetně soukromých domů. "Vytvoří také inspekční tým, který bude pátrat po dalších chemických hlavicích," podotkl Blix.

Inspektoři dosud v Iráku našli šestnáct prázdných hlavic chemických zbraní, ale odmítli komentovat význam nálezu. Specialisté podrobí bojové hlavice důkladným testům. - více zde

Nevyřešena zůstala otázka možných výslechů iráckých vědců v zahraničí. Jejich hostitelem by mohl být Kypr. Tamní úřady oznámily, že se na tuto možnost inspektoři OSN poptávali.

Irák sice přislíbil větší spolupráci, ale zároveň pokáral inspektory za provokace. Experti začali 27. listopadu 2002 pracovat bez problémů, míní Bagdád, podle něhož poté inspektoři porušovali svůj mandát, když sbírali iformace, spadající do oblasti špionáže.

Desetibodová dohoda přišla týden předtím, než zbrojní inspektoři 27. ledna předloží Radě bezpečnosti OSN zprávu o dosavadních dvou měsících pátrání v Iráku.

Experti OSN jednají na základě rezoluce OSN 1441 k odzbrojení Iráku. Mimo jiné obsahuje pohrůžku vážnými následky v případě porušení rezoluce. To by znamenalo válku, soudí britský ministr zahraničí Jack Straw.

"I další země budou interpretovat text rezoluce jako impuls k vojenské operaci, pokud Irák prokazatelně nebude plnit požadavky mezinárodního společenství," uvedl Straw.

Úder proti Iráku prosazují zejména USA, podle nichž Bagdád neplní povinnosti spjaté s odzbrojením nařízené OSN. Na tomto postoji se nic nemění, zdůraznil o víkendu ministr zahraničí Colin Powell, který odmítl upřesnit další postup Washingtonu.

Amir Saadí, poradce iráckého prezidenta Saddáma Husajna (vlevo), hovoří se šéfem zbrojních inspektorů OSN Hansem Blixem (vpravo) po oznámení nové desetibodové dohody. (20. ledna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video