Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irák se chystá na válku už několik let

  16:29aktualizováno  16:29
Několik nových indicií nasvědčuje, že Irák se minimálně poslední tři roky připravuje na válku. Zbrojní experti OSN oznámili, že při inspekcích v Iráku našli stopy po pašovaných zbraních. Libanonské úřady zadržely 12 tun armádního materiálu z Běloruska, určeného podle Bejrútu pro Bagdád. Německý soud řeší případ dvou mužů, obviněných z vývozu zbraní do Iráku a porušení mezinárodního embarga v roce 1999.

"Odhalili jsme několik případů, kde je zřejmé, že Irák dovezl v rozporu se zákazem Rady bezpečnosti OSN zbrojní materiál. Musíme zjistit, zda se nález týká zbraní hromadného ničení. Jde o značně velký import a je to zjevně pašování," řekl BBC Hans Blix, šéf expertů OSN v Iráku. - o inspekcích více zde

Blix už před časem nařkl irácké úřady, že porušily sankce OSN, když do země dovezly raketové motory a suroviny pro výrobu pevných paliv pro rakety. - více zde

Po zveřejnění informace nakrátko prudce klesl kurs dolaru, který kvůli plánovanému vojenskému zásahu v Iráku padá už několik týdnů. USA i Velká Británie kvůli možnému úderu shromažďují jednotky v Perském zálivu.

OSN zveřejnila v prosinci seznam zahraničních firem, které prodávaly Iráku zbraně. Společnosti tak Bagdádu umožnily navzdory mezinárodní izolaci rozvíjet zbrojní programy.

Přes polovinu firem na seznamu je z Německa, i když většinou jde o dodávky z doby před rokem 1991, kdy byly sankce vyhlášeny.

Kauza vrtaček na výrobu kanonů
To však není případ dvou mužů, souzených v Manheimu. Bernd Schompeter (59) a Willi Heinz Ribbeck (53) podle obžaloby prodali iráckému režimu v roce 1999 za 200 tisíc eur technologii pro výrobu dalekonosných kanonů.

Dvojice je obviněna z dodávek zbrojního materiálu Iráku a tím z porušení německých zákonů o vývozu zbraní i mezinárodního embarga. Budou-li shledáni vinnými, mohou být odsouzeni až k 15 rokům vězení. Rozsudek se očekává 31. ledna.

Muži prostřednictvím krycích firem v Jordánsku dodali Iráku speciální vrtačky schopné produkovat zvláštní dělostřelecké hlavně, míní státní zastupitelství.

Země se viní z dodávek pro Irák
Manheimská kauza podle pozorovatelů dokumentuje, že navzdory zpřísnění německého zákona o vývozu zbraní na začátku devadesátých let 20. století existuje stále mnoho možností, jak jej obcházet.

Obvinění z dodávek zbraní pro Irák však netrápí jen Německo. V Bosně a Chorvatsku bylo loni obžalováno několik lidí poté, co pokusili dodat Bagdádu komponenty vojenských letadel.

Izrael zase obvinil Sýrii, že Iráku pomohla ukrýt zbraně hromadného ničení. Bagdád i Damašek obvinění Izraele popírají.

Libanon zadržel zásilku pro Irák
Libanon zabavil na mezinárodním letišti v metropoli Bejrútu dvanáct tun vojenského materiálu. Zásilka obsahovala 600 přileb pro posádky tanků, 240 kusů komunikačního zařízení a uniformy určené Iráku.

Za mřížemi skončili dva libanonští dovozci. Podle celníků dostali pokutu 240 milionů libanonských liber (2,7 milionu korun) za zfalšované celní prohlášení. Zásilka z Minsku měla podle úřadu putovat do Iráku přes Sýrii.

Pozornost celníků vzbudily krabice se zbožím označeným jako ochrana hlavy. Pro pozemní cestu měl být materiál označen jako jídlo, což mohlo usnadnit přepravu, protože Libanon je velkým vývozcem potravin do Iráku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz