Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irácký premiér: Američani denně vraždí civilisty

  12:49aktualizováno  12:49
Americká armáda v Iráku má na krku další skandál. BBC odvysílala záběry zavraždění jedenácti lidí ve městě Išakí. Nová aféra přichází krátce po uveřejnění masakru z Hadísy, kde američtí vojáci loni v květnu zabili dvacet čtyři civilistů. Skandály mohou Američany zasáhnout stejně jako Abú Ghrajb.

Těla civilistů z Hadísy v márnici | foto: Reuters

"Násilí proti civilistům se stalo každodenním fenoménem. Rozmačkávají je svými auty a střílí je jen kvůli podezření. To je zcela nepřijatelné," citovaly New York Times iráckého premiéra Núrí Málikího.

Březnový záznam z Išakí, který odvysílala BBC, zobrazuje větší počet zastřelených dospělých a dětí. Irácká policie tvrdí, že Američané záměrně obklíčili dům a lidi v něm postříleli.

Obsah záběrů se rozchází v americkou verzí události. Podle ní dostali vojáci tip, že se v domě ukrývá člen Al-Kajdy. Dům se údajně zřítil po těžké palbě a zahynuli při tom čtyři lidé - domnělý radikál, dvě ženy a dítě.

Nahrávku BBC poskytla radikální sunnitská organizace, která bojuje proti koaličním silám. Zpravodaj BBC Ian Pannell informoval, že po porovnání se dalšími záběry se zdá, že je pravá.

Vraždy z Išakí vycházejí najevo krátce po masakru v Hadíse, kde Američané loni v listopadu zabili 24 lidí. Náhodným zabíjením civilistů reagovali na smrt jednoho vojáka z konvoje.

Vojáci se prý i v tomto případě snažili události zkreslit. Tvrdili, že civilisté zemřeli při výbuchu bomby nebo v průběhu následné přestřelky.

George W. Bush prohlásil, že ho situace "trápí" a chce potrestat ty, kdo porušili zákon.

Američané rozběhli dvě vyšetřování: zkoumají Hadísu samotnou i to, jestli mariňáci zatajili skutečnost. Masakry se rozhodla vyšetřit i irácká vláda.

Armáda zatím zavádí alespoň kurz etiky. Po třicet dnů se vojáci budou vzdělávat v profesionálních vojenských hodnotách a důležitosti disciplinovaného a profesionálního jednání v boji, citovala BBC generál Petera Chiarelliho, šéfa koaličních vojsk v Iráku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz