Vojenský bezpilotní letoun Predator.

Vojenský bezpilotní letoun Predator. | foto: dreamlandresort.com

Iráčtí povstalci si lacino stahovali snímky z bezpilotních letounů USA

  • 20
Povstalcům v Iráku se podle deníku The Wall Street Journal podařilo nabourat do amerických bezpilotních letounů Predator. Povstalci díky jejich špatně zabezpečené komunikaci s řídícím střediskem pomocí laciného ruského softwaru získávali záběry z kamer, které zachycují let bezpilotního letadla.

"Opravdu se tam vyskytla zranitelnost. Nezpůsobila ale újmu vojákům ani misím. Máme nicméně problém, dokážeme ho ale vyřešit a také to děláme," řekl deníku vysoce postavený úředník z amerického ministerstva obrany.

Podle zdroje z Pentagonu už byla chyba napravena. "Je to stará věc, která už se řešila a byla napravena," informoval agenturu Reuters zdroj.

Ruský program SkyGrabber, který povstalci použili k přístupu k "očím" technologicky vyspělého letounu americké armády, lze koupit za 26 dolarů (zhruba 500 korun). Slouží k zachycování informací ze satelitních přenosů. Jeho autory využití programu povstalci překvapilo; podle nich jej vytvořili proto, aby uživatelé zachycovali hudbu či filmy, a ne vojenské informace.

Podle americké vlády neexistují důkazy o tom, že by povstalci mohli bezpilotní letoun i ovládat. "Zachycené přenosy ale i tak mohly poskytnout nepřátelům na bitevním poli výhodu, protože některé mise mohly přijít o moment překvapení. Povstalci mohli také snáze určit, které silnice a budovy jsou pod americkým dohledem," uvedl deník.

Únik dat prozradily laptopy povstalců

Američané přitom v bojových operacích v Afghánistánu, ale i Pákistánu na bezpilotní letadla Predator stále více spoléhají. Využívají je například v případech, kdy by bylo příliš riskantní vyslat do oblasti živé vojáky.

V poslední době díky jejich útokům zabili řadu velitelů tamního povstaleckého hnutí Taliban. Zároveň se ale vyskytly i případy, kdy při zásazích bezpilotních letadel zahynulo mnoho civilistů.

Americká armáda se o únicích videopřenosů z predatorů v Iráku dozvěděla na konci loňského roku. Zadržela tehdy šíitského povstalce, v jehož přenosném počítači byly soubory se záběry z těchto letounů.

Letos v červenci pak podobné záběry odhalila i v laptopech dalších zadržených nepřátelských bojovníků, jež financuje a cvičí Írán. Podle armády se iráčtí povstalci o tyto informace dělí s dalšími extremistickými skupinami, a jsou tak nyní "součástí jejich výbavy".

Pentagon o chybě věděl dávno

Americká armáda proto rozhodla, že bude šifrovat všechny videopřenosy z bezpilotních letadel jak v Iráku, tak v Afghánistánu a Pákistánu.

Pentagon prý o chybě v zabezpečení komunikace letadla věděl už od amerického bojového angažmá v Bosně v 90. letech, předpokládal ale, že ji nepřátelé nebudou umět využít.

Odstranění chyby podle armády nebylo snadné. Nespočívá totiž v tom, že by se na letadla namontovalo nějaké nové zařízení. Místo toho je nutné zcela modernizovat celou více než deset let starou komunikační síť.

V současnosti si americká armáda pořizuje stovky nástupců predatorů - bezpilotní letadla Reaper, která jsou přesnější a rychlejší. I tyto letouny ale podle zdrojů z armády mají stejně špatně zabezpečenou komunikaci jako jejich předchůdce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video