Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irák: důvod ke skepticismu?

  22:51aktualizováno  22:51
Poslední vývoj na území Iráku nedává mnoho důvodů k optimismu. Průměrný počet útoků na americké jednotky za den vzrostl z deseti na třicet a počet obětí z řad amerických vojáků, ale i civilistů (jak iráckých tak i cizinců) se každým dnem zvyšuje.

I když útoky se většinou odehrávají na 20-25 procentech území země, tato oblast se neustále rozšiřuje a i americký prezident George Bush proto označil Irák za "velmi nebezpečné místo", přičemž předtím byla země považována "jen" za nebezpečnou.

Bagdád je v současnosti jakési betonové město rozdělené na bezpečnostní zóny vysokými betonovými stěnami a obyvatelé se v centru města smí pohybovat jen v betonových tunelech, respektive kordónech.

Přitom bezpečnostní kontrolní stanoviště amerických jednotek jsou na území města rozmístěné velmi hustě.

I přesto taková opatření je však hlavní město Iráku extrémně nebezpečné, Američanům se nedaří zabránit každodenním útokům ani v nejstřeženějších částech města, jak to ukázal i nedávny útok na hotel Al Rašíd, ve kterém přespával náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz.

Cílem podobných útoků je dokázat Američanům, že jsou zranitelní kdekoliv a kdykoliv a za jakýchkoliv bezpečnostních opatření.

Protiameričtí povstalci používají klasický povstalecký způsob boje, se kterým si Američané v současnosti neví rady. Jde převážně o útoky na americké konvoje rutinně kontrolující bezpečnost ve městech, zpravidla odpálením výbušniny pod některým z armádních vozidel a následnou iráckou palbou na americké vojáky z úkrytů v civilních objektech.

Americké jednotky v sebeobraně střelbu opětují, přičemž ale velmi často dochází ke zranění, respektive usmrcení civilistů. Součástí amerického pátrání po pachatelích je prohledávání domů, které musí být dostatečně rázné na to, aby byla zachována bezpečnost vojáků.

Tyto nevyhnutelné akce však vyvolávají u iráckého obyvatelstva velmi negativní až nenávistné reakce, což pochopitelně pomáhá povstalcům rekrutovat další bojovníky z řad "ponížených". Tímto stylem boje iráčtí povstalci v podstatě nutí Američany, aby odvedli práci za ně. A to je alfou a omegou každé povstalecké války: diktovat protivníkovi pravidla hry.

Americká armáda je nejlépe vyzbrojenou a nejlépe vycvičenou armádou na světě. Avšak na guerillový způsob boje jsou jednotky absolutně nepřipravené. Jakékoliv bezpečnostní opatření samo o sobě neeliminuje útoky povstalců.

Americké kroky nenaznačují, že by byly součástí promyšlené protiguerillové strategie, ale naopak. Američané pravděpodobně nemají identifikovaného a zmapovaného nepřítele, v podstatě nevědí proti komu bojují.

Nejdůležitějším prvkem strategie americké armády tak musí být práce tajných služeb v každodenním odhalování pachatelů protiamerických útoků, následné získávání informací a identifikovaní struktury povstaleckých jednotek.

Úspěch Spojených států v Iráku bude klíčem pro zachovaní dominantního postavení Ameriky jako supervelmoci garantující světovou bezpečnost. Selhání americké armády by bylo katastrofou nejen pro Blízký východ a proliferaci světového terorismu, ale mělo by jistě dlouhodobé dozvuky i pro postavení Spojených států na globální šachovnici.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz