Irák opustil poslední americký voják. Válka stála 800 miliard dolarů

  • 600
Irák v neděli brzy ráno opustili poslední američtí vojáci. Americká armáda se tak ze země stáhla téměř po devíti letech od začátku invaze, která znamenala pád prezidenta Saddáma Husajna.

Mezi vojáky převládalo nadšení z návratu k rodinám. Seržant Duane Austin byl v Iráku nasazen třikrát a radost nijak neskrýval. "Doma mne čeká žena a dvě děti. Je výborné, že je opravdu konec," řekl agentuře AFP.

Mnoho z jeho kolegů na hranici s Kuvajtem z úlevy tleskalo, řidiči troubili, někteří si poslední konvoj fotografovali, podél silnice se loučili mávající iráčtí vojáci. Z odchodu vojáků mají radost také Iráčané, protože považují Američany za příčinu špatné ekonomické situace, která v zemi osm let po Saddámově pádu panuje.

V některých autech ale i při přejezdu hranice panoval klid. "Myslím na Iráčany, účet vždycky zaplatí nevinní," dumal v jednom z nich praporčík John Jewell.

Poslední konvoj amerických vojáků se přesunul z Iráku do sousedního Kuvajtu kolem půl šesté ráno našeho času. Spojené státy ztratily v Iráku téměř 4 500 lidí, Iráčanů zahynulo přes 100 tisíc. Vojenská akce stála 800 miliard dolarů (15 a půl bilionu korun).

Spojené státy formálně ukončily svou bojovou misi v Iráku už ve čtvrtek. Ceremonii v Bagdádu, při níž byla složena vlajka (podívejte se na fotografie), přihlížel i ministr obrany USA Leon Panetta.

Prezident Barack Obama v sobotu americké jednotky vracející se z Iráku uvítal a ocenil. Jejich působení označil za lekci národní povahy. Obama již ve středu vyjádřil přesvědčení, že Američané mohou Irák opustit se vztyčenou hlavou, protože za sebou zanechávají stabilní a spolehlivou zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video