Irák a Sýrie: zbraně z Česka nemáme

  • 24
Irák i Sýrie popírají, že by v únoru dorazila do Sýrie z Česka zásilka protileteckých zbraní, určených zemi diktátora Saddáma Husajna. Proti článku britského listu The Guardian se ohradila i tuzemská diplomacie. "Je to nesmysl," řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Česká republika prostřednictvím ambasády v Londýně požádala, aby vedení listu informace dále nešířilo.

"Osobně jsem hovořil s našimi diplomaty, aby se dohodli s vedením The Guardianu. Česká republika totiž stoprocentně ctí pravidla mezinárodních společenství," říká Pospíšil.

"Není to pravda. Česká vláda je známa nepřátelskými postoji vůči Iráku. Český prezident je přítel sionistů," prohlásil i irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán.

Zprávu listu kategoricky popřela i Sýrie. "Tato informace je naprostá lež. Jejím cílem je poškodit obraz Sýrie a ospravedlnit možný útok USA proti Iráku," prohlásil podle agentury EFE zdroj ze syrské vlády, který si nepřál být jmenován.

Zásilka přišla z ČR, tvrdí list
The Guardian napsal, že se země Saddáma Husajna zásobuje protileteckými zbraněmi z obav před nálety spojeneckých letadel.

"Jedna ze zásilek přišla nedávno přes Sýrii z České republiky," tvrdí list, který se odvolává na tvrzení tří iráckých zběhů. Protiletadlové střely a rakety za 800 tisíc dolarů dorazily podle Iráčanů do syrského přístavu Lázikíja 23. února.

"Není možné, že by se z České republiky za posledních dvanáct let podobně citlivý materiál dostal do jedné z těchto zemí," tvrdí Pospíšil. "Podle mě jde zaručeně o novinářskou kachnu," dodal.

Na otázku iDNES, zda by mohly být zbraně deklarovány jako jiné zboží, řekl, že pravděpodobnost je prakticky nulová. "Pokud by to mělo být to, o čem se píše, byl by to materiál značně objemný. Je v podstatě nemožné, aby se odsud něco takového dostalo," podotkl Pospíšil.

Saddám slaví už čtvrtý den

Další dodávky jsou na cestě, tvrdí irácká opozice
The Guardian o víkendu hovořil se třemi iráckými zběhy, kteří odešli z Iráku během posledních šesti měsíců. Doprovázel je představitel disidentského Hnutí iráckých důstojníků (IOM) Naváf Malkí, který emigroval z Iráku již v roce 1989.

Podle těchto zběhů a podle údajů IOM první ze tří dodávek zbraní dorazila do Sýrie v únoru. "Víme, že jsou na cestě ještě dvě dodávky, ale nevíme, jestli již jsou na místě," uvedl Malkí.

Žádné povolení jsme nevydali, tvrdí ministerstvo
Dodávka z České republiky měla exportní licenci pro Sýrii a Jemen. Mezi zbraněmi byly údajně protiletadlové střely, rakety a naváděcí systémy pro verzi s delším doletem starých sovětských raket Scud. Dovoz těchto zbraní do Iráku zakazuje embargo OSN.

Na vykládání únorové dodávky v Lázikíji podle britského deníku dohlížel irácký zpravodajský důstojník, který dával pozor i na to, aby byly zbraně po silnici odkloněny z oficiální trasy do Iráku.

Informace o dodávce odmítá i ministerstvo průmyslu, které má obchod se zbraněmi na starosti. "Ministerstvo průmyslu a obchodu žádné povolení pro vývoz tohoto typu zboží v roce 2001 ani letos neudělilo a už vůbec ne pro Sýrii a Jemen," řekla mluvčí ministerstva Anna Stárková.

Obavy vedou k dezerci
The Guardian také napsal, že Irák se snaží vyvinout radar schopný zachytit neviditelná americká letadla Stealth. Podle dokumentu, který měli tři zběhové u sebe, vojenský podnik Salahaddin Enterprise vyvíjející radary dosáhl 25. března úspěchu ve vývoji a Husajn osobně nařídil výrobu 150 prototypů radaru, uvedl list.

Podle dokumentu jsou irácké ozbrojené síly demoralizované kvůli nepravidelným a nízkým platům a obavám z bombardování. To vše spolu s obavami z čistek vede stále větší počet důstojníků a vojáků k dezerci, napsal britský list, podle něho irácký režim současně zvýšil počet poprav vojáků i civilistů podezřelých z nedostatečné loajality.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video