Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irák a konzistentní postoj ČR

  6:55aktualizováno  6:55
V den narozenin Saddáma Husajna se v Bagdádu uskutečnila konference o budoucnosti Iráku, na které se zúčastnili zástupci USA, Austrálie, Velké Británie, Španělska, Polska a České republiky. "Je to příležitost a velké ocenění za konzistentní postoj ke krizi v Iráku," řekl na margo české účasti na konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Účast na rozhovorech je pro Českou republiku nepochybně úspěchem a může zvýšit šance participace českých firem na obnově Iráku, není však jasné, z jakých důvodů byl český postoj k irácké válce označen za konzistentní.

Přední čeští státníci se totiž ve svých vyjádřeních o Iráku diametrálně liší. Stačí zmínit stranický sjezd sociální demokracie a vyhlášení prezidenta Klause, které nekorespondují s oficiálními názory vládní garnitury.

Právě Klaus jako nejvyšší ústavní činitel České republiky s novým "imidžem" lidového politika se dal na velmi riskantní cestu, která může vážně narušit vztahy ČR se Spojenými státy.

Rozhovorů o obnově Iráků se naopak nezúčastnily některé evropské země, které na rozdíl od ČR bezvýhradně a konzistentně podporovaly tažení USA v Iráku. Jedná se především o Itálii, ale taktéž Rumunsko a Slovensko.

Právě Slovensko přispělo relativně početnou jednotkou chemiků do společné česko-slovenské protichemické brigády, která stále operuje v oblasti a čelní představitelé státu nikdy nezpochybnili útok USA, proto by mohla vyvstat otázka, proč nebyla tato země pozvána na konferenci o budoucnosti Iráku.

Otázku neúčasti Slovenska a dalších zemí by však jistě nebylo vhodné přeceňovat: rozhovory, které proběhly se týkaly téměř výhradně vzniku dočasné irácké vlády a ne hospodářské obnovy země. 

Všechny státy, které útok na Irák podporovaly (vojensky, humanitárně či verbálně) určitě budou mít příležitost k aktivnímu zapojení v hospodářské přestavbě a demokratizaci Iráku.

Nevyjasněnou otázkou také zůstává, do jaké míry se podaří civilnímu správci Iráku Jay Garnerovi sladit různé proudy irácké opozice s postojem Spojených států.

Prvním varováním je avizované setkání významných šiitských a kurdských organizací bez přítomnosti zástupců Spojených států. Úspěšnost jakéhokoli přebudování Iráku je závislá právě na schopnosti USA nalézat kompromis s iráckou opozicí a ve vhodném čase přenechat vládu samotným Iráčanům.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Najdete na iDNES.cz