Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irák bude i válkou o diváka

  0:01aktualizováno  0:01
V Bagdádu se možná schyluje k válce vojáků a zcela jistě k válce novinářů. Případný konflikt v Iráku by totiž mohl vyvolat "souboj" arabských médií. Do boje o diváka se chystá vstoupit šampion, katarská televizní stanice Al-Džazíra, s naprostým nováčkem, Al-Arabijí.

Blízkovýchodní vysílací centrum MBC se sídlem v Dubaji se rozhodlo opětovně získat prominentní pozici ve světě arabských médií, a proto přichází s novým čtyřiadvacetihodinovým zpravodajským kanálem al-Arabija. Stanice by měla začít vysílat do arabských domovů již od března.

Důvod je prostý - nepromeškat profesní příležitost, jakou by mohla přinést válka v Iráku. Právě ona by mohla rozhodnout bitvu dvou televizních gigantů.

"Naším cílem je postihnout všechny problémy, které se dotýkají nejen politických špiček, ale i obyčejných lidí v ulicích," uvedl šéf zpravodajství Salah Nejm, který své novinářské zkušenosti získal v britské BBC, ale i v Al-Džazíře.

Al-Džazíra však má oproti své konkurentce velkou výhodu. Má totiž pobočku právě v metropoli Bagdádu. V její prospěch mluví i značná obliba, jíž se těší v arabském světě.

Přestože o převaze bohatší a známější Al-Džazíry nepochybují, zakladatelé Al-Arabiji věří, že získají arabské diváky díky své objektivitě a vyváženosti zpráv. Doufají, že se jejich programy stanou "inteligentní alternativou" pro arabsky mluvící diváky na Blízkém východě.

"Chceme být jako zrcadlo, které ukazuje zprávy bez toho, že by je nějak přibarvovalo. Budeme přinášet inteligentní zprávy, ne žádné senzace," tvrdí Nejm.

Tím se záměrně dotkl jedné slabé stránky Al-Džazíry. Řada intelektuálů a expertů ji totiž kritizuje právě za vysílání často senzacechtivých zpráv.

Al-Džazíra se inspirovala západním stylem zpravodajství, a proto je přezdívána "arabská CNN". Věhlas získala po teroristických útocích na USA a za války v Afghánistánu.

Pro své výroky si ji zvolil i nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin, jehož hlas několikrát z vysílání zazněl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Najdete na iDNES.cz